2015, Krajina, Slovenská krajina, Tatry

Stredoveká osada Šoldov

Hits: 149

 je zaniknutá á 13. storočia v katastrálnom území  Štrba. Z obdobia rokov okolo roku 960 sa zachovali správy o misijnej stanici v obci Šoldov. Zničená bola mongolmi v roku 1241. Našli sa tu ľudí vysokých okolo 200 cm, čo bolo v tom čase veľmi zriedkavé (Wikipedia). Tradícia hovorí, že Šoldovania boli statní, veľkí a vysokí , takmer (sme.sk).

Use to Comment on this Post

2015, Krajina, Kysuce, Slovenská krajina, Vodné nádrže, Vodné nádrže

Vodná nádrž Nová Bystrica

Hits: 107

Vodné dielo Nová je pamätníkom obyvateľstvu zatopených obcí a . Bolo postavené v rokoch 1983-1989. Vodná je v najhlbšom mieste hlboká 52 metrov, zatopená plocha je približne 181,4 hektára a obsahuje okolo 34 miliónov metrov kubických (starabystrica.sk). 

Use to Comment on this Post

2009, Hmyz, Príroda, Rastliny, Živočíchy

Schmetterlinghaus vo Viedni

Hits: 2890

sa nachádza vo Viedni pri . Sú v ňom – je to insektárium.

Len 100 metrov od Albertiny, 200 metrov od Štátnej sa nachádza tropická oáza pokoja a relaxácie – . Nachádza sa tu asi 500 voľne žijúcich motýľov po celý rok (schmetterlinghaus.at), okolo 40 druhov, pôvodne z Kostariky, Surinamu, Thajska, Filipín. je udržiavaná na 26 °C, vzduchu 80 % (schmetterlinghaus.at). Atraktívne sú exotické , ktoré sa vyberajú podľa potrieb motýľov. Kvitnúce rastliny produkujú , ktorý je hlavným zdrojom potravy motýľov. Okrem toho sú motýľom poskytované ovocné š a med (schmetterlinghaus.at).

Use to Comment on this Post

2004, Cicavce, Príroda, Vtáky, Živočíchy, Zoologické záhrady

ZOO Budapešť

Hits: 25601

je určite tá najkrajšia zoologická záhrada, ktorú som navštívil. Bohužiaľ v čase, kedy som ešte veľmi dobre nefotil – iste sa tam vyberiem znovu (Peter ). Zoologická záhrada v Budapešti je jednou z najstarších na svete. Otvorená bola v roku 1866 (zoobudapest.com). Na 11 hektároch tu je viac ako 8 000 zvierat. Nachádza sa časti: Austrália, Veľké hrubožce, Dom primátov, Savana, Vodný svet, India, Americké trópy, Madagaskar, Plazy, Margitin ostrov, Dom motýľov, Magické hory, Juhovýchodná Ázia ( dom) a Botanické špeciality (zoobudapest.com).

Use to Comment on this Post