Ryby sa rozmnožujú iba pohlavne. Podľa spôsobu rozmnožovanie rozlišujeme na ikernačky a živorodky. Ikernačky kladú ikry – vajíčka podobne ako plazy, ktoré sa po akte rozmnožovania vyvíjajú mimo tela matky – oviparia – vajcorodosť. Ich priemer je od 0.8 mm do 6 mm, v závislosti na konkrétnom druhu. Ikry, napokon v menšej miere aj plôdik veľmi často neznášajú svetlo, preto sa ikry často zakrývajú – rozumej celé akvárium. Je to logické – treba si uvedomiť, že v prírode je obyčajne väčšia “tma” a ikry obyčajne kladú pod list, do rastlín, na dno, do jaskyniek pod skalný strop apod. Ikry, ktoré nie sú oplodnené, časom zbelejú, a je ich treba z akvária vybrať, pretože by sa zbytočne rozkladali a tým ohrozovali zvyšné. Naopak druhom živorodým sa ikry vyvíjajú v telovej dutine matky podobne ako u cicavcov – viviparia – živorodosť. V prípade málo častého vylučovania oplodnených ikier hovoríme o ovoviviparii – vajcoživorodosti. Plôdik totiž často opúšťa telo matky tesne po zbavení sa posledných zárodočných obalov. Práve vyliahnuté mláďa sa nazýva eleuterembryo. Živorodým druhov sa vlastne ikry vyvíjajú v tele, sú rovnakého tvaru, veľkosti ako u ikernačiek, len vývin prebieha dlhšie 20 – 40 dní. Živorodky majú vyvinutý špecifický orgán – gonopódium, u rodu Hemirhaphodon androgónium, pomocou ktorého sa rozmnožujú. Tvar gonopódia je určovacím druhovým znakom. Plodnosť rýb viac-menej rastie s ich dĺžkou, váhou. Vplyv naň však má aj okrem iného aj vek, obsah solí, kyslíka, teplota vody. Živorodým druhom, okrem gudeovitých spermie v tele samičky prežívajú aj mesiace – samček oplodní samičku a tento prenos genetickej informácie je životaschopný dlhé časové obdobie, obyčajne 3 – 4 vrhy, bol však zaznamenaný aj prípad 11 vrhov. Je zaujímavé, že aj medzi rybami sa nájdu druhy, ktoré sú obojpohlavné – hermafroditizmom, no drvivá väčšina rýb sú gonochoristi – funkčne samičky tvoria samičie pohlavné bunky, samce samčie pohlavné bunky. Pri rozmnožovaní by sme sa mali vyhnúť príbuzenskej plemenitbe. Ak už sme nútení ku nej, množme radšej rodiča s potomkom, ako sestra s bratom. Dlhodobá príbuzenská plemenitba vedie ku degeneratívnym poruchám, napr. ku zakriveniu chrbtice, ku iným morfologickým odchýlkam, ku zníženej životaschopnosti.
V prírode dochádza aj ku kríženiu medzi príbuznými, no ide o izolované oblasti, kde je zamedzený prístup ku migrácii a tým ku premiešavaniu genetickej informácie. Nie je vylúčené, že dochádza priamo ku kríženiu medzi potomkami jedného rodiča, ale vzhľadom na veľkosť areálu a početnosť populácie ide o rozmnožovanie medzi bratrancami a sesternicami. Keďže dochádza v oveľa vyššej miere aj ku prírodnému výberu, neraz sa stane, že takáto izolovaná príbuzensky sa množiaca populácia je životaschopnejšia ako populácia, ktorej areál nedovoľuje prakticky príbuzenské kríženie vďaka dostatku priestoru. Tento stav však platí, ak sú podmienky ideálne, len čo sa rapídne zmenia faktory prostredia negatívne, neizolovaná populácia je razom vo výhode. Aktivity vedúce k reprodukcii sú jedny z najkrajších, ktoré nám vedia ryby pri ich chovaní poskytnúť. Snaha samcov, predvádzanie sa pred samičkami je veľmi zaujímavá. Niektoré sú schopné prenasledovať samičky väčšinu dňa, iné sa tejto činnosti venujú len v určitom období a za určitých podmienok. Práve preto je vhodné práve počas snahy o rozmnožovanie viac dbať o tesnosť krycieho skla, pretože najmä samičky majú neraz snahu ujsť pred dobiedzajúcimi samcami aj skokmi nad hladinu.
Tetrám sa často pre ich záujem o ikry, kladie ako prekážka, z nášho chovateľského pohľadu rošt – filter, ktorý oddeľuje ikry od ostatných rýb. Netýka sa to však iba tetier, pre tetry je však použitie trecieho roštu príznačné. Rošt môže byť položený na holom dne po celom obsahu. Počas trenia padajú ikry na dno, kde sa nachádza rošt, ktorý je trochu nadvihnutý nad dno, aby na ikry rodičia nedosiahli. Samozrejme rošt môže byť položený aj inak, podstatné je aby sa dospelé ryby ku ikrám nedostali, alebo mali túto úlohu sťaženú. Materiál, z ktorého je vyrobený, je takisto rôzny, závisí od veľkosti rýb, ikier pre ktorý má byť použitý. Používajú sa rôzne najčastejšie pletivá pre záhradkárov apod. Existuje aj forma skleneného perforovaného roštu.
Pôrodnička je nádoba, uzavretý priestor, prípadne akvárium, v ktorom sa rodí poter. Opomeniem teraz nádrž, ako materiál sa komerčne používa umelá hmota. Tieto sú vhodné pre živorodky. Sú konštruované tak, aby napr. gravidná gupka mohla v nej porodiť svoje mladé. Existujú principiálne dva typy: pri prvom narodené rybky opúšťajú telo matky a prepadávajú cez lišty do spodnej časti pôrodničky, kam sa samička nemá šancu dostať, alebo pri druhom rybky opúšťajú matku do voľnej vody – v tomto prípade musí byť samozrejme toto akvárium bez rýb, inak čerstvo narodené rybky čoskoro požerie. Oba typy pôrodničiek na vode plávu – pohybujú sa na hladine Ako lepšia alternatíva použitého materiálu ku takýmto pôrodničkám je použitie sieťoviny, podobne ako pri trecom rošte. Pletivo stačí zošiť napr. saturnou to želaného tvaru a zabezpečiť napr. polystyrénom, aby pletivo nepadlo na dno. Výhoda takéhoto riešenia je zjavná – pletivo môže byť oveľa väčšie ako v obchode zakúpenej pôrodničke, a celkovo je šité takpovediac na mieru. Zakúpené pôrodničky z obchodu som však malými vrtákmi prevŕtal, aby medzery pre únik plôdika boli ešte širšie. O svojpomocne vytvorených pôrodničkách píše Ivan Vyslúžil v tomto článku.
Ako substrát pre niektoré druhy poslúžia jemnolisté rastliny, steny nádrže, listy rastlín, kamene na plochu, alebo strop kamenných “jaskyniek”, atď. Pre niektoré druhy rýb sa pripravujú rôzne výluhy. Néonka čierna – Hypessobrycon herbertaxelrodi je toho názorným príkladom – pre tento druh sa často výluhy pripravujú ako napokon aj pre ostatné tetrovité.
Rozmnožovanie cichlíd je zrejme jedno z najzaujímavejších medzi rybami. Napr. samička ostriežika purpurového si vyhliadne vhodnú jaskynku, napr. kokosový orech, kde dokáže držať v papuli svoje mladé celé hodiny. Samozrejme predtým prebehlo trenie. Najmä u amerických druhov sa páry musia nájsť samé, často vydržia spolu aj celý život. Niektoré druhy kladú ikry na substrát, napr. na plochý kameň, na podnebie kameňa apod. Zospodu kladie ikry napr. princezná – Neolamprologus brichardi. Tento druh je pomerne neznášanlivý voči sebe, takže dominantné páry eliminujú svoju konkurenciu, a potom sa plnou silou pustia do rozmnožovania. Keď začnú, často v pomerne pravidelných intervaloch prinášajú nové generácie. Ich ikry sú slabo ružové, pomerne veľké, počet ikier je 20 – 100. Veľa druhov cichlíd patria medzi tzv. papuľovce (česky tlamovce). Čiže sú to také druhy, ktoré svoje potomstvo uchovávajú vo svojej papuľke, avšak papuľovce nájdeme aj medzi inými taxónmi, napr. aj medzi druhmi rodu Betta. Ich rodičovský inštinkt je však často dosť slabý, je to samozrejme druhovo špecifické, napr. Neolamprologus brichardi, väčšina amerických cichlíd svoje potomstvo urputne bráni, na rozdiel od napr. malawijských rodov Pseudotropheus, Maylandia, Melanochromis, Labidochromis. Ikry držia poctivo v papuli, nechajú ich stráviť žĺtkový vak, pripravia ich na opustenie ústnej dutiny matky, vypustia ich. Niekedy sa stane, že ich ešte nejaký čas opäť pozbierajú a tento jav sa môže opakovať, no keď už tak nespravia, ich rodičovský inštinkt ide veľmi rýchlo bokom. Samec, v podstate po oplodnení iba chránil samičku, ale teraz svoje mladé väčšinou pokladá za votrelcov, prípadne za spestrenie menu. Samička je na tom podobne, ona sa ale skôr “pomýli”. Najprv si mladé nevšíma, akoby sa dištancovala, no časom sa môže stať, že svoje potomstvo začne prenasledovať.
Typické kaprozúbky (halančíky) nakladú ikry, ktoré v prírode jednoducho neskôr vyschnú. Impulz na vývoj zárodku donesie so sebou až opätovný dážď na začiatku obdobia dažďov. Simulácia tohto procesu je aj základom úspechu pri ich rozmnožovaní v zajatí, v našich nádržiach. Čiže po trení v akváriu je nutné ikry vybrať a umiestniť na suchom mieste. Po druhovo špecifickom čase ikry vyberieme, umiestnime do vhodnej nádrže a zalejeme vodou. Vtedy začne pokračovať reprodukcia až po vyliahnutie mladých rýb. Tieto ryby rastú veľmi rýchlo, pretože jednoročné druhy musia počas krátkej dobe dospieť a sami sa rozmnožovať.
Samičky panciernika Corydoras aeneus zbiera oplodnené ikry a dočasne ich nesie pod prsnými plutvami, ktoré má zložené do tzv. taštičky. Neskôr ich lepí na sklo a na rastliny. Pancierniky sa rozmnožujú v hejnách, patria sem druhy obľubujúce nižšiu teplotu. Známa je pomôcka ku stimulácii – nitenky a každodenné znižovanie hladiny vody a výmena vody za čerstvú studenú vodu, čo simuluje nadchádzajúce obdobie dažďov – obdobie hojnosti. Pancierniky si zväčša vlastné ikry veľmi nevšímajú, odporúča sa však, ich premiestňovať. Samozrejme veľa druhov nie je tak ľahko rozmnožiteľných: Corydoras sterbai, C. panda atď.
Najčastejšie sa v akváriách vyskytujúci prísavník Ancistrus cf. cirrhosus sa rozmnožuje v dutinách, alebo pod kamene. Chovatelia si pomáhajú napr. sklenenou fľašou, novodurovou trubkou apod. Samček si svoju samičku zvyčajne vyberie. Svoje ikry samec do istého času stráži, avšak nemá toľko prostriedkov ako veľké dravé druhy, ani nie je tak húževnatý. Avšak v bežnom spoločenskom akváriu má prísavník šancu sa rozmnožiť a poskytnúť aj potomstvo.
O skalároch – Pterophyllum scalare sa vraví, že vyžadujú tlak vody – vysoký vodný stĺpec. Avšak mal som možnosť vidieť ich odchovávať aj vo veľmi malých nádržiach nie vyšších ako 25 cm. Keďže v domovine sa vytierajú zvyčajne na listy vysoko rastúcich rastlín, môžeme im poskytnúť ako trecí substrát napr. otvorený kus z PET fľaše. Skalár, pokiaľ nakládol ikry, tak ich chráni, aj sa o ne stará, hneď ako sa rozplavávajú mladé, začne ich zvyčajne nemilosrdne požierať. V prírode by sa takto nesprával a stáva sa, že aj v akváriu mladé nepožiera.
Živorodky sú z hľadiska rozmnožovania vhodné pre začiatočníka. Dá sa pre ne pri rozmnožovaní uplatniť vyššie spomínaná pôrodnička, ale aj vlastnými prostriedkami zošité sito. Rozmnožujú sa pri troche snahy veľmi ochotne. Mečovka mexická je takmer vždy voči svojim mladým kanibal, platy sú na tom obdobne, len pávie očká zväčša vlastné potomstvo ušetria. Keď dospejú a začnú sa rozmnožovať, cyklus pôrodov sa opakuje zhruba po 4 – 5 týždňoch ako u väčšiny živorodiek. Gupky a platy môžu mať až 100 mladých, dospelá mečúnka aj 200. Ide o živorodé druhy, takže rodia živé mláďatá, v brušnej časti sa nachádza škvrna plodnosti, ktorá svedčí o pohlavnej zrelosti samičiek. Jedno oplodnenie samcom môže vystačiť aj na 3 – 4 vrhy. Počas dní pred pôrodom sa škvrna zväčšuje a tmavne. Blackmolly – tmavá vypestovaná forma Poecilia shenops je trochu ťažšie odchovateľná rybka, pretože vyžaduje o niečo teplejšiu vodu a nevidno na nej škvrnu plodnosti. U blacmoll pri ich potomstve máme možnosť vidieť presadzovanie sa génov prírodnej povahy, pretože nie všetky mladé budú celé čierne ako pravdepodobne sú rodičia. Ide o to, že blacmolla je vyšľachtená forma, ktorá nie je celkom biologicky ustálená. Dokonca sa môže stať, že niektoré jedince sú v mladšom veku strakaté a neskôr im čierny pigment pribúda natoľko, že celkom zčernejú. Aj pre blackmolly je vhodné sito na ich rozmnožovanie, resp. na ochranu vyliahnutého potomstva pred pažravosťou dospelcov.
Labyrintky žijú obyčajne v preteplených oblastiach, kde sa nachádza veľmi veľa súčastí vo vode: rýb, rastlín, organických zvyškov, driev apod. Dospelé jedince dýchajú atmosférický kyslík. Veľa druhov labyrintiek tvorí penové hniezdo – pri ochrane ikier využijú svoju schopnosť naberať atmosférický vzduch. Penové hniezdo je tvorené čiastočkami vzduchu, ktoré ryby premelú v ústnej dutine. Na vode pláva. To znamená, že hniezdo pre ikry pláva na hladine, nie je vhodné aby v akváriu bolo silné prúdenie vody – to by mohlo poškodiť stavbu penového hniezda. Ako podpora preň slúžia napr. plávajúce rastliny Riccia, Salvinia, Myriophyllum, Lemna apod. Hniezdo obyčajne stavia samec, niektoré druhy alebo jedince je treba po trení z nádrže odloviť, iné nie. Týmto spôsobom sa rozmnožujú guramy, bojovnice, kolizy. O kolizách – Colisa je známe, že ich poter je jeden z najmenších, preto sa odporúča udržiavať hladinu vody počas jeho vývoja pod 10 cm. Sú veľmi náchylné na zmenu teploty a na chlad, preto je vhodné zabezpečiť výborné utesnenie krycím sklom alebo niečím iným, a udržiavanie rovnakej teploty vody, a vzduchu nad hladinou ak medzi krycím sklom a hladinou je nejaký priestor. Filtrovanie by malo byť veľmi slabé alebo žiadne a prúdenie vody minimálne, alebo žiadne. Kritické obdobie je doba tvorby labyrintu. Dochádza k tomu po 50 dni a toto obdobie je kritické, vtedy je vhodné ešte viac zvýšiť obozretnosť, aby sme prípadné straty minimalizovali. Pred rozmnožovaním bojovníc Betta splendens môže v ich správaní dôjsť ku prejavu džentlmenstva. Vtedy sok pri fyziologickej potrebe soka nadýchnuť sa, čaká na to aby mohol pokračovať v súboji. Spoločenské boje samcov sú u bojovní dosť drsné.
Vodné rastliny sa rozmnožujú v akváriách, ale často aj v prírode, hlavne nepohlavne. Vegetatívne rozmnožovanie nastáva rôznymi spôsobmi, napr. odrezkami, poplazmi, odnožami atď. Pohlavný spôsob nie je taký častý ako u ich suchozemských príbuzných. Rastliny často v akváriu nekvitnú a k opeleniu – k začiatku úspešného rozmnoženia dochádza ešte menej často, čo je pochopiteľné aj vzhľadom na priestorové bariéry.
Fish reproduce exclusively through sexual means. According to the method of reproduction, we distinguish between egg-layers and livebearers. Egg-layers deposit eggs (roe) similar to reptiles, which develop outside the mother’s body after the act of reproduction – oviparous reproduction. Their diameter ranges from 0.8 mm to 6 mm, depending on the species. Eggs, and to a lesser extent, fry, often dislike light, so the eggs are frequently covered – meaning the entire aquarium. This is logical – one must realize that in nature, there is usually more “darkness,” and eggs are typically laid under leaves, among plants, on the bottom, in crevices under rocky ceilings, etc. Unfertilized eggs turn white over time, and they should be removed from the aquarium because they would otherwise decompose unnecessarily, posing a threat to the others.
On the contrary, in livebearing species, eggs develop in the body cavity of the mother, similar to mammals – viviparous reproduction. In cases of rare expulsion of fertilized eggs, we refer to it as ovoviviparity – egg livebearing. The fry often leaves the mother’s body shortly after shedding the last embryonic membranes. The just-hatched offspring is called an eleutherembryo. In livebearing species, eggs essentially develop inside the body, having the same shape and size as those of egg-laying species, but the development takes longer, around 20 – 40 days. Livebearers have a specialized organ called a gonopodium, in the case of the genus Hemirhaphodon androgynous, which they use for reproduction. The shape of the gonopodium is a species-specific characteristic.
The fertility of fish more or less increases with their length and weight. Besides, factors like age, salt content, oxygen, and water temperature also influence it. In livebearing species, male sperm can survive in the female’s body for months – the male fertilizes the female, and this transfer of genetic information remains viable for a long period, usually spanning 3 – 4 broods, but cases of 11 broods have been recorded. Interestingly, among fish, there are also hermaphroditic species – capable of both male and female reproduction. However, the vast majority of fish are gonochoristic – functionally females produce female gametes, and males produce male gametes. When breeding, one should avoid inbreeding. If forced into it, it is better to mate a parent with offspring rather than sister with brother. Long-term inbreeding leads to degenerative disorders, such as spinal curvature, other morphological deviations, and reduced viability.
In nature, there is also mating between relatives, but it occurs in isolated areas where access to migration and thus the mixing of genetic information is restricted. It is not excluded that direct mating occurs between the offspring of a single parent, but due to the size of the area and the population’s size, it involves mating between cousins. Since there is much higher natural selection in such cases, it often happens that a population reproducing in such a related manner is more viable than a population whose area practically prohibits inbreeding due to sufficient space. However, this condition holds true only when the conditions are ideal; once environmental factors change rapidly and negatively, the non-isolated population suddenly gains an advantage. Activities leading to reproduction are among the most beautiful aspects that fish can provide when kept. The efforts of males, showcasing themselves to females, are very intriguing. Some are capable of pursuing females for most of the day, while others engage in this activity only during specific periods and under certain conditions. That’s why it’s advisable to ensure tight cover glasses, especially during reproduction attempts, as females, in particular, often try to escape from pursuing males, even jumping above the water surface.**
Tetras often lay their eggs, a behavior we view as a challenge from a breeding perspective. For tetras, the use of a spawning grid or filter is typical. The grid can be placed on the bare bottom throughout the tank. During spawning, the eggs fall to the bottom, where the grid is positioned slightly above to prevent the parents from reaching the eggs. Of course, the grid can be placed differently, but the key is to prevent adult fish from reaching the eggs or to make it more difficult for them. The material used for the grid varies, depending on the size of the fish and the eggs it is intended for. Commonly used materials include various types of mesh used in gardening and similar activities. There is also a form of perforated glass grid available.
A breeding box is a container, enclosed space, or aquarium where fry are born. I’ll skip the tank, as commercially, synthetic materials are used. These are suitable for livebearers. They are designed so that, for example, a gravid guppy can give birth to its young inside. There are fundamentally two types: in the first, the newborn fish leave the mother’s body and fall through slots to the bottom of the breeding box, where the female cannot reach them. In the second, the fish leave the mother into free water – in this case, of course, this aquarium must be without other fish, as newly born fish would soon be eaten. Both types of breeding boxes float on the water – they move on the surface. A better alternative to the material used for such breeding boxes is the use of a net, similar to a spawning grid. The net can be stitched, for example, into the desired shape using a nylon thread, and secured, for example, with polystyrene to prevent it from sinking to the bottom. The advantage of this solution is evident – the net can be much larger than that of a store-bought breeding box, and overall, it can be tailor-made. However, I have drilled small holes in store-bought breeding boxes to widen the gaps for fry escape. Ivan Vyslúžil discusses self-made breeding boxes in this article.
Fine-leaved plants, tank walls, plant leaves, stones on the surface, or the ceilings of stone “caves,” etc., can serve as substrate for certain species. Various infusions are prepared for some fish species. The Black Neon Tetra (Hypessobrycon herbertaxelrodi) is a notable example – infusions are often prepared for this species, as well as for other tetras.
The reproduction of cichlids is arguably one of the most intriguing aspects among fish. For instance, a female Purple Spotted Gudgeon selects a suitable cave, such as a coconut shell, where she can hold her offspring (fry) for several hours. Of course, spawning has occurred before. Especially among American cichlid species, pairs must find each other and often remain together for their entire lives. Some species lay eggs on a substrate, such as a flat stone or the roof of a stone, etc. Princess cichlids, like Neolamprologus brichardi, lay eggs underneath a stone. This species is quite intolerant of each other, so dominant pairs eliminate their competition and then fully engage in reproduction. Once they start, they often bring new generations at fairly regular intervals. Their eggs are weakly pink, relatively large, with a quantity ranging from 20 to 100. Many cichlid species belong to the so-called mouthbrooders. These are species that keep their offspring in their buccal cavity (mouth), and mouthbrooders can also be found among other taxa, such as species of the Betta genus. However, their parental instinct is often quite weak; it is, of course, species-specific. For example, Neolamprologus brichardi and most American cichlids fiercely defend their offspring, unlike Malawian genera like Pseudotropheus, Maylandia, Melanochromis, Labidochromis. They diligently keep the eggs in the buccal cavity, let them absorb the yolk sac, prepare them for leaving the maternal oral cavity, and release them. Sometimes it happens that they collect them again for some time, and this phenomenon can be repeated, but when they stop doing so, their parental instinct quickly diminishes. The male, essentially protecting the female after fertilization, now often considers the offspring as intruders or a disturbance to the menu. The female is similar, but she might make a “mistake” at first. Initially, she ignores the fry, as if keeping her distance, but over time, she may start chasing her offspring.
Typical catfish, such as Corydoras, lay eggs that simply dry up in nature, awaiting the impulse for embryo development brought by rain during the rainy season. Simulating this process is the foundation for successful reproduction in captivity, in our tanks. After spawning in the aquarium, it is necessary to collect the eggs and place them in a dry location. After a species-specific period, the eggs are picked up, placed in a suitable tank, and covered with water. Reproduction continues until the young fish hatch. These fish grow rapidly because one-year species must mature quickly to reproduce on their own.
Female Corydoras catfish, like Corydoras aeneus, gather fertilized eggs and temporarily carry them under their pectoral fins, which are folded into a so-called pocket. Later, they stick them to the glass and plants. Corydoras catfish reproduce in schools and prefer lower temperatures. A known method for stimulation involves using threads and daily lowering the water level while exchanging it for fresh, cold water, simulating an upcoming period of abundance and rain. Corydoras catfish usually pay little attention to their own eggs, but it is recommended to move them. However, many species are not as easily reproducible, such as Corydoras sterbai, C. panda, etc.
The most commonly occurring sucker fish in aquariums, Ancistrus cf. cirrhosus, reproduces in cavities or under stones. Breeders use aids such as glass bottles, PVC pipes, etc. The male typically chooses his female. The male guards the eggs for a certain period, but he doesn’t have as many defenses as larger predatory species, nor is he as tenacious. However, in a typical community tank, the sucker fish has a chance to reproduce and provide offspring.
About Angelfish – Pterophyllum scalare, it is often said that they require water pressure – a high water column. However, I have had the opportunity to see them breeding in very small tanks, no higher than 25 cm. Since in their native habitat they usually spawn on the leaves of tall plants, we can provide them with an open piece of a PET bottle as a spawning substrate. When the angelfish lay eggs, the guarding and care for them is usually done by the parent, but as soon as the fry start swimming freely, the adult angelfish often mercilessly devours them. This behavior is not typical of their natural habitat, and sometimes, in an aquarium, the adults may not consume the fry.
Livebearers are suitable for beginners in terms of reproduction. A previously mentioned breeding box can be used for them, or a homemade sieve can also be effective. They reproduce very willingly with a bit of effort. The Mexican swordtail is almost always a cannibal toward its young, and platies exhibit similar behavior, although sailfin mollies usually spare their own offspring. When they mature and begin reproducing, the birthing cycle repeats roughly every 4 – 5 weeks, as is typical for most livebearers. Guppies and platies can have up to 100 offspring, while an adult swordtail can have up to 200. Since they are livebearing species, giving birth to live young, there is a fertility spot in the abdominal region indicating the sexual maturity of the females. One mating by the male may be sufficient for 3 – 4 broods. In the days leading up to birth, the spot enlarges and darkens. Black Molly – a dark cultivated form of Poecilia shenops, is a bit more challenging to breed because it requires slightly warmer water and the fertility spot is not visible. With Black Molly’s offspring, we have the opportunity to observe the manifestation of genes in their natural state, as not all young fish will be entirely black, unlike their presumably all-black parents. This is because Black Molly is a cultivated form that is not entirely biologically stable. It may even happen that some individuals have speckles when young, and later the black pigment increases to the point that they become entirely black. A breeding box or a sieve is also suitable for Black Molly’s reproduction, providing protection for the hatched fry against the adults’ voraciousness.
Labyrinth fish usually inhabit warm areas where there is a lot of variety in the water, including fish, plants, organic debris, wood, etc. Adult individuals breathe atmospheric oxygen. Many labyrinth fish species build bubble nests – they utilize their ability to take in atmospheric air for protecting their eggs. The bubble nest is formed by air particles that the fish mashes in its mouth. It floats on the water surface, meaning that it’s not suitable to have strong water flow in the aquarium, as it could damage the structure of the bubble nest. Floating plants like Riccia, Salvinia, Myriophyllum, Lemna, etc., serve as support for the nest. Typically, the male builds the nest, but in some species or individuals, it may not be necessary to remove them from the tank after spawning. This breeding method is common among gouramis, bettas, and Colisa species. Regarding Colisa – Colisa is known for having one of the smallest fry, so it is recommended to keep the water level during their development below 10 cm. They are very sensitive to temperature changes and cold, so it is advisable to ensure a well-sealed lid or something similar, maintaining a constant water temperature and air space above the water surface. Filtration should be very weak or none, and water flow minimal or none. The critical period is during labyrinth formation, which occurs around 50 days, and extra caution is recommended during this time to minimize potential losses. Before Betta splendens breeding, males may exhibit gentlemanly behavior, where they pause in physiological need to breathe air, waiting to resume the fight. Male-male confrontations in Betta can be quite intense.
Aquatic plants reproduce in aquariums and often in nature, mainly asexually. Vegetative reproduction occurs through various methods, such as cuttings, runners, offsets, etc. Sexual reproduction is not as common as in their terrestrial relatives. In aquariums, plants often do not bloom, and pollination, the beginning of successful reproduction, occurs even less frequently due to spatial barriers.
Fische vermehren sich ausschließlich sexuell. Je nach Fortpflanzungsmethode unterscheiden wir zwischen Eiablegern und Lebendgebärenden. Eiableger legen Eier ähnlich wie Reptilien, die sich nach der Fortpflanzung außerhalb des Mutterkörpers entwickeln – Oviparia – Eiablage. Ihr Durchmesser variiert je nach Art von 0,8 mm bis 6 mm. Eier und auch Jungfische vertragen oft kein Licht, daher werden die Eier oft versteckt, beispielsweise das gesamte Aquarium abgedeckt. Das ist logisch – es muss beachtet werden, dass in der Natur oft mehr “Dunkelheit” herrscht, und die Eier werden normalerweise unter Blättern, in Pflanzen, auf dem Boden, in Höhlen unter Felsendecken usw. abgelegt. Nicht befruchtete Eier bleichen im Laufe der Zeit aus und sollten aus dem Aquarium entfernt werden, da sie sich unnötig zersetzen und die anderen gefährden würden. Bei Lebendgebärenden entwickeln sich die Eier in der Körperhöhle der Mutter ähnlich wie bei Säugetieren – Viviparia – Lebendgebärend. Bei seltenem Legen von befruchteten Eiern sprechen wir von Ovoviviparie – Ei-lebendgebärend. Der Nachwuchs verlässt das Muttertier oft kurz nach dem Verlust der letzten embryonalen Hüllen. Das gerade geschlüpfte Jungtier wird Eleuterembryo genannt. Bei Lebendgebärenden entwickeln sich die Eier tatsächlich im Körper und haben die gleiche Form und Größe wie bei Eiablegern, nur der Entwicklungsprozess dauert länger, etwa 20 – 40 Tage. Lebendgebärende haben ein spezialisiertes Organ – das Gonopodium, bei der Gattung Hemirhaphodon androgynum, mit dem sie sich vermehren. Die Form des Gonopodiums ist ein artspezifisches Merkmal. Die Fruchtbarkeit von Fischen steigt mehr oder weniger mit ihrer Länge und ihrem Gewicht. Der Einfluss von Faktoren wie Alter, Salzgehalt, Sauerstoff und Wassertemperatur auf die Fruchtbarkeit ist jedoch ebenfalls vorhanden. Bei Lebendgebärenden überleben die Spermien im Körper des Weibchens oft Monate – das Männchen befruchtet das Weibchen, und dieser Transfer genetischer Informationen bleibt lange lebensfähig, normalerweise für 3 – 4 Würfe, es wurde jedoch auch ein Fall von 11 Würfen dokumentiert. Es ist interessant festzustellen, dass es auch unter Fischen hermaphroditische Arten gibt, aber die überwältigende Mehrheit der Fische ist gonochoristisch – funktionell bilden Weibchen weibliche Geschlechtszellen, Männchen männliche Geschlechtszellen. Bei der Fortpflanzung sollten wir Inzest vermeiden. Wenn wir dazu gezwungen sind, sollten wir eher Eltern mit Nachkommen als Geschwister miteinander paaren. Längerfristige Inzucht führt zu degenerativen Störungen, z. B. zur Krümmung der Wirbelsäule, zu anderen morphologischen Abweichungen, zur verringerten Lebensfähigkeit.
In der Natur kommt es auch zu Kreuzungen zwischen Verwandten, aber dies geschieht in isolierten Gebieten, in denen der Zugang zur Migration und damit zum Austausch genetischer Informationen eingeschränkt ist. Es ist nicht ausgeschlossen, dass es direkt zu Kreuzungen zwischen den Nachkommen eines Elternteils kommt, aber aufgrund der Größe des Gebiets und der Bevölkerung kann es zu Paarungen zwischen Cousins kommen. Da in solchen Fällen eine höhere natürliche Auslese stattfindet, kommt es oft vor, dass eine Bevölkerung, die auf verwandte Weise reproduziert, lebensfähiger ist als eine Population, bei der Inzucht aufgrund ausreichenden Raums praktisch verhindert wird. Diese Bedingung gilt jedoch nur, wenn die Bedingungen ideal sind; sobald sich Umweltfaktoren schnell und negativ ändern, hat die nicht isolierte Bevölkerung plötzlich einen Vorteil. Aktivitäten, die zur Fortpflanzung führen, gehören zu den schönsten Aspekten, die Fische bieten können, wenn sie gehalten werden. Die Bemühungen der Männchen, sich den Weibchen zu präsentieren, sind sehr faszinierend. Einige sind in der Lage, die Weibchen den größten Teil des Tages zu verfolgen, während andere diese Aktivität nur zu bestimmten Zeiten und unter bestimmten Bedingungen ausüben. Daher ist es ratsam, insbesondere während der Fortpflanzungsversuche, für dichte Abdeckgläser zu sorgen, da insbesondere die Weibchen oft versuchen, den verfolgenden Männchen zu entkommen, sogar über die Wasseroberfläche springend.
Tetras legen oft Wert auf Laichen und stellen dies aus unserer züchterischen Sicht als Hindernis dar, das ist das Netz – der Filter, der die Eier von anderen Fischen trennt. Dies betrifft jedoch nicht nur Tetras, sondern die Verwendung eines Laichgitters ist für Tetras charakteristisch. Das Gitter kann über dem blanken Boden im gesamten Tank platziert werden. Während des Laichens fallen die Eier auf den Boden, wo sich das Gitter befindet, das leicht über dem Boden angehoben ist, damit die Eltern die Eier nicht erreichen können. Natürlich kann das Gitter auch anders platziert werden, es ist wichtig, dass die erwachsenen Fische die Eier nicht erreichen können oder dass ihnen diese Aufgabe erschwert wird. Das Material, aus dem es hergestellt ist, ist ebenfalls unterschiedlich und hängt von der Größe der Fische und den für die Eier verwendeten ab. Verschiedene Arten von Drahtgeflecht, die häufig für Gärtner usw. verwendet werden, werden verwendet. Es gibt auch eine Form eines perforierten gläsernen Gitters.
Eine Kinderstube ist ein Gefäß, ein geschlossener Raum oder ein Aquarium, in dem der Nachwuchs geboren wird. Ich lasse jetzt das Becken als Material aus, es wird kommerziell verwendetes Kunststoffmaterial verwendet. Diese sind für Lebendgebärende geeignet. Sie sind so konzipiert, dass beispielsweise ein tragendes Guppy in der Lage ist, darin seine Jungen zu gebären. Es gibt grundsätzlich zwei Arten: Bei der ersten Art verlassen die geborenen Fische den Körper der Mutter und fallen über Leisten in den unteren Teil der Kinderstube, wohin die Mutter nicht gelangen kann. Bei der zweiten Art verlassen die Fische die Mutter in freies Wasser – in diesem Fall muss das Aquarium natürlich fischfrei sein, sonst werden die frisch geborenen Fische bald gefressen. Beide Arten von Kinderstuben schwimmen auf dem Wasser – sie bewegen sich auf der Oberfläche. Als bessere Alternative zum verwendeten Material für solche Kinderstuben wird ein Netz verwendet, ähnlich wie bei einem Laichgitter. Das Netz kann beispielsweise mit einem Satinstich in die gewünschte Form genäht und mit Polystyrol befestigt werden, damit das Netz nicht auf den Boden fällt. Der Vorteil dieser Lösung ist offensichtlich – das Netz kann viel größer sein als bei einem im Laden gekauften Laichgitter, und insgesamt ist es sozusagen maßgeschneidert. Gekaufte Kinderstuben aus dem Laden habe ich jedoch mit kleinen Bohrern durchbohrt, um die Lücken für den Austritt der Jungen breiter zu machen. Über selbstgemachte Kinderstuben schreibt Ivan Vyslúžil in diesem Artikel.
Als Substrat für einige Arten dienen feinblättrige Pflanzen, Wände des Tanks, Blätter von Pflanzen, Steine auf der Oberfläche oder Dach von steinernen “Höhlen” usw. Für einige Fischarten werden verschiedene Auszüge vorbereitet. Der Schwarze Neon – Hypessobrycon herbertaxelrodi ist ein anschauliches Beispiel dafür – für diese Art werden oft Extrakte vorbereitet, wie schließlich auch für andere Tetras.
German: Die Fortpflanzung von Buntbarschen ist wahrscheinlich eine der interessantesten unter den Fischen. Zum Beispiel sucht sich das Weibchen des Purpurprachtbarschs eine geeignete Höhle aus, z. B. eine Kokosnuss, in der es seine Jungen stundenlang halten kann. Natürlich hat zuvor die Paarung stattgefunden. Insbesondere bei amerikanischen Arten müssen sich die Paare selbst finden und bleiben oft ein ganzes Leben lang zusammen. Einige Arten legen ihre Eier auf den Untergrund, zum Beispiel auf einen flachen Stein oder auf die Oberfläche eines Steins usw. Eine andere Art, die ihre Eier von unten legt, ist die Prinzessin – Neolamprologus brichardi. Diese Art ist ziemlich unverträglich, so dass dominante Paare ihre Konkurrenz ausschalten und dann mit voller Kraft mit der Fortpflanzung beginnen. Wenn sie anfangen, bringen sie oft in ziemlich regelmäßigen Abständen neue Generationen hervor. Ihre Eier sind schwach rosa, ziemlich groß, die Anzahl der Eier beträgt 20 – 100. Viele Arten von Buntbarschen gehören zu den sogenannten Maulbrütern. Das bedeutet, dass es Arten sind, die ihren Nachwuchs in ihrem Maul aufbewahren, aber Maulbrüter finden sich auch zwischen anderen Taxa, zum Beispiel auch bei Arten der Gattung Betta. Ihr elterlicher Instinkt ist jedoch oft ziemlich schwach, das ist natürlich artenspezifisch, zum Beispiel Neolamprologus brichardi, die meisten amerikanischen Buntbarsche verteidigen ihren Nachwuchs hartnäckig, im Gegensatz zu zum Beispiel malawischen Gattungen wie Pseudotropheus, Maylandia, Melanochromis, Labidochromis. Sie halten ihre Eier sorgfältig in ihrem Maul, lassen sie den Dotterbeutel verdauen, bereiten sie darauf vor, die Mundhöhle der Mutter zu verlassen, und setzen sie frei. Manchmal passiert es, dass sie die Jungen für eine Weile wieder aufnehmen, und dieses Phänomen kann sich wiederholen, aber wenn sie es einmal nicht tun, geht ihr elterlicher Instinkt sehr schnell verloren. Das Männchen schützte im Grunde genommen nach der Befruchtung nur das Weibchen, aber jetzt betrachtet es seine Jungen meistens als Eindringlinge oder als Bereicherung des Menüs. Das Weibchen ist ähnlich, sie “irrt” sich jedoch eher. Zuerst beachtet sie die Jungen nicht, als würde sie sich distanzieren, aber im Laufe der Zeit kann es passieren, dass sie ihren Nachwuchs zu verfolgen beginnt.
Typische Saugmaulwelse legen Eier, die in der Natur einfach austrocknen. Der Impuls zur Embryonalentwicklung wird durch erneuten Regen zu Beginn der Regenzeit gebracht. Die Simulation dieses Prozesses ist auch die Grundlage für den Erfolg bei ihrer Zucht in Gefangenschaft, in unseren Tanks. Nach der Paarung im Aquarium müssen die Eier ausgewählt und an einem trockenen Ort platziert werden. Nach einer artenspezifischen Zeit nehmen wir die Eier heraus, setzen sie in ein geeignetes Becken und gießen Wasser darüber. Dann beginnt die Fortpflanzung erst nach dem Schlüpfen der jungen Fische. Diese Fische wachsen sehr schnell, da einjährige Arten während einer kurzen Zeit erwachsen werden müssen und selbständig Nachwuchs zeugen müssen.
Weibliche Panzerwelse Corydoras aeneus sammeln befruchtete Eier und tragen sie vorübergehend unter den Brustflossen, die zu einer sogenannten Tasche zusammengesetzt sind. Später klebt sie sie an die Glasscheibe und die Pflanzen. Panzerwelse vermehren sich in Schwärmen, zu diesen Arten gehören Arten, die niedrigere Temperaturen bevorzugen. Ein bekannter Stimulationshilfsmittel sind Fadenschneider und tägliches Absenken des Wasserstandes und Austausch des Wassers gegen frisches kaltes Wasser, was die bevorstehende Regenzeit simuliert – die Zeit der Fülle. Panzerwelse nehmen ihre eigenen Eier meistens nicht viel wahr, es wird jedoch empfohlen, sie umzuplatzieren. Natürlich sind viele Arten nicht so leicht zu züchten: Corydoras sterbai, C. panda usw.
Der am häufigsten in Aquarien vorkommende Saugwels Ancistrus cf. cirrhosus züchtet in Höhlen oder unter Steinen. Züchter verwenden zum Beispiel eine Glasflasche, ein Acrylrohr usw. Das Männchen wählt normalerweise sein Weibchen aus. Das Männchen bewacht seine Eier für eine bestimmte Zeit, hat aber nicht so viele Mittel wie große räuberische Arten und ist auch nicht so zäh. Aber in einem normalen Gesellschaftsaquarium hat der Saugwels die Chance, sich zu vermehren und auch Nachwuchs zu liefern.
Über Skalare – Pterophyllum scalare wird gesagt, dass sie Druck im Wasser benötigen – einen hohen Wassersäulen. Ich hatte jedoch die Gelegenheit, sie auch in sehr kleinen Tanks von nicht mehr als 25 cm aufzuziehen. Da sie sich in ihrer Heimat normalerweise auf die Blätter hochwachsender Pflanzen legen, können wir ihnen als Laichsubstrat zum Beispiel einen offenen Schnitt aus einer PET-Flasche bieten. Der Skalar schützt und kümmert sich normalerweise um seinen Laich, aber sobald die Jungen schwimmen können, neigt er dazu, sie gnadenlos zu verschlingen. In der Natur würde er sich nicht so verhalten, und es kommt vor, dass er die Jungen auch im Aquarium nicht frisst.
Lebendgebärende Fische sind in Bezug auf die Zucht für Anfänger geeignet. Sie können für sie die oben genannte Zuchtkammer verwenden oder selbstgemachte Siebe verwenden. Sie vermehren sich mit etwas Anstrengung sehr willig. Das Schwertträger-Männchen ist fast immer kannibalisch gegenüber seinem Nachwuchs, Platys sind ähnlich, nur Paradiesfische schonen in der Regel ihre eigenen Nachkommen. Wenn sie ausgewachsen sind und zu züchten beginnen, wiederholt sich der Fortpflanzungszyklus ungefähr alle 4 – 5 Wochen wie bei den meisten Lebendgebärenden. Guppys und Platys können bis zu 100 Nachkommen haben, ein erwachsener Schwertträger bis zu 200. Es handelt sich um lebendgebärende Arten, dh sie gebären lebende Nachkommen, in der Bauchregion befindet sich ein Fleck der Fruchtbarkeit, der auf die geschlechtliche Reife der Weibchen hinweist. Eine Befruchtung durch das Männchen kann für 3 – 4 Würfe ausreichen. In den Tagen vor der Geburt vergrößert sich und verdunkelt sich der Fleck. Der Schwarze Molly – die dunkle gezüchtete Form Poecilia shenops – ist etwas schwieriger zu züchten, da er etwas wärmeres Wasser benötigt und der Fruchtbarkeitsfleck darauf nicht sichtbar ist. Bei der Zucht von Black Mollies haben wir die Möglichkeit, eine Durchsetzung der Gene der natürlichen Verhaltensweise zu sehen, da nicht alle Jungen vollständig schwarz sind, wie wahrscheinlich die Eltern sind. Es handelt sich um eine gezüchtete Form, die nicht vollständig biologisch stabilisiert ist. Es kann sogar passieren, dass einige Individuen in jungen Jahren gefleckt sind und später so viel schwarzen Pigment hinzukommt, dass sie vollständig schwarz werden. Auch für Black Mollies ist ein Sieb zur Zucht oder zum Schutz der geschlüpften Nachkommen vor der Gier der Erwachsenen geeignet.
Labyrinthische Fische leben normalerweise in überhitzten Gebieten, in denen es sehr viele Komponenten im Wasser gibt: Fische, Pflanzen, organische Rückstände, Holz usw. Erwachsene Individuen atmen atmosphärischen Sauerstoff. Viele Arten von Labyrinthischen Fischen bilden ein Schaumnest – sie nutzen ihre Fähigkeit, atmosphärische Luft aufzunehmen, zum Schutz ihrer Eier. Das Schaumnest besteht aus Luftpartikeln, die die Fische in ihrem Maul mahlen. Es schwimmt auf dem Wasser. Das bedeutet, dass das Nest für die Eier an der Oberfläche schwimmt, und es ist nicht ratsam, dass im Aquarium eine starke Wasserströmung vorhanden ist – dies könnte die Struktur des Schaumnestes beschädigen. Als Unterstützung können zum Beispiel schwebende Pflanzen wie Riccia, Salvinia, Myriophyllum, Lemna usw. dienen. Das Nest wird normalerweise vom Männchen gebaut, aber bei einigen Arten oder Individuen muss es nach der Paarung aus dem Tank genommen werden, bei anderen nicht. Auf diese Weise vermehren sich Guramis, Kampffische, Colisa. Über Colisas – Colisa ist dafür bekannt, dass ihr Nachwuchs einer der kleinsten ist, daher wird empfohlen, die Wasserhöhe während ihrer Entwicklung unter 10 cm zu halten. Sie sind sehr anfällig für Temperaturschwankungen und Kälte, daher ist es ratsam, eine ausgezeichnete Abdichtung mit einer Abdeckung oder etwas anderem sicherzustellen und die Wassertemperatur und die Luft über der Oberfläche beizubehalten, wenn zwischen der Abdeckung und der Oberfläche Platz ist. Das Filtern sollte sehr schwach oder nicht vorhanden sein und die Wasserströmung minimal oder nicht vorhanden. Die kritische Periode ist die Zeit der Labyrinthbildung. Dies geschieht nach 50 Tagen, und diese Zeit ist kritisch, es ist ratsam, in dieser Zeit noch aufmerksamer zu sein, um mögliche Verluste zu minimieren. Vor der Fortpflanzung von Kampffischen Betta splendens kann es zu einer Manifestation von Gentleman-Verhalten kommen. In diesem Fall atmet der Konkurrent, um physiologische Bedürfnisse zu befriedigen, tief ein und wartet darauf, dass er den Kampf fortsetzen kann. Kämpfe zwischen Männchen sind bei Kampffischen ziemlich rau.
Wasser Pflanzen vermehren sich in Aquarien, aber oft auch in der Natur, hauptsächlich ungeschlechtlich. Die vegetative Vermehrung erfolgt auf verschiedene Arten, z. B. durch Stecklinge, Ausläufer, Ableger usw. Sexuelle Fortpflanzung ist bei ihnen nicht so häufig wie bei ihren terrestrischen Verwandten. Pflanzen blühen oft nicht im Aquarium, und die erfolgreiche Bestäubung – der Beginn der erfolgreichen Fortpflanzung – erfolgt noch seltener, was angesichts der räumlichen Barrieren verständlich ist.
Use Facebook to Comment on this Post
- Správanie rýb (30.7%)
- Biológia rýb a rastlín (29.9%)
- Vodné rastliny (22.3%)
- Výživa rýb (19.3%)
- Riasy a sinice (19.3%)
- Živorodky – ryby mnohých akvaristov v minulosti aj v súčasnosti (18.1%)
- Fyziológia rýb a rastlín (16.9%)
- Morfológia rýb (16.7%)
- Poecilia reticulata (15.9%)
- Živá potrava z prírody – blchy: cyklop, dafnia, vírnik, prach (15.2%)