2008, 2009, Africké cichlidy, Časová línia, Cichlidy, Príroda, Ryby, Tanganika cichlidy, Živočíchy

Neolamprologus leleupi – papuľnaté lelupky

Hits: 8995

Druh jazera . Jedince tohto druhu dokážu až neuveriteľne roztiahnuť – hádam na 160°. Vyzerajú vtedy naozaj hrozivo, a dokážu tak zastrašiť aj ďaleko väčšieho soka. Často dochádza k bitkám v rámci druhu, ktoré neraz končia zabitím slabšieho jedinca. Voči sebe sú v dospelosti nepriateľské. Na požadujú a pevnú podložku. Existujú rôzne formy napr. citrónovo žlté až tmavohnedé: bulu, kapampa, karilani, kakese, kiku, lumbye, maswa, milima, mtoto, orange, tembwe, uvira.

Neolamprologus leleupi

Neolamprologus leleupi

Use to Comment on this Post

Africké cichlidy, Cichlidy, Príroda, Ryby, Tanganika cichlidy, Živočíchy

Neolamprologus brichardi – jeho veličenstvo „Princezná z Tanganiky“

Hits: 11323

sú vyhľadávané najmä pre osobitý . Vďaka tomu sa podľa mňa tešia takej obľube. Ide o druh z jazera , žravca dosahujúceho 7 cm. Avšak nepohrdne a má dostavať aj „vegetariánskou“ stravu. Ich by som hodnotil ako stredne náročný. sa určí len veľmi ťažko, sú si veľmi podobné, pohlavie sa dá rozlíšiť viac-menej len podľa správania. sú pomerne teritoriálne. Sú známe tým, že svojou veľkou bojovnosťou dokážu ochrániť svoje potomstvo v spoločnom akváriu. Ešte zaujímavejšie je, že nielen ochraňujú svoje potomstvo, ale aj starší súrodenci. Bežne zastrašujú oveľa väčšie druhy, napr. aj Cyphotilapia frontosa. Na druhej strane ide o druh, ktorý sa v staršom veku stavia navzájom k sebe veľmi neznášanlivo. Postupne dochádza k postupnej likvidácii. Jedince, ktoré žili aj roky spolu sú zrazu nepriateľmi. Registrujem tieto formy: , daffodil, kapampa, kasegera, kiku, fulwe .

 

Use to Comment on this Post

2006, 2007, 2008, Africké cichlidy, Časová línia, Cichlidy, Malawi cichlidy, Príroda, Ryby, Živočíchy

Labeotropheus trewavasae

Hits: 8582

Obyvateľ jazera , patriaca medzi . Veľmi intenzívne požiera , aj zo skla. Má napokon k tomu jasne . Dokonca často aj zo skla. Musím konštatovať, že sa správa ako tzv. predžierač – vďaka nemu aj iné druhy intenzívnejšie obžierajú riasy. Z hľadiska konfliktov k ostatným druhom sú normálne. Nepriateľov si nevytvárajú. Vyžaduje veľa rastlinnej potravy. V čase, keď som mal dve samičky bez samca v jednom akváriu, po dosť dlhej dobe sa bili ako dvaja samci, také veľké boli. Paradoxne, keď som k nim dodal samca, ktorý po čase dorastal, ich íchala, až celkom skončila. bola dosť veľká. Rodové meno je odvodené od známej britskej ichytologičky . Druh bol prvý krát introdukovaný v roku 1964 (Riehl, 1982). Forma „orange blotch“ je u samcov veľmi zriedkavá (Elieson).

Registrujem tieto formy Labeotropheus trewavasae: b morph, gome , jumbo, higga reef, chilumba, manda, mango, mara rocks, cat, marmalade cat pombo rocks, mpanga, mumbo , nakathenga, o morph, ob morph, opal, ponta messuli, red, rosa, thumbi west, tundu rocks, blue-blotch, orange blotch.

Riehl, Dr. Rudiger and Hans A. Baensch, 1982: Baensch Aquarium Atlas. Mergus-Verlag, .

Use to Comment on this Post