2004, 2008, Časová línia, Kapríci, Príroda, Ryby, Živočíchy

Carassius auratus – svedok akvaristickej minulosti

Hits: 26218

Slovenské synonymum je . Druh pochádzajúci z juhovýchodnej Ázie. Existuje , závojnatých, zlatých, červených, atď. karasov je pomerne á záležitosť. Množstvo ikier je veľmi veľké, môže dosahovať aj 5000 kusov. sa šľachtili už v stredovekej Čine, možno aj v staroveku. je ryba, ktorá je väčšieho vzrastu, sú menšie formy, ale i závojnatku môžeme zaradiť medzi veľké . Závojnatky značne bagrujú , často vytrhávajú. Preto by som odporúčal chovať ich buď v nádrži bez rastlín, alebo s pevne upevnenými rastlinami o veľké alebo inú dekoráciu. Prípadne by som sa orientoval na skôr na pevnejšie druhy ako napr. , , . Neodporúčam najmä karasy chovať spolu s inými druhmi rýb. Ich látková premena prebiehajúca v tráviacej sústave vôbec nie je dokonalá a tieto vyvrhnuté sú pomerne jedovaté pre iné . To je aj dôvod na to, aby počítali na jedného jedinca viac litrov , aby sme zabezpečili dobrú filtráciu . ľachtené zlaté karasy – . Závojnatky – auratus . bicaudatus. Existujú formy, ktoré majú teleskopické , , kedy sú očné viečka akoby nafúknuté do veľkosti hlavy jedinca. Šľachtenie foriem nepozná hádam . Nie som zástancom foriem, ktoré sú na úkor živočícha ako takého. Registrujem tieto formy: , kometa, shubunkin, ryukin, , demekin – , čótengan – , suihogon – bublinočka, ranchu – levia hlava, oranda, fancy, veiltail, redcap oranda, pearlscale, fantail, celestial, bublina, black moor, . čierna teleskopka, balónové oko, bublinočka, nebohľadka, teleskopka.

Use to Comment on this Post

2007, Časová línia, Divoké živorodky, Príroda, Ryby, Živočíchy, Živorodky

Heterandria formosa – formosky

Hits: 7176

Girard, 1859 ým druhom živorodiek. Ich pôvod je , Južná Karolína, Severná Karolína, Georgia (Litomiský). Sú veľmi malých rozmerov, vyznačujú sa superfetáciou. To znamená, že rodia mladé po malých dávkach, jedno – dve za deň. Litomiský uvádza, že Heterandria formosa je najmenší stavovec, ktorí rodí živé mláďatá. Roman Slaboch spomína vo svojom článku formosky, ktoré sa vyznačovali iným sfarbením ako bežne chované . Ich kresba je nevýrazná, na svetlejšom podklade. Uvádza, že u namnožených mláďat sa vyskytli xanthorické jedince, ktoré boli lepšie stavané, menej vitálne a krátkoveké.

Use to Comment on this Post

2004, 2005, 2006, 2007, 2008, Časová línia

Trichogaster trichopterus

Hits: 6422

Druh patriaci medzi . Synonymá: , , , , , , , , , , , . Pôvodné rozšírenie je: Thajsko, Mjanmarsko, , Laos, Malajzia, Singapur, Vietnam, , provincia Yunnan v Číne. Jeho slovenský rodový názov je , čo je dosť zavádzajúce, pretože tento názov je adekvátny pre iné . Ich , aj odchov je pomerne jednoduchý. Kladie relatívne , z ktorých sa liahne malý . Registrujem tieto formy: sumatranus, Gold, sumatranus Gold, Cosby.

Use to Comment on this Post

2007, Africké cichlidy, Časová línia, Cichlidy, Malawi cichlidy, Príroda, Ryby, Živočíchy

Pseudotropheus elongatus

Hits: 13579

Druhy rodu : ater, aurora, barlowi, crabro, cyaneus, demasoni, elegans, elongatus, fainzilberi, flavus, fuscoides, fuscus, hajomaylandi, lanisticola, livingstonii, lombardoi, longior, lucerna, macrophthalmus, microstoma, minutus, modestus, novemfasciatus, purpuratus, saulosi, socolofi, tropheops gracilior, tropheops romandi, tropheops tropheops, tursiops, williamsi, zebra.

Elongatusy sú endemitom jazera . Synonymá: , , , , , . V rámci druhu Pseudotropheus elongatus je ustanovený komplex – druhová skupina, do ktorej okrem pravého P. elongatus patrí ešte ďalších 5 druhov: P. ater, P. cyaneus, P. flavus, P. longior, P. modestus a . sú formou druhu Pseudotropheus elongatus, čo je z hľadiska taxonomického snáď najpestrejší druh, vytvárajúci úctyhodné množstvo foriem, jednou z nich je aj P. e. mpanga. Počas imponovania samca samičke sa dosť výrazne samček prefarbí na oveľa kontrastnejšiu kombináciu. Vtedy je božský, a keď sa začne predvádzať samičke, tak je to úžasné. Samičky mpangáčov dosahujú veľmi malých rozmerov a samce nie sú na tom tiež práve najlepšie. Mladé samičky držia už vo veľmi mladom veku svoje potomstvo. Iné druhy si mpangáče veľmi nevšímajú. Obe pohlavia, ale viac samček sa správa pomerne rezervovane, v predných častiach sa takmer neukazuje. Registrujem tieto formy Pseudotropheus elongatus: aggressive, aggressive Mumbo, aggressive Nakathenga, bar, bee, Boadzulu, brown, deep water, deep water Mbamba, gold bar, gold bar Kuyu, gold bar Likoma, greenback, Hai, Chailosi, Chewere, Chipoka, Chisumulu, Chitimba, Kirondo, Luhuchi, Mara, Masimbwe, Mbako, Mbamba, Mbenji blue, Mbenji brown, Metangula, Mozambique brown, mpanga, Namalenje, Ndumbi, Ngkuyo, Nkhata blue, Nkhata brown, ornatus, ornatus Chuwa, reef, robust, Ruarwe, slab, spot, spot Tundu rocks, zaiwan, Usisya, yellow tail.

Use to Comment on this Post