Správanie rýb môže každý z nás pozorovať. Svojím správaním vlastne ryby s nami komunikujú. Keďže nedokážeme zachytiť ich prípadné zvukové prejavy, nemáme inú možnosť. Ak sa niečo dozvieme o ich správaní, budeme vedieť im lepšie pomôcť, pomôže nám to v odhade ich kondície, vo fyziologických potrebách apod. Preto sa posnažím predostrieť vám zopár svojich postrehov. Celkové správanie rýb je druhovo špecifické, napr. labyrintky sú za bežných podmienok pokojné, tetrovité sú často hejnové, spoločenské typy. Niektoré ryby svoj životný priestor nachádzajú v rôznych častiach vodného stĺpca. Sumčeky obývajú prevažne dno, tetry plávajú v strede akvária, dánia v hornej časti, mrenky prakticky v celom vodnom stĺpci. Ryby sa z času na čas otierajú o pevný podklad. V prípade, že túto aktivitu zvýšia, zrejme nepôjde o sociálne správanie, ale o vznikajúcu, prípadne už jestvujúcu plesňovú alebo inú nákazu napádajúcu povrch tela.
V prípade, že máme v nádrži príliš malý počet rýb, môžu sa správať vyľakane a bojazlivo. Situácia závisí od stavby akvária – dekorácie, rozmiestnenia rastlín, ich veľkosti, morfológie, veľkosti akvária, no samozrejme aj od okolitých rýb. V takom prípade je zrejme vhodné zasiahnuť, zvýšiť počet úkrytov (niekedy ale aj znížiť, alebo zmeniť), nechať viac zarásť nádrž, prípadne šetrnejšie zapínať osvetlenie, znížiť tok filtra, vzduchovania, alebo jednoducho zvýšiť počet rýb v akváriu. Pozor však, niektoré druhy rýb sú vyslovenie bojazlivé, prípadne sa vyznačujú viac-menej nočným životom – napr. viaceré druhy sumcovitých.
Ryby aj rastliny reagujú na svetlo viac-menej pozitívne. Rastliny fotosyntetizujú a dýchajú, prípadne sa obracajú za svetlom atď. Ryby počas dostatku svetla intenzívne plávajú, vykonávajú väčšinu aktivít. Svetelné šoky neznášajú, preto niektorí akvaristi používajú stmievače – takýmto spôsobom zmierňujú prípadný náhly prísun svetla. Imituje sa tým východ a západ slnka. Každopádne pomôže, ak umelé osvetlenie zapneme ešte pre zotmením. Horší prípad totiž je náhly prísun svetla, ako jeho náhly nedostatok. Pomôže aj to, ak najprv zapneme stolnú lampu mimo akvária (slabší zdroj svetla), prípadne luster, a nakoniec samotné svetlo nad akváriom. Na náhly nárast svetla reagujú ryby podráždene – prudko začnú plávať, niektoré druhy sa snažia vyskočiť, vtedy môže dôjsť k úrazu spôsobeného dekoráciou. Ryby nie sú síce schopné zatvoriť oči, ale v noci spia. Zjavne to závisí na množstve svetla – oveľa viac ako na zachovaní prirodzeného striedania napr. 12 hodinového cyklu. Čiže, tým že svietime viac než je prirodzené, resp. nepravidelne, ryby unavujeme, pretože ich nútime nespať. Drvivá väčšina druhov mení v noci aj svoje sfarbenie – stráca sa kontrast, farebnosť, celkovo obyčajne ryba stmavne.
Je zaujímavé ako sa ryby budia. Je známe, že mnohé druhy sa skoro ráno trú. Niektoré druhy sa zobúdzajú veľmi rýchlo, iné naopak veľmi ťažko. Ľahko to môžeme vypozorovať počas noci, keď zrazu zasvietime. Živorodky, tetry, mrenky nám zakrátko potom ožijú, pričom skalárom, ostatným cichlidám prebúdzanie bude trvať oveľa dlhšie – akoby neochotne. Správanie rýb ovplyvňuje aj ročné obdobie. My to len veľmi ťažko vieme napodobniť. V prírode často dochádza k rozmnožovaniu na konci obdobia sucha, ryby sa často vyvíjajú počas prvých dní dažďového obdobia. Pre väčšinu druhov je najprirodzenejšia doba na trenie v zajatí jar. Vtedy je aj ich hormonálna aktivita pohlavných funkcií na najvyššej úrovni. Treba si uvedomiť, že druhy, ktoré chováme sú z tropických a subtropických oblastí, kde nie sú ročné obdobia ako u nás. Preto, ak chceme byť dôsledný, dbajme na túto skutočnosť.
V prírode je častá promiskuita, niektoré druhy sú však verné – tvoria páry na celý život. Tento jav je častý u amerických cichlíd. Počas obdobia párenia, ktoré môže byť časovo ohraničené, ale nemusí sa ryby samozrejme správajú inak. Často menia aj svoje sfarbenie. V tomto období je jasnejšie, krajšie, najmä samec sa snaží ukázať pred samičkou v plnej kráse. Napr. samce gupiek Poecilia reticulata prenasledujú samičky často hodiny a hodiny. Každopádne správanie počas párenia, a snažiace sa o získanie priazne je sprevádzané zníženou obozretnosťou voči nebezpečenstvu, samce sú často krát akoby v tranze, trepú celým telom, najmä plutvami, neustále získavajú vhodnejší pozíciu pre oči vyhliadnutej samičky, resp. pre viacero samíc. Doslova sa predbiehajú v predvádzaní, na obdiv vystavujú čo najviac. Samotný rozmnožovací akt takisto prebieha rôzne. Napr. samička po neustálom prenasledovaní vypúšťa ikry do voľnej vody a samec reaguje vylučovaním spermií rovnako do voľného priestoru. Ikry môžu ryby lepiť na listy, na kamene, do vrchnú stranu kvetináča zospodu, fantázií sa medze nekladú. Avšak vrátim sa k správaniu – niektoré druhy sa pred vypustením pohlavných buniek priblížia k sebe, bruškami sa dotknú a vtedy nastane prudké trhnutie, počas ktorého dôjde k oplodneniu. Alebo samček prehodí časť svojho tela cez samičku, nastane prudké trhnutie a situácia je podobná.
Pri rozmnožovaní papuľovcov pozorujeme z nášho pohľadu orálny sex. Samička pri ňom vypúšťa ikry, samec vypúšťa spermie, obaja tieto produkty naberajú do úst, samec ich napokon obyčajne prenechá samičke. Pomenovaním papuľovce sa označujú druhy, ktoré držia svoje potomstvo v ústnej dutine – v papuľke. Nepatria sem len cichlidy, ale aj niektoré bojovnice. Zaujímavé správanie – prejav džentlmenstva pozorujeme u bojovníc, o ktorých je známe, že samce zvádzajú neľútostné boje. Avšak bojovnica pomocou labyrintu dýcha atmosférický kyslík, a keď počas takéhoto boja naňho doľahne biologická potreba, boj na chvíľu utíchne a sok úplne akceptuje svojho protivníka, keď sa ide na hladinu nadýchnuť. Potom boj pokračuje.
Drvivá väčšina druhov rýb sa nestará o svoje potomstvo po akte oplodnenia. No z druhov, ktoré tak činia, väčšinou sa v prvej fáze stará o potomstvo samička, neskôr preberá zodpovednosť skôr samica. Avšak často sa pri afrických papuľovcoch stane, že rodičovský inštinkt im vydrží len počas doby, kým ma samička mladé v papuli, najmä pri malawských druhoch. Tanganické cichlidy a predovšetkým americké cichlidy majú vyššiu potrebu po odchovaní potomstva. Často svoje mladé držia v papuli, niekedy ich vypustia a znovu naberú, jednak ich učia prežiť, jednak tak robia, dokiaľ ich vládzu vôbec udržať. Názorným príkladom je rod Neolamprologus, ktorý urputne bráni svoje potomstvo voči votrelcom. Neuveriteľne bojovne sa dokáže správať voči neškodným prísavníkom. Zaujímavým správaním pri ochrane vlastného potomstva pri princeznách (Neolamprologus brichardi). U nich je známe, že svoje potomstvo dokážu nielen úspešne brániť, ale dokonca starší potomkovia pomáhajú niekedy brániť mladšie potomstvo. Sám som bol neraz svedkom pomerne komického javu, kedy 0.5 cm jedince spomínanej Neolamprologus brichardi zastrašovali 10 – 20 cm jedince iných druhov, čím pomáhali najmä rodičom chrániť ešte menšie druhy. Tento jav nepozorujem, keď chovám princezny v samostatnej nádrži. Avšak aj v nej pozorujem jav, ktorý popisujem na inom mieste. Keď totiž princezny dospejú, dokážu sa až fyzicky likvidovať veľmi úspešne.
Ak si kladiete logickú otázku, prečo mečovky, platy, tetry, aj cichlidy si často svoje potomstvo požierajú a následne sa znovu vrhajú do rozmnožovania, tak vedzte že je tomu tak pretože akvárium poskytuje iba malý životný priestor. Keď porodí živorodka v prírode, alebo keď sa vypudia ikry, resp. rozpláva plôdik, vo vodnom toku, v jazere je dostatok priestoru na to, aby sa ikry, ryby v tom objeme stratili – zachránili. V akváriu sú ich možnosti obmedzené.
Rivalita medzi rybami existuje. Väčšinou sa jedná o vnútrodruhovú, ale nie je neznáma ani medzidruhová. Jestvujú medzi rybami neznášanlivé druhy, ktoré neznesú pri sebe v akváriu nikoho. Všeobecne sa za takéto považujú mäsožravé pirane. Na samotné pirane je v ich domovine vyvíjaný tiež predačný tlak. Domáci majú väčší rešpekt pred inými druhmi ako sú pirane. Aj v akváriu sú ale druhy, s ktorými sú schopné pirane existovať za určitých podmienok. V prvom rade nesmú byť hladné, z čoho vyplýva že sa rozhodujú podľa dostupnosti potravy, ak jej majú dostatok, dokážu nažívať s bežnými druhmi rýb. Vhodné sú napr. Astronotusy, Hemichromisy. Náznaky rivality, konkurencie môžeme vidieť aj pri mierumilovných druhoch. Často sa snáď aj z komerčných dôvodov označujú niektoré druhy za druhy takzvane spoločenské – myslí sa tým, že ich bojovnosť medzi sebou je minimálna. Zaradil by som sem napr. dánia, kardinálky, neónky, gupky, mečovky, blackmolly, guramy. Iné druhy sú viac neznášanlivé, iné menej. Ako som spomínal na inom mieste – napr. niektoré americké cichlidy sú neznášanlivé voči všetkým, aj voči svojmu druhu, aj voči iným druhom. Naopak u veľa afrických cichlíd sa rivalita prejavuje najmä v rámci jedného druhu. Typickým príkladom sú Tropheusy.. Niekedy sa však stane, že samca niektorého druhu si vezmú ostatné druhy na paškál viaceré jedince a tento jedinec má, ak si to nevšimneme, zrejme zrátané. Napokon ak nejaká ryba dostane týmto spôsobom zabrať, je možné že sa stane apatickou – až do takej miery, že ďalšie útoky rezignovane znáša – vlastne čaká na smrť ubitím – nedokáže sa brániť. Boje medzi sebou zvádzajú ryby o potomstvo, o potravu, o priestor atď. Prejavy sú rôzne, od miernych až po surové nekompromisné. Takéto správanie je závislé aj od veku, čím sú ryby staršie, tým tolerujú menej. Napr. Neolamprologus brichardi je druh, ktorý je priam rodinným vzorom v mladom veku, no ako mladé princezné dospievajú, začnú sa u nich prejavovať nevraživosť. Doslova likvidačné správanie.
Na to, aby sa agresivita medzi jedincami znížila, je vhodné zvýšenie množstva úkrytov. Pre africké cichlidy platí, že agresivitu napr. rodov Tropheus, Pseudotropheus eliminuje väčšie množstvo jedincov rovnakého druhu. Toto množstvo však musí byť dostatočné, pretože inak je možné, že docielime opak. Pre Tropheusy je odporúčaný minimálny počet, desať chovaných jedincov v jednom akváriu. Dôležitý je aj pomer pohlaví, odporúčaný je v tomto prípade tri samce ku siedmim samiciam. Pre mbuna cichlidy odporúčam kombináciu jeden samce na dve – tri samice. V prípade nedostatku priestoru hrozí najmä u niektorých väčších druhov prílišná agresivita – kombinácia dvoch samcov akar modrých s jednou samicou je v malom priestore nežiaduca, podobne ako kombinácia dvoch samíc akar a jedného samca. Napr. aj na prvý pohľad mierumilovné samce mečovky mexickej, dokážu medzi sebou vytvárať prísnu hierarchiu, v ktorej prípadné slabšie jedince sú utláčané. U niektorých druhov existuje sociálna hierarchia, kde je pánom dominantný samec, prípadne dominantná samica. U druhov, kde je silný prejav vonkajšieho pohlavného dimorfizmu, môže napriek tomu vyvolať fakt, že samce sú často sfarbené ako samice. Ak však dominantný samec prestane existovať v prítomnosti predtým recesívnych samcov, môže sa stať, že naraz sa zrazu sfarbí aj niekoľko ďalších samcov. Situácia sa môže neskôr zopakovať, keď si opäť vybojuje nejaký samec výsadnú dominanciu, a “nedovolí” ostatným samcom byť vyfarbenými ako samce. Pri rozmnožovaní sa stáva, že dominantný samec sa trie s niekoľkými samicami, no ostatné samce ostávajú bokom.
Teritorialitou sa prejavuje aj u rýb. Teritorialita je jav, kedy organizmus sa viac zaujíma o určitý životný priestor, ktorý prípadne často háji. Teritorialita sa často prejaví veľmi negatívne aj v akváriu, kde je často málo priestoru. Pre uzavretý priestor to môže skončiť tragicky. Značnou teritorialitou sa prejavujú skôr druhy veľkých jazier a mohutných tokov, často cichlidy. Svoje vybrané teritórium dokážu brániť veľmi vehementne. Veľkosť teritória závisí aj od konkurencie iných jedincov, môže zaberať jeden kameň, jednu ulitu, ale aj celé akvárium. Ak sa nejakému jedincovi podarí obsadiť teritórium, je vo veľkej výhode. Všeobecne sa dá povedať, že jedince pridané do spoločenstva akvária neskôr si ťažšie nachádzajú svoje miesto, a to aj v prípade že sú silné. Ak chceme teritórium narušiť, stačí často zmeniť stavebné prvky v akváriu – dekoráciu, presadiť rastliny, premiestniť techniku. Často stačí presunúť kameň, pridať nový kameň, to závisí od konkrétneho prípadu. Aj malá zmena často celkom zmení správanie, čo vlastne dokazuje silnú teritorialitu rýb. Samozrejme niektoré druhy sa takto prejavujú menej, alebo vôbec, iné viac. Bojovnice, resp. samce bojovníc Betta splendens si svoje nároky obhajujú veľmi vehementne. V nádrži, kde nie je pre viac samcov dostatok životného priestoru nie je miesto pre viac samcov. Na to aby kondícia našich bojovníc bola čo najlepšia, aby plutvy krásne vynikali, alebo na to aby sme mohli pozorovať správanie sa bojovníc, vezmime zrkadlo a nastavme ho samcovi bojovnice. Tento bude hroziť svojmu domnelému sokovi, aj naňho zrejme zaútočí.
Úloha učenia nie je u rýb až tak vyvinutá ako u cicavcov, prípadne u vtákov, ale existuje. Ryby napodobňujú staršie jedince. Počas životného cyklu rýb sa prejavujú aj nacvičovaním rôznych situácií – súbojov, rozmnožovacieho správania. Svoju úlohu iste hrá inštinkt. Ryby nám dokážu predviesť aj svoje geneticky vpečatené rituály, ktorými sa snažia zaliečať svojim partnerom, alebo v ktorých predvádzajú svoju silu pre sokom. Tieto prejavy sú najsilnejšie u druhov, ktorých sociálne správanie je výraznejšie. Dodnes sa nevie dostatočne vysvetliť, ako sa dokážu napr. neónky červené v jedinom momente ” dohodnúť” a zmeniť smer plávania. Napokon aj mnohé morské druhy žijúce v skupinách.
Drvivá väčšina druhov úplne samozrejme reaguje pri prenose v sieťke veľmi negatívne. Je to úplne pochopiteľné, z ich pohľadu im ide o život. No ak rybám poskytneme oporu v podobu našej ruky, dokážu sa skôr upokojiť. Možno ste si niekedy všimli ako chovateľ chytá ryby lyžičkou, alebo rukou. Pre rybu je to v každom prípade tolerantnejšie. Zrejme nereagujú len na samotnú mechanickú podporu, ale snáď aj na teplo ľudskej ruky, možno aj na iné fyzikálne, možno aj chemické vlastnosti takéhoto prenosu. Veľakrát som takto prenášal najmä samičky afrických cichlíd.
Niektoré druhy správania
Hejnovitosť – mnoho druhov rýb sa vyznačuje takýmto sociálnym správaním. Iste ste v televízii videli ako sa obrovské kvantá rýb zoskupujú a v priebehu okamihu reagujú – menia smer. V malom merítku to môžeme pozorovať aj v našom akváriu. Najmä ak chováte nejaké tetrovité ryby, napr. pravé neónky, aj tetry neónové sú typické hejnové druhy. Tento jav sa stupňuje s početnosťou spoločenstva – 5 neóniek sa bude chovať inak, ako 200 jedincov.
Samostatnosť - druhy rýb, ktoré žijú viac-menej samostatne, prípadne v pároch. Takýchto druhov je najviac. Úzko to súvisí s teritorialitou.
Ukrývanie – počas svojich bežných chovateľských činností som mal možnosť porovnať rôzne správanie rýb pri tak bežnom úkone ako je chytanie rýb sieťkou. Väčšina druhov rýb ak vložíme do vody sieťku sa správa pomerne vystrašene a zbrklo. Len málo druhov svoj útek vykonáva cieľavedomejšie. V týchto situáciách sa občas stane, že nám ryby vyskakujú z akvária. Iným prípadom je správanie sa mbuna cichlíd. Sú to druhy, ktoré žijú v skalách afrického jazera Malawi. Tieto sa snažia schovať do svojho prirodzeného prostredia – do skál. Ostatné ryby majú tendenciu sa schovať maximálne za filter, ale mbuna cichlidy sa schovajú šikovnejšie. Dokážu sa schovať pod pomerne malý kameň. Vy tesne okolo nich neustále prechádzate, ale ryba, ktorá je pod svojím úkrytom pomerne pokojne čaká. Ak má priestor a nik ju neatakuje, čaká na odoznenie obavy – na vytiahnutie sieťky. Toto správanie je často zreteľné aj v predajni. Považujem to za prejav inteligencie. Možno sa už aj vám stalo, že ste sa snažili chytiť podobne rybu v nádrži plnej úkrytov a po hodine ste to vzdali. Inak reagujú ryby aj na farbu sieťky. Bežne sa používajú sieťky zelené, biele a čierne. Za najvhodnejšie považujem sieťky zelené. Biele a čierne sú príliš kontrastné. No aj na takto sfarbené sieťky si dokážu ryby zvyknúť. Ak však nie sú na napr. bielu sieťku zvyknuté, je pravdepodobné, že sa tejto výraznejšej sieťky budú báť viac.
Behavior of fish can be observed by each of us. By their behavior, fish actually communicate with us. Since we cannot capture their possible sound expressions, we have no other option. If we learn something about their behavior, we will be able to help them better, it will help us estimate their condition, physiological needs, etc. Therefore, I will try to present you with some of my observations. The overall behavior of fish is species-specific, for example, labyrinth fish are usually peaceful under normal conditions, tetras are often shoaling, social types. Some fish find their living space in various parts of the water column. Catfish mainly inhabit the bottom, tetras swim in the middle of the aquarium, danios in the upper part, and minnows practically throughout the water column. Fish occasionally rub against a solid substrate. If this activity increases, it probably won’t be social behavior, but the emergence or existing fungal or other infection attacking the body surface.
In case the tank has too few fish, they may behave scared and timid. The situation depends on the aquarium structure – decorations, distribution of plants, their size, morphology, aquarium size, but of course also on the surrounding fish. In such a case, it is probably appropriate to intervene, increase the number of hiding places (sometimes even decrease or change them), let the tank get more overgrown, or gently turn off the lighting, reduce filter flow, aeration, or simply increase the number of fish in the aquarium. However, some fish species are expressly timid, or they exhibit more or less nocturnal behavior – for example, several species of catfish.
Fish and plants generally react more or less positively to light. Plants photosynthesize and respire, turn towards the light, etc. Fish, during sufficient light, swim intensively and perform most activities. They do not tolerate light shocks, so some aquarists use dimmers – this way, they mitigate any sudden light influx. It imitates the sunrise and sunset. In any case, it helps if we turn on artificial lighting even before it gets dark. The worse case is a sudden light influx rather than its sudden shortage. It also helps if we first turn on a desk lamp outside the aquarium (a weaker light source) or a chandelier, and finally the light above the aquarium. Fish react irritably to a sudden increase in light – they start swimming rapidly, some species try to jump, which can cause injury from decorations. Although fish cannot close their eyes, they sleep at night. Apparently, it depends on the amount of light – much more than maintaining a natural cycle, e.g., a 12-hour cycle. So, by shining more than is natural, or irregularly, we tire the fish because we force them not to sleep. Most species change their color at night – contrast, colorfulness, generally the fish usually darkens.
It is interesting how fish wake up. It is known that many species tend to spawn early in the morning. Some species wake up very quickly, while others wake up very slowly. You can easily observe this during the night when suddenly we turn on the light. Livebearers, tetras, and minnows liven up shortly afterward, while angelfish, other cichlids, waking up will take much longer – as if reluctantly. The behavior of fish is also influenced by the seasons. We find it very difficult to mimic it. In nature, reproduction often occurs at the end of the dry season, and fish often develop during the first days of the rainy season. For most species, the most natural time for spawning in captivity is spring. Hormonal activity of sexual functions is at its highest during this time. It is essential to realize that the species we keep come from tropical and subtropical regions, where there are no seasons like ours. Therefore, if we want to be consistent, let’s keep this in mind.
In nature, promiscuity is common, but some species are faithful – they form pairs for a lifetime. This phenomenon is common in American cichlids. During the spawning period, which can be time-limited, but not necessarily, fish behave differently. They often change their color during this period. For example, male guppies Poecilia reticulata often chase females for hours. Nevertheless, behavior during spawning and trying to gain favor is accompanied by reduced vigilance against danger, males are often in a trance-like state, vibrating their entire bodies, especially their fins, constantly gaining a better position for the sought-after female or for multiple females. They literally compete in displaying themselves for admiration.
The act of reproduction itself also varies. For example, the female releases eggs into the free water, and the male responds by releasing sperm into the free space. Fish can lay eggs on leaves, stones, the upper side of a flowerpot from below, there are no limits to imagination. However, I will return to behavior – some species approach each other before releasing their gametes, touch bellies, and then a sudden twitch occurs, during which fertilization takes place. Or the male flips part of his body over the female, a sudden twitch occurs, and the situation is similar.
When reproducing mouthbrooders, the male usually prefers the one he wants to mate with, and after a complicated series of gestures, the female releases the eggs, and the male picks them up and carries them in his mouth. The process is repeated for some time. Even if a male and female of the same species are in the same tank, it is not certain that they will succeed. It also depends on their condition and, especially, on the type of environment. Sometimes the females “hide” for the males by swimming in a water column inaccessible to the males. Sometimes it is not easy for males to approach females, for example, due to the presence of other males. Each fish has its territorial instinct, and although it is not as developed as in turtles or especially in reptiles, fish are also territorial to a greater or lesser extent. Even species that do not seem territorial at all may be so. They may have a need for private space, e.g., a specific hole or a piece of the shore. The best example of this is the stone picker. They need their personal stone to hide under, and if we change the stones, they react agitatedly. This also applies to other bottom-dwelling species.
Fish, however, may have different territories during the day than at night. No matter how bad we can estimate this, fish recognize each other very well, especially individuals of the same species. This happens very often when we introduce a new individual into the aquarium – the newcomers are immediately accepted, or on the contrary, there is aggression from all sides. The same species of fish usually form groups. Each group has its order of hierarchy. This order is often complex, and it depends on the size of individuals, their sex, age, but also on other circumstances. Often, but not always, the biggest fish is the most dominant. Dominance can also change, especially when we change the sex ratio in the aquarium. It is not uncommon for males to be dominant, and sometimes, especially with some small species, the most dominant individual is female. Moreover, it is not uncommon for both sexes to have their own hierarchy – there are more dominant and more submissive females as well as males. Every hierarchy is based on social ties. Individuals of different ranks are in constant interaction with each other, often this is played out even during hunting.
It is very difficult to distinguish the courtship behavior of the sexes. Females sometimes play dead to attract males, sometimes they just swim near them, give them a “wink”, a few circling and chasing movements, etc. Similar behavior occurs in males. Some of them dance around females, show off their colors, expand their fins. Often the courtship ends with a kind of “wedding parade”, where the male tries to lead the female to a specific spot where the female lays the eggs and the male fertilizes them. Other species of fish are also very intriguing. If we compare catfish to livebearers, we see a significant difference. Catfish build nests in cavities, tunnels, places they prepare for spawning. The construction of a good catfish male can take several days. If he is a mature male, he quickly lets the female know. If she is interested, they mate. After the female lays the eggs, the male collects them and places them in the hole or at the entrance to the cave. There is a certain “period of rest”. During this time, the male looks after the eggs and carefully aerates them by constantly changing them and carrying them in his mouth.
If the male is inexperienced, he may accidentally swallow some eggs. If he is experienced, he will not do this. If something happens to the male, and the eggs are left unattended, it can end badly. It depends on the type of catfish whether the male will let any other fish in, whether he will attack them, etc. In nature, catfish are very vulnerable during this period. They often do not eat at all, lose a lot of body weight, and sometimes they are covered with algae. The situation is similar for several cichlids. However, unlike catfish, cichlids are very aggressive. They aggressively drive away any fish that approach their nests. They care about the offspring jointly – the female defends the nest, the male collects new offspring in his mouth and, if necessary, carries the eggs or fry in his mouth. It also happens that the female takes turns with the male, and they alternate in the nest. In other cases, the male does not release the female from the vicinity of the nest and even the fry are there for some time until they are quite large. The above description is very brief, but it contains the most important information. I hope that these behaviors will help you interpret the observed phenomena in the aquarium better.
Das Verhalten von Fischen kann jeder von uns beobachten. Durch ihr Verhalten kommunizieren die Fische tatsächlich mit uns. Da wir ihre möglichen Klangäußerungen nicht erfassen können, haben wir keine andere Option. Wenn wir etwas über ihr Verhalten lernen, werden wir in der Lage sein, ihnen besser zu helfen. Es hilft uns auch, ihren Zustand, ihre physiologischen Bedürfnisse usw. zu verstehen. Daher werde ich versuchen, Ihnen einige meiner Beobachtungen mitzuteilen. Das Gesamtverhalten von Fischen ist artenspezifisch. Zum Beispiel sind Labyrinthfische unter normalen Bedingungen normalerweise friedlich, Tetras sind oft Schwarmfische, soziale Typen. Einige Fischarten finden ihren Lebensraum in verschiedenen Teilen der Wassersäule. Welse bewohnen hauptsächlich den Boden, Tetras schwimmen in der Mitte des Aquariums, Danios im oberen Teil und Elritzen praktisch durch den gesamten Wassersäulenbereich. Fische reiben sich gelegentlich an einem festen Untergrund. Wenn diese Aktivität zunimmt, handelt es sich wahrscheinlich nicht um soziales Verhalten, sondern um das Auftreten oder das bereits vorhandene Vorhandensein einer Pilz- oder einer anderen Infektion, die die Körperoberfläche angreift.
Wenn das Aquarium zu wenige Fische hat, können sie sich ängstlich und scheu verhalten. Die Situation hängt von der Aquariumstruktur ab – Dekorationen, Verteilung von Pflanzen, deren Größe, Morphologie, Aquariumgröße, aber natürlich auch von den umgebenden Fischen. In einem solchen Fall ist es wahrscheinlich angebracht, einzugreifen, die Anzahl der Verstecke zu erhöhen (manchmal sogar zu verringern oder zu ändern), das Aquarium mehr überwachsen zu lassen oder das Licht, den Filterfluss, die Belüftung sanft auszuschalten oder einfach die Anzahl der Fische im Aquarium zu erhöhen. Einige Fischarten sind jedoch ausdrücklich schüchtern oder zeigen mehr oder weniger nächtliches Verhalten – zum Beispiel mehrere Arten von Welsen.
Fische und Pflanzen reagieren mehr oder weniger positiv auf Licht. Pflanzen fotosynthetisieren und atmen, drehen sich zum Licht, usw. Fische schwimmen intensiv während ausreichender Lichtverhältnisse und führen die meisten Aktivitäten aus. Sie vertragen keine plötzlichen Lichtschocks, daher verwenden einige Aquarianer Dimmer – auf diese Weise mildern sie jeden plötzlichen Lichtzufluss. Dies imitiert den Sonnenaufgang und ‑untergang. Auf jeden Fall hilft es, wenn wir künstliche Beleuchtung noch vor Einbruch der Dunkelheit einschalten. Der schlimmste Fall ist nämlich ein plötzlicher Lichtzufluss anstelle eines plötzlichen Mangels. Es hilft auch, wenn wir zuerst eine Tischlampe außerhalb des Aquariums einschalten (eine schwächere Lichtquelle), oder einen Kronleuchter und schließlich das Licht über dem Aquarium. Bei plötzlichem Anstieg des Lichts reagieren Fische gereizt – sie beginnen schnell zu schwimmen, einige Arten versuchen zu springen, was zu Verletzungen durch Dekorationen führen kann. Obwohl Fische ihre Augen nicht schließen können, schlafen sie nachts. Offensichtlich hängt dies von der Lichtmenge ab – viel mehr als von der Aufrechterhaltung eines natürlichen Zyklus, zum Beispiel eines 12-Stunden-Zyklus. Daher ermüden wir die Fische, wenn wir mehr Licht als natürlich einfangen oder es unregelmäßig machen, indem wir sie dazu zwingen, nicht zu schlafen. Die überwältigende Mehrheit der Arten ändert auch nachts ihre Färbung – der Kontrast, die Farbigkeit und insgesamt dunkelt der Fisch in der Regel ab.
Es ist interessant, wie sich Fische wecken. Es ist bekannt, dass viele Arten früh am Morgen laichen. Einige Arten wachen sehr schnell auf, andere hingegen nur langsam. Dies kann leicht nachts beobachtet werden, wenn wir plötzlich Licht einschalten. Lebendgebärende Fische, Tetras und Elritzen werden kurz danach lebendig, während Skalare und andere Buntbarsche viel länger brauchen, um aufzuwachen – als ob sie widerwillig wären. Das Verhalten der Fische wird auch durch die Jahreszeiten beeinflusst. Wir finden es sehr schwer zu imitieren. In der Natur kommt die Fortpflanzung oft am Ende der Trockenzeit vor, und die Fische entwickeln sich oft in den ersten Tagen der Regenzeit. Für die meisten Arten ist die natürliche Laichzeit in Gefangenschaft der Frühling. Zu dieser Zeit ist auch ihre hormonelle Aktivität der Fortpflanzungsfunktionen auf dem höchsten Niveau. Es ist wichtig zu erkennen, dass die Arten, die wir halten, aus tropischen und subtropischen Regionen stammen, in denen es keine Jahreszeiten wie bei uns gibt. Daher sollten wir darauf achten, wenn wir konsequent sein wollen.
In der Natur kommt Promiskuität häufig vor, aber einige Arten sind treu und bilden lebenslange Paare. Dieses Phänomen ist bei amerikanischen Buntbarschen häufig. Während der Paarungszeit, die zeitlich begrenzt sein kann, müssen aber nicht, verhalten sich die Fische natürlich anders. Oft ändern sie auch ihre Färbung. In dieser Zeit sind sie heller und schöner, besonders das Männchen versucht, sich vor dem Weibchen in voller Pracht zu zeigen. Zum Beispiel jagen die Männchen von Guppys (Poecilia reticulata) die Weibchen oft stundenlang. Wie auch immer das Paarungsverhalten und das Bemühen um Gunst begleitet wird, es geht mit verringerter Wachsamkeit gegenüber Gefahren einher. Die Männchen sind oft wie in Trance, schütteln ihren ganzen Körper, besonders die Flossen, ständig auf der Suche nach einer geeigneteren Position für das Auge des begehrten Weibchens oder für mehrere Weibchen. Sie überbieten sich regelrecht in ihrer Präsentation, zeigen alles, was sie haben. Der eigentliche Paarungsakt verläuft ebenfalls unterschiedlich. Zum Beispiel gibt das Weibchen nach ständiger Verfolgung Eier in das freie Wasser ab, und das Männchen reagiert mit der Freisetzung von Spermien ebenfalls in den freien Raum. Die Fische können ihre Eier an Blätter, Steine, die Oberseite eines Blumentopfes von unten kleben, der Fantasie sind keine Grenzen gesetzt. Aber zurück zum Verhalten – einige Arten nähern sich vor der Freisetzung ihrer Geschlechtszellen einander, berühren sich mit ihren Bäuchen, und dann kommt es zu einem kräftigen Zucken, während dem die Befruchtung stattfindet. Oder das Männchen legt einen Teil seines Körpers über das Weibchen, es kommt zu einem kräftigen Zucken, und die Situation ist ähnlich.
Bei der Fortpflanzung von Labyrinthfischen beobachten wir aus unserer Sicht Oralsex. Das Weibchen gibt dabei Eier ab, das Männchen gibt Spermien ab, beide nehmen diese Produkte in den Mund, und das Männchen überlässt sie schließlich dem Weibchen. Mit dem Begriff “Labyrinthfisch” werden Arten bezeichnet, die ihren Nachwuchs in der Mundhöhle behalten – im sogenannten Labyrinth. Hierzu gehören nicht nur Buntbarsche, sondern auch einige Kampffische. Ein interessantes Verhalten – eine Form des Gentleman-Verhaltens – wird bei Kampffischen beobachtet, von denen bekannt ist, dass die Männchen erbitterte Kämpfe führen. Der Kampffisch atmet jedoch mit seinem Labyrinth atmosphärischen Sauerstoff, und wenn während eines solchen Kampfes das Bedürfnis nach biologischer Luft eintritt, wird der Kampf für einen Moment unterbrochen, und der Rivale akzeptiert vollständig seinen Gegner, wenn er an die Wasseroberfläche geht, um Luft zu holen. Dann setzt der Kampf fort.
Die überwältigende Mehrheit der Fischarten kümmert sich nach der Befruchtung nicht um ihren Nachwuchs. Von den Arten, die dies tun, kümmert sich in der Regel zuerst das Weibchen in der ersten Phase um den Nachwuchs, später übernimmt oft das Männchen die Verantwortung. Es kommt jedoch häufig vor, dass der elterliche Instinkt bei afrikanischen Buntbarschen nur während der Zeit erhalten bleibt, in der das Weibchen die Jungen im Maul hat, insbesondere bei Malawi-Arten. Tanganjika-Buntbarsche und vor allem amerikanische Buntbarsche haben einen höheren Bedarf an der Aufzucht ihrer Nachkommen. Oft behalten sie ihre Jungen im Maul, setzen sie manchmal aus und nehmen sie erneut auf, um sie zu lehren, zu überleben, und tun dies, solange sie sie überhaupt halten können. Ein anschauliches Beispiel ist die Gattung Neolamprologus, die ihre Nachkommen beharrlich gegen Eindringlinge verteidigt. Sie können sich erstaunlich aggressiv gegenüber harmlosen Saugwelsen verhalten. Ein interessantes Verhalten beim Schutz des eigenen Nachwuchses findet sich bei den Prinzessinnen (Neolamprologus brichardi). Bei ihnen ist bekannt, dass sie nicht nur erfolgreich ihre Nachkommen verteidigen können, sondern dass ältere Geschwister manchmal auch bei der Verteidigung der jüngeren Nachkommen helfen. Ich selbst habe oft einen ziemlich komischen Vorfall erlebt, bei dem 0,5 cm große Individuen von Neolamprologus brichardi 10 – 20 cm große Exemplare anderer Arten einschüchterten und damit vor allem den Eltern halfen, die noch kleineren Arten zu schützen. Dieses Phänomen beobachte ich nicht, wenn ich die Prinzessinnen in einem separaten Tank halte. Aber auch dort beobachte ich ein Verhalten, das ich an anderer Stelle beschreibe. Wenn die Prinzessinnen heranwachsen, können sie sehr erfolgreich physisch andere Arten eliminieren.
Wenn Sie sich die logische Frage stellen, warum Schwertträger, Platys, Tetras und auch Buntbarsche ihren Nachwuchs oft fressen und sich dann erneut in die Fortpflanzung stürzen, dann wissen Sie, dass dies daran liegt, dass das Aquarium nur begrenzten Lebensraum bietet. Wenn ein Lebendgebärender in der Natur gebiert oder wenn Eier oder Larven in einem Wasserstrom oder einem See ausgesetzt werden, gibt es genügend Platz, damit die Eier oder Fische in diesem Volumen verloren gehen und gerettet werden können. In einem Aquarium sind ihre Möglichkeiten jedoch begrenzt.
Rivalität zwischen Fischen besteht. Meist handelt es sich um intraspezifische Rivalität, aber auch interspezifische ist nicht unbekannt. Es gibt Fischarten, die unverträgliche Arten sind und keine anderen in ihrem Aquarium tolerieren. Im Allgemeinen gelten fleischfressende Piranhas als solche Arten. Selbst Piranhas unterliegen in ihrer Heimat einem Raubdruck. Hausgemachte Exemplare haben mehr Respekt vor anderen Arten als Piranhas. In Aquarien gibt es jedoch auch Arten, mit denen Piranhas unter bestimmten Bedingungen existieren können. Vor allem dürfen sie nicht hungrig sein, woraus sich ergibt, dass sie je nach Verfügbarkeit von Nahrung entscheiden und mit gewöhnlichen Fischarten überleben können, wenn Nahrung vorhanden ist. Geeignet sind zum Beispiel Astronotusse, Hemichromis. Anzeichen von Rivalität und Konkurrenz sind auch bei friedlicheren Arten zu sehen. Einige Arten werden aus kommerziellen Gründen als sogenannte soziale Arten bezeichnet – was bedeutet, dass ihre Kampfbereitschaft untereinander minimal ist. Hierzu würde ich zum Beispiel Danios, Kardinalfische, Neons, Guppys, Schwertträger, Black Mollys, Guramis zählen. Andere Arten sind mehr oder weniger unverträglich. Wie ich an anderer Stelle erwähnt habe – zum Beispiel sind einige amerikanische Buntbarsche gegenüber allem, auch gegenüber ihresgleichen und anderen Arten, unverträglich. Im Gegensatz dazu zeigt sich bei vielen afrikanischen Buntbarschen die Rivalität hauptsächlich innerhalb einer Art. Ein typisches Beispiel sind die Tropheus. Manchmal kommt es jedoch vor, dass sich mehrere Individuen einen bestimmten Mann einer Art vornehmen und dieser Mann hat, wenn wir es nicht bemerken, wahrscheinlich Schwierigkeiten. Schließlich, wenn ein Fisch auf diese Weise angegriffen wird, kann es sein, dass er apathisch wird – bis zu dem Punkt, dass er weitere Angriffe resigniert erträgt – er wartet eigentlich auf den Tod durch Schläge und kann sich nicht verteidigen. Die Kämpfe zwischen Fischen drehen sich um Nachwuchs, Nahrung, Raum usw. Die Manifestationen sind vielfältig, von milden bis zu rohen, kompromisslosen. Ein solches Verhalten hängt auch vom Alter ab; je älter die Fische sind, desto weniger tolerieren sie. Zum Beispiel ist Neolamprologus brichardi eine Art, die im jungen Alter regelrecht ein Familienmuster ist, aber wenn junge Prinzessinnen heranwachsen, beginnt bei ihnen Feindseligkeit sichtbar zu werden. Wortwörtlich auslöschendes Verhalten.
Um die Aggressivität zwischen Individuen zu verringern, ist es ratsam, die Anzahl der Verstecke zu erhöhen. Für afrikanische Buntbarsche gilt, dass eine größere Anzahl von Individuen derselben Art die Aggressivität beispielsweise der Gattungen Tropheus, Pseudotropheus verringert. Diese Anzahl muss jedoch ausreichend sein, da wir sonst das Gegenteil erreichen können. Für Tropheus wird eine Mindestanzahl von zehn gehalten, die in einem Aquarium gehalten werden soll. Auch das Geschlechterverhältnis ist wichtig; in diesem Fall werden drei Männchen für sieben Weibchen empfohlen. Für Mbuna-Buntbarsche empfehle ich die Kombination eines Männchens für zwei bis drei Weibchen. Bei Platzmangel besteht insbesondere bei einigen größeren Arten die Gefahr übermäßiger Aggressivität – die Kombination von zwei Männchen Blue Acara mit einem Weibchen ist in einem kleinen Raum unerwünscht, ebenso wie die Kombination von zwei Weibchen Blue Acara und einem Männchen. Zum Beispiel können selbst auf den ersten Blick friedliche Männchen des mexikanischen Schwertträgers untereinander eine strenge Hierarchie bilden, in der eventuell schwächere Individuen unterdrückt werden. Bei einigen Arten gibt es eine soziale Hierarchie, bei der ein dominantes Männchen oder Weibchen die Herrscherposition einnimmt. Bei Arten, bei denen ein starker äußerer Sexualdimorphismus besteht, kann trotzdem der Fakt ausgelöst werden, dass Männchen oft wie Weibchen gefärbt sind. Wenn jedoch das dominante Männchen in Gegenwart zuvor rezessiver Männchen aufhört zu existieren, kann es dazu führen, dass plötzlich mehrere andere Männchen gefärbt werden. Die Situation kann sich später wiederholen, wenn ein Männchen erneut eine herausragende Dominanz erkämpft und anderen Männchen “nicht erlaubt”, gefärbt wie Männchen zu sein. Während der Fortpflanzung kommt es vor, dass das dominante Männchen mit mehreren Weibchen laicht, aber andere Männchen bleiben zurück.
Territorialität zeigt sich auch bei Fischen. Territorialität ist ein Verhalten, bei dem ein Organismus mehr Interesse an einem bestimmten Lebensraum zeigt, den er oft verteidigt. Territorialität kann sich in Aquarien, in denen oft wenig Platz ist, sehr negativ auswirken. Arten von großen Seen und mächtigen Strömen, oft Zikliden, zeigen erhebliche Territorialität. Sie können ihr ausgewähltes Territorium sehr vehement verteidigen. Die Größe des Territoriums hängt auch vom Wettbewerb mit anderen Individuen ab, es kann einen Stein, eine Schnecke oder sogar das ganze Aquarium einnehmen. Wenn es einem Individuum gelingt, ein Territorium zu besetzen, ist es deutlich im Vorteil. Im Allgemeinen kann gesagt werden, dass Individuen, die in die Gemeinschaft des Aquariums eingeführt werden, später schwerer ihren Platz finden, auch wenn sie stark sind. Wenn wir ein Territorium stören wollen, reicht es oft aus, die Bauelemente im Aquarium zu ändern – Dekorationen zu ändern, Pflanzen umzupflanzen, Technik zu verschieben. Oft reicht es aus, einen Stein zu bewegen oder einen neuen Stein hinzuzufügen, je nach konkretem Fall. Selbst kleine Veränderungen können oft das Verhalten vollständig ändern, was die starke Territorialität der Fische zeigt. Natürlich zeigen einige Arten dieses Verhalten weniger oder gar nicht, andere mehr. Kampffische oder Betta splendens-Männchen verteidigen ihre Ansprüche sehr vehement. In einem Tank, in dem es nicht genügend Lebensraum für mehrere Männchen gibt, gibt es keinen Platz für mehrere Männchen. Um den Zustand unserer Kampffische zu verbessern, damit die Flossen schön herausstechen oder um das Verhalten der Kampffische beobachten zu können, nehmen wir einen Spiegel und setzen ihn dem männlichen Kampffisch aus. Dieser wird seinem vermeintlichen Rivalen drohen und ihn wahrscheinlich sogar angreifen.
Das Lernverhalten ist bei Fischen nicht so ausgeprägt wie bei Säugetieren oder Vögeln, existiert jedoch. Fische imitieren ältere Individuen. Während des Lebenszyklus der Fische zeigen sie auch das Einüben verschiedener Situationen – Kämpfe, Fortpflanzungsverhalten. Ihre Rolle spielt sicherlich auch der Instinkt. Fische können uns auch genetisch geprägte Rituale vorführen, mit denen sie ihren Partner beeindrucken oder ihre Stärke gegenüber einem Rivalen zeigen wollen. Diese Ausdrucksformen sind bei Arten am stärksten ausgeprägt, bei denen das soziale Verhalten ausgeprägter ist. Bis heute ist nicht ausreichend erklärt, wie zum Beispiel Rote Neons sich in einem einzigen Moment “verständigen” können und die Schwimmrichtung ändern. Schließlich leben viele marine Arten, die in Gruppen leben.
Die überwältigende Mehrheit der Arten reagiert natürlich sehr negativ auf den Transfer im Netz. Das ist aus ihrer Sicht verständlich, es geht um ihr Leben. Wenn wir den Fischen jedoch eine Stütze in Form unserer Hand bieten, können sie sich eher beruhigen. Vielleicht haben Sie schon einmal beobachtet, wie ein Züchter Fische mit einem Löffel oder einer Hand fängt. Für den Fisch ist das auf jeden Fall toleranter. Offenbar reagieren sie nicht nur auf die mechanische Unterstützung, sondern vielleicht auch auf die Wärme der menschlichen Hand, möglicherweise auch auf andere physikalische oder sogar chemische Eigenschaften dieses Transfers. Viele Male habe ich auf diese Weise besonders die Weibchen afrikanischer Zikliden übertragen.
Einige Verhaltensweisen
Schwarmverhalten – viele Fischarten zeichnen sich durch ein solches soziales Verhalten aus. Sicherlich haben Sie im Fernsehen gesehen, wie riesige Mengen von Fischen zusammenkommen und sich innerhalb eines Moments verändern – die Richtung ändern. In kleinem Maßstab können wir dies auch in unserem Aquarium beobachten. Insbesondere wenn Sie Tetra-Fische halten, zum Beispiel echte Neons, sind auch Neon-Tetras typische Schwarmarten. Dieses Phänomen verstärkt sich mit der Anzahl der Gemeinschaft – 5 Neons werden sich anders verhalten als 200 Individuen.
Einzelgängertum – Arten von Fischen, die mehr oder weniger unabhängig leben oder in Paaren leben. Davon gibt es die meisten. Es hängt eng mit der Territorialität zusammen.
Verstecken – Während meiner normalen Zuchtaktivitäten hatte ich die Gelegenheit, verschiedene Verhaltensweisen von Fischen beim alltäglichen Vorgang des Fischfangs mit einem Netz zu vergleichen. Die Mehrheit der Fischarten zeigt ein ziemlich ängstliches und hastiges Verhalten, wenn wir ein Netz ins Wasser legen. Nur wenige Arten führen ihre Flucht gezielter durch. In solchen Situationen kann es vorkommen, dass die Fische aus dem Aquarium springen. Ein anderes Verhalten zeigen Mbuna-Zikliden. Dies sind Arten, die in den Felsen des afrikanischen Malawisees leben. Sie versuchen, sich in ihrer natürlichen Umgebung zu verstecken – in den Felsen. Andere Fische neigen dazu, sich maximal hinter dem Filter zu verstecken, aber Mbuna-Zikliden verstecken sich geschickter. Sie können sich unter einen ziemlich kleinen Stein verstecken. Sie gehen knapp an Ihnen vorbei und warten ruhig darauf, dass die Angst nachlässt – um das Netz herauszuziehen. Dieses Verhalten ist oft auch im Laden deutlich sichtbar. Ich halte dies für eine Manifestation von Intelligenz. Es ist Ihnen vielleicht schon passiert, dass Sie versucht haben, einen ähnlichen Fisch in einem Tank voller Verstecke zu fangen und nach einer Stunde aufgegeben haben. Fische reagieren auch auf die Farbe des Netzes. Grüne, weiße und schwarze Netze werden normalerweise verwendet. Ich halte grüne Netze für am besten geeignet. Weiße und schwarze sind zu kontrastreich. Aber auch auf solche gefärbten Netze können sich die Fische gewöhnen. Wenn sie jedoch nicht an ein Netz mit einer auffälligeren Farbe gewöhnt sind, ist es wahrscheinlich, dass sie vor diesem auffälligeren Netz mehr Angst haben.
Use Facebook to Comment on this Post
- Rozmnožovanie rýb a vodných rastlín (36.3%)
- Biológia rýb a rastlín (28.7%)
- Evolúcia rodu Tropheus v jazere Tanganika (24.3%)
- Výživa rýb (20.3%)
- Malawi Bloat – choroba afrických cichlíd (19.7%)
- Pôrodnička pre živorodky (17.6%)
- Nálevníky – drobná živá potrava pre ryby (16.9%)
- Choroby rýb a ich liečenie (16.7%)
- Živorodky – ryby mnohých akvaristov v minulosti aj v súčasnosti (16.4%)
- Živá potrava z prírody – blchy: cyklop, dafnia, vírnik, prach (16.4%)