Pri zakladaní akvária je ideálne, ak si akvarista najprv zaobstará samotnú nádrž a stojan, vybaví sa potrebnou technikou a až potom si zadováži vodné rastliny a ryby. Pred zadovážením nádrže pre vaše rybičky stojíme pred základnou otázkou, aké veľké bude vaše nové akvárium. Každopádne je dobré, ak chceme chovať ryby, aby sme predtým rozmýšľali, kde bude ich životný priestor, v čom budú existovať. Nuž a to so sebou prinesie aj odpovede na otázky, aký bude zaberať priestor samotná nádrž, či bude nutný stojan, akú použiť elektroinštaláciu, techniku, pomôcky. Ako založiť akvárium, aby fungovalo podľa vašich predstáv? Ak máme novú nádrž, ktorá je čerstvo zlepená, odporúčam umyť najmä spoje octom a následne celú nádrž opláchnuť vodou. Do nádrže nasypme na dno štrk. Štrk by mal byť skôr hladký. Na ostrých hranách sa ryby môžu poraniť. Dno akvária je veľmi dôležité. Ryby produkujú exkrementy, ktorý spracúva najmä mikroflóra a neskôr z neho čerpajú živiny rastliny. Ideálne je použiť riečny štrk. Ak použijeme morský a zároveň kremičitý štrk, nemusíme sa starať o uvoľňovanie vápenatých a horečnatých solí do vody, čiže štrk vám nebude zvyšovať tvrdosť vody.
Ak chceme úspešne pestovať rastliny, odporúčam jemný štrk s veľkosťou frakcie 1 – 4 mm. Samozrejme jednotlivé druhy rýb majú rôzne nároky na veľkosť štrku. Štrk dostaneme kúpiť v akvaristickom obchode, alebo si ho zadovážime vlastnými prostriedkami. Ak máme možnosť, použime tzv. starý štrk z nádrže od známeho, prípadne si pomôžeme z iného už zabehnutého akvária. Takýto štrk už v sebe obsahuje mikroorganizmy, ktoré napomôžu úspešnému rozvoju vašej nádrže. Vaše akvárium takto sa rýchlejšie zabehne. Štrk z obchodu alebo z prírody pred použitím premyme vo vode. Štrk sám je chudobný na využiteľné živiny, ale je substrátom pre rozvoj mikroorganizmov. Štrk na vami požadovanú veľkosť si môžeme sami preosiať. Do jemnejšieho štrku sa aj rastliny sadia lepšie. Do štrku môžeme pri zakladaní akvária hneď pridať aj hnojivo, substrát pre rastliny, napr. kúsky dreva, jelšové šišky, rašelinu, pevné komerčné alebo vlastné hnojivo. Všetko podľa nárokov a možností vášho budúceho akvária. Minimálne množstvo štrku, ktoré si dobré akvárium vyžaduje, je 5 cm po ploche celého dna. Ak však chceme docieliť perfektný rast rastlín, je vhodná 10 cm vrstva štrku. Všetko závisí na tom, čo chceme a aké máme prostriedky. Do menšieho akvária pravdepodobne dáme nižšiu vrstvu štrku ako do väčšieho. Vhodnosť závisí aj od druhov vodných rastlín, ktoré chceme pestovať. Mohutnejšie rastliny vyžadujú vyššiu vrstvu štrku.
Dno môžeme tvarovať, v zásade vzadu je krajšie a praktickejšie mať vyššiu vrstvu ako vpredu. Štrk sa však časom začne „hýbať“, a preto môžeme vytvoriť terasy alebo použiť iné technické riešenia, ktoré zafixujú tvar dna. Piesok do akvária v zásade nepatrí. Ak predsa len piesok chceme, tak použime hrubozrnný. Jemný piesok tvorí ťažké, zľahnuté, málo priepustné dno. Do akvária určite chceme nasadiť ryby a rastliny. Lenže na to, aby sa ryby a rastliny mohli v akváriu cítiť dobre, a aby sa vám akvárium páčilo, je nutné použiť dekoráciu a potrebnú techniku. Založiť akvárium bez techniky, prípadne s minimom techniky možné je, začiatočníkom to však neodporúčam. Ak už máte v nádrži štrk, osaďte techniku a dekoráciu. Technika sa dá zakryť dekoráciou, pravdaže aj rastlinami a je vhodné na to myslieť dopredu. Ako dekoráciou sa dá použiť skala, drevo, keramická jaskynka apod. Viac o tom v samostatnom článku.
Techniku tvorí napr. filter, ohrievač, vzduchovací kameň, teplomer. V prípade ak použijete 3D pozadie, je určite vhodnejšie ho inštalovať do nenapustenej nádrže. Tapeta na zadnú stenu sa rovnako ľahšie nalepuje na prázdne akvárium, aj keď ja som proti tapetám v bežnej akvaristickej praxi. Na celkom prázdne akvárium sa výborne nalepuje samolepiaca fólia, preferujem čiernu a lepím ju často aj na bočné steny. Samozrejme, patrí na zadnú stenu. Keď ste tieto kroky absolvovali, pristúpme ku napusteniu nádrže vodou. Viac sa hodí studená voda. Ak je k dispozícii, je vhodné použiť aj zabehnutú vodu z iného akvária. Napr. od nejakého akvaristu, prípadne z akvária ktoré už nejaký čas máme. Celý proces zabehnutia akvária to uľahčí a urýchli. Po napustení vody zapnime filter a nechajme vodu filtrovať aspoň týždeň. Analogicky, ak máme možnosť, infikujme filtračnú hmotu vodou z iného akvária. Napr. tak, že starú vložku vyperme vo vode z akvária a novú vložku v tejto zakalanej vode „umyme“. Tým sa mikrooganizmy naočkujú do novej vložky a urýchli sa proces zavedenia filtra.
S rastlinami a rybami zatiaľ trpezlivo vyčkajme. Po týždni vypustime tretinu vody a nasaďme rastliny – ideálne rýchlorastúce druhy ako Sagittaria subulata, Hygrophila polyspema a zapnime osvetlenie a vzduchovanie. Vzduchovanie je veľmi účinný nástroj na potlačenie mnohých nepriaznivých situácií. Osvetlenie nechajme zapnuté po dobu 12 hodín denne. Tento stav ponechajme ďalších aspoň 5 dní. Cyklus dusíka trvá niečo vyše mesiaca. Po dvoch týždňoch od napustenia vody je koncentrácia amoniaku najvyššia. V prípade, že sme niečo zanedbali, môže sa nám stať, že zacítime amoniak. To ale znamená, že sme niekde spravili chybu. Ak sme dovtedy nenasadili rastliny, tak teraz je tá správna chvíľa. Navyše treba zapnúť vzduchovanie. Po troch – štyroch týždňoch môžeme nasadiť ryby. Starostlivo sledujme ich správanie, prípadné znaky choroby alebo otravy nezanedbajme. V prípade veľkých problémov vymeníme časť vody, pridajme vzduchovanie, v extrémnom prípade vylovte ryby do inej vody, trebárs aj čerstvej.
Koľko rýb však vo svojom akváriu chovať? V prvom rade neodporúčam prerybňovať nádrž. Treba uvážiť, že ryby časom vyrastú, pričom rastú celý život. Iné nároky vyžadujú väčšie druhy rýb ako menšie. Situácia závisí aj od techniky, od špecifických vlastností jednotlivých druhov. Veľmi zhruba sa dá povedať, že na centimeter dĺžky tela ryby by sme mali rátať s litrom vody. Povedzme, že máme 1 000 litrové akvárium. Mohlo by v ňom byť napr. 200 – 300 neóniek, alebo 50 väčších druhov rýb veľkosti 10 – 20 cm. V prípade, že nasadíte príliš malý počet rýb, vaše ryby môžu vykazovať zmeny v správaní od normálu. Napr. veľkú vyľakanosť až strach. V takom prípade je dobré uvažovať o zvýšení počtu rýb s ohľadom na ich budúcu veľkosť. Pomôže aj vytvorenie viacerých úkrytov. Vaše akvárium, ryby, osadenstvo aj technika si bude vyžadovať váš čas a vedomosti, bez toho to nepôjde. Na druhej strane vám dokáže ukázať nádherné veci a vie byť pekným doplnkom vo vašej domácnosti. Kým sa akvárium zabehne, uplynie pol roka. Možno nastanú problémy, nenechajme sa však odradiť. Udržiavať akvárium nie je jednoduché, najmä pre začiatočníka. Akvárium závisí od mnohých faktorov. Treba sa im len snažiť porozumieť. Skúsme sa na to pozrieť tak, že eventuálne straty, ku ktorým sami neinformovanosťou alebo zľahčením môžeme dospieť, sa udejú z nášho vrecka. Častokrát počúvam postupy, ktoré sa snažia o bleskové zavedenie rýb. Zväčša sa to potom končí mojím konštatovaním: “Veď vy ste tie ryby otrávili”. Bonmoty “naučil som ryby plávať znak.” nie sú pre ryby šťastné. Akvárium si vyžaduje, aby sa mu človek venoval a ono sa mu potom odvďačí. Želám všetkým akvaristom veľa úspechov s ich akváriami.
When setting up an aquarium, it’s ideal for the aquarist to first acquire the tank itself and a stand, equip it with the necessary equipment, and then procure aquatic plants and fish. Before obtaining the tank for your fish, you face the fundamental question of how large your new aquarium will be. Nevertheless, it’s good practice, if we intend to keep fish, to consider beforehand where their living space will be, how they will exist. This will lead to answers about the size of the tank itself, whether a stand will be necessary, what electrical installation, equipment, and tools to use. How to set up an aquarium to make it work according to your preferences? If we have a new tank that has just been sealed, I recommend washing the joints with vinegar and then rinsing the entire tank with water. Fill the bottom of the tank with gravel. The gravel should be smooth rather than sharp-edged to prevent fish from getting injured. The bottom of the aquarium is very important. Fish produce waste, which is mainly processed by microflora and later absorbed by plants. It’s ideal to use river gravel. If we use marine and siliceous gravel, we don’t need to worry about the release of calcium and magnesium salts into the water, so the gravel won’t increase water hardness.
If we want to successfully grow plants, I recommend using fine gravel with a particle size of 1 – 4 mm. Of course, different types of fish have different requirements for gravel size. Gravel can be purchased at a pet store or obtained by other means. If possible, use so-called old gravel from a tank belonging to a friend or from another established aquarium. Such gravel already contains microorganisms that will help the successful development of your tank. Your aquarium will thus establish itself more quickly. Gravel from a store or from nature should be rinsed in water before use. Gravel itself is poor in usable nutrients but serves as a substrate for the development of microorganisms. We can sift the gravel to the desired size. Finer gravel is better for planting. We can also add fertilizer, substrate for plants, such as pieces of wood, alder cones, peat, solid commercial or homemade fertilizer, directly into the gravel when setting up the aquarium. All according to the requirements and possibilities of your future aquarium. The minimum amount of gravel required for a good aquarium is 5 cm across the entire bottom area. However, if we want to achieve perfect plant growth, a layer of gravel 10 cm deep is suitable. It all depends on what we want and what resources we have. For a smaller aquarium, we probably use a lower layer of gravel than for a larger one. Suitability also depends on the types of aquatic plants we want to grow. Larger plants require a thicker layer of gravel.
We can shape the bottom; in general, it’s nicer and more practical to have a higher layer at the back than at the front. However, over time, the gravel will start to “move,” so we can create terraces or use other technical solutions to fix the shape of the bottom. Sand does not belong in the aquarium. If we still want to use sand, we should use coarse-grained sand. Fine sand forms a dense, compact, and poorly permeable bottom. We definitely want to stock fish and plants in our aquarium. However, to ensure that fish and plants feel good in the aquarium and that you like your aquarium, it’s necessary to use decorations and the necessary equipment. Setting up an aquarium without technology or with minimal technology is possible, but I don’t recommend it for beginners. Once you have the gravel in the tank, install the technology and decoration. The technology can be covered with decoration, preferably also with plants, and it’s good to plan this in advance. Decoration can include rocks, wood, ceramic caves, etc. More about this in a separate article.
The equipment includes, for example, a filter, heater, air stone, and thermometer. If you use a 3D background, it’s definitely better to install it in an empty tank. Wallpaper on the back wall is also easier to apply to an empty aquarium, although I am against wallpapers in regular aquarium practice. Self-adhesive film adheres very well to a completely empty aquarium, especially if it’s black, and I often stick it to the side walls. Of course, it’s for the back wall. Once you’ve completed these steps, let’s proceed to fill the tank with water. Cold water is more suitable, if available, it’s advisable to use seasoned water from another aquarium, for example, from another aquarist or from an aquarium that you’ve had for some time. This will facilitate and speed up the entire process of setting up the aquarium. After filling the tank with water, turn on the filter and let the water filter for at least a week. Similarly, if possible, infect the filter material with water from another aquarium. For example, rinse the old filter cartridge in water from the aquarium and “clean” the new cartridge in this murky water. This will inoculate microorganisms into the new cartridge and speed up the process of introducing the filter.
Let’s patiently wait with plants and fish for now. After a week, drain one-third of the water and plant the plants – ideally fast-growing species such as Sagittaria subulata, Hygrophila polysperma, and turn on the lighting and aeration. Aeration is a very effective tool for suppressing many unfavorable situations. Leave the lighting on for 12 hours a day. Maintain this state for at least another 5 days. The nitrogen cycle takes just over a month. After two weeks from filling the water, the concentration of ammonia is highest. If we have neglected something, we may experience ammonia spikes. However, this means that we have made a mistake somewhere. If we haven’t planted any plants by then, now is the right time. Also, make sure to turn on aeration. After three to four weeks, we can add fish. Carefully monitor their behavior and don’t neglect any signs of disease or poisoning. In case of major problems, change part of the water, add aeration, and in extreme cases, remove the fish to different water, even fresh water.
But how many fish should we keep in our aquarium? First of all, I don’t recommend overstocking the tank. Consider that fish will grow over time, and they grow throughout their lives. Larger fish species require different conditions than smaller ones. The situation also depends on the technology and the specific characteristics of each species. Roughly speaking, we should calculate one liter of water per centimeter of fish body length. Let’s say we have a 1,000-liter aquarium. It could contain, for example, 200 – 300 neon tetras, or 50 larger fish species ranging in size from 10 to 20 cm. If you start with too few fish, your fish may show changes in behavior from the norm, such as great timidity or even fear. In such cases, it’s good to consider increasing the number of fish with regard to their future size. Creating multiple hiding places can also help. Your aquarium, fish, inhabitants, and technology will require your time and knowledge, it won’t work without them. On the other hand, it can show you wonderful things and be a nice addition to your home. It takes about six months for the aquarium to stabilize. There may be problems, but don’t let them discourage you. Maintaining an aquarium is not easy, especially for a beginner. An aquarium depends on many factors. We just need to try to understand them. Let’s look at it in a way that any potential losses resulting from our ignorance or negligence will come from our own pocket. I often hear about procedures that aim for a quick introduction of fish. It usually ends with my observation: “Well, you’ve poisoned those fish.” The quips “I taught the fish to swim sign” are not lucky for the fish. The aquarium requires attention from a person, and then it will repay them. I wish all aquarists success with their aquariums.
Beim Einrichten eines Aquariums ist es ideal, wenn der Aquarianer zuerst das eigentliche Becken und einen Ständer besorgt, es mit der notwendigen Ausrüstung ausstattet und dann erst Wasserpflanzen und Fische beschafft. Bevor man das Becken für die Fische beschafft, steht man vor der grundlegenden Frage, wie groß das neue Aquarium sein wird. Trotzdem ist es ratsam, wenn wir Fische halten wollen, im Voraus zu überlegen, wo ihr Lebensraum sein wird, wie sie existieren werden. Dies wird Antworten auf Fragen liefern, wie groß das Becken selbst sein wird, ob ein Ständer erforderlich sein wird, welche elektrische Installation, welche Ausrüstung und Werkzeuge verwendet werden sollen. Wie richtet man ein Aquarium ein, damit es nach Ihren Vorstellungen funktioniert? Wenn wir ein neues Becken haben, das gerade versiegelt wurde, empfehle ich, die Fugen vor allem mit Essig zu reinigen und das gesamte Becken anschließend mit Wasser zu spülen. Füllen Sie den Boden des Beckens mit Kies. Der Kies sollte eher glatt als scharfkantig sein, um zu verhindern, dass sich die Fische verletzen. Der Boden des Aquariums ist sehr wichtig. Fische produzieren Abfall, der hauptsächlich von Mikroflora verarbeitet und später von Pflanzen aufgenommen wird. Es ist ideal, Flusskies zu verwenden. Wenn wir marinen und kieselsäurehaltigen Kies verwenden, müssen wir uns keine Gedanken über die Freisetzung von Calcium- und Magnesiumsalzen ins Wasser machen, sodass der Kies die Wasserhärte nicht erhöht.
Wenn wir Pflanzen erfolgreich anbauen wollen, empfehle ich feinen Kies mit einer Partikelgröße von 1 – 4 mm. Natürlich haben verschiedene Fischarten unterschiedliche Anforderungen an die Kiesgröße. Kies kann in einem Zoofachgeschäft gekauft oder anderweitig beschafft werden. Wenn möglich, verwenden Sie so genannten alten Kies aus einem Aquarium eines Freundes oder aus einem anderen etablierten Aquarium. Solcher Kies enthält bereits Mikroorganismen, die die erfolgreiche Entwicklung Ihres Beckens fördern werden. Ihr Aquarium wird sich so schneller etablieren. Kies aus einem Geschäft oder aus der Natur sollte vor Gebrauch in Wasser gespült werden. Kies selbst ist arm an verwertbaren Nährstoffen, dient jedoch als Substrat für die Entwicklung von Mikroorganismen. Wir können den Kies auf die gewünschte Größe sieben. Feiner Kies eignet sich besser zum Pflanzen. Bei der Einrichtung des Aquariums können wir auch Dünger, Substrat für Pflanzen wie Holzstücke, Erlenkätzchen, Torf, feste kommerzielle oder hausgemachte Dünger direkt in den Kies geben. Alles nach den Anforderungen und Möglichkeiten Ihres zukünftigen Aquariums. Die Mindestmenge an Kies, die ein gutes Aquarium benötigt, beträgt 5 cm über die gesamte Bodenfläche. Wenn wir jedoch ein perfektes Pflanzenwachstum erreichen wollen, ist eine Schicht Kies von 10 cm geeignet. Es hängt alles davon ab, was wir wollen und welche Ressourcen wir haben. Für ein kleineres Aquarium verwenden wir wahrscheinlich eine dünnere Kieschicht als für ein größeres. Die Eignung hängt auch von den Arten von Wasserpflanzen ab, die wir anbauen möchten. Größere Pflanzen benötigen eine dickere Kieschicht.
Wir können den Boden formen; im Allgemeinen ist es schöner und praktischer, hinten eine höhere Schicht zu haben als vorne. Der Kies wird jedoch im Laufe der Zeit “wandern”, daher können wir Terrassen erstellen oder andere technische Lösungen verwenden, um die Form des Bodens zu fixieren. Sand gehört nicht ins Aquarium. Wenn wir trotzdem Sand verwenden möchten, sollten wir grobkörnigen Sand verwenden. Feiner Sand bildet einen dichten, kompakten und schlecht durchlässigen Boden. Wir wollen auf jeden Fall Fische und Pflanzen in unserem Aquarium unterbringen. Damit sich Fische und Pflanzen im Aquarium wohlfühlen können und Ihnen das Aquarium gefällt, ist es jedoch notwendig, Dekoration und die erforderliche Technik zu verwenden. Ein Aquarium ohne Technik oder mit minimaler Technik einzurichten ist möglich, aber ich empfehle es Anfängern nicht. Wenn Sie bereits Kies im Becken haben, installieren Sie die Technik und Dekoration. Die Technik kann mit Dekoration verdeckt werden, auch mit Pflanzen, und es ist ratsam, dies im Voraus zu bedenken. Als Dekoration können Steine, Holz, keramische Höhlen usw. verwendet werden. Mehr darüber in einem separaten Artikel.
Zur Technik gehören zum Beispiel Filter, Heizung, Luftstein, Thermometer. Wenn Sie 3D-Hintergründe verwenden, ist es definitiv besser, sie in ein leeres Becken zu installieren. Tapeten an der Rückwand lassen sich ebenfalls leichter auf ein leeres Aquarium kleben, obwohl ich gegen Tapeten in der herkömmlichen Aquaristik bin. Selbstklebende Folie klebt auf einer komplett leeren Oberfläche hervorragend und ich bevorzuge schwarze und klebe sie oft auch an die Seitenwände. Natürlich gehört sie an die Rückwand. Wenn Sie diese Schritte abgeschlossen haben, füllen Sie das Becken mit Wasser. Kaltes Wasser ist besser geeignet. Wenn verfügbar, ist es ratsam, auch verwendetes Wasser aus einem anderen Aquarium zu verwenden. Zum Beispiel von einem anderen Aquarianer oder aus einem Aquarium, das Sie schon eine Weile haben. Der gesamte Prozess der Einführung eines Aquariums wird dadurch erleichtert und beschleunigt. Nach dem Befüllen des Wassers schalten Sie den Filter ein und lassen Sie das Wasser mindestens eine Woche filtern. Analog dazu können wir die Filtermedien mit Wasser aus einem anderen Aquarium infizieren, indem wir beispielsweise den alten Einsatz im Wasser aus dem Aquarium spülen und den neuen Einsatz in diesem trüben Wasser “waschen”. Dadurch werden Mikroorganismen in den neuen Einsatz eingefügt und der Prozess der Filtereinführung beschleunigt.
Lassen Sie uns vorerst geduldig auf Pflanzen und Fische warten. Nach einer Woche lassen wir ein Drittel des Wassers ab und pflanzen Pflanzen ein – idealerweise schnell wachsende Arten wie Sagittaria subulata, Hygrophila polysperma – und schalten Sie das Licht und die Belüftung ein. Belüftung ist ein sehr effektives Mittel zur Unterdrückung vieler ungünstiger Situationen. Lassen Sie das Licht 12 Stunden am Tag eingeschaltet. Behalten Sie diesen Zustand mindestens weitere 5 Tage bei. Der Stickstoffkreislauf dauert etwas mehr als einen Monat. Nach zwei Wochen nach dem Befüllen des Wassers ist die Ammoniakkonzentration am höchsten. Wenn wir etwas vernachlässigt haben, kann es sein, dass wir Ammoniakspitzen erleben. Das bedeutet jedoch, dass wir irgendwo einen Fehler gemacht haben. Wenn wir bis dahin noch keine Pflanzen gepflanzt haben, ist jetzt der richtige Zeitpunkt. Stellen Sie außerdem sicher, dass die Belüftung eingeschaltet ist. Nach drei bis vier Wochen können wir Fische einsetzen. Überwachen Sie ihr Verhalten sorgfältig und vernachlässigen Sie keine Anzeichen von Krankheit oder Vergiftung. Im Falle größerer Probleme wechseln Sie einen Teil des Wassers, fügen Sie Belüftung hinzu, und entfernen Sie im Extremfall die Fische in ein anderes Wasser, vielleicht sogar in frisches Wasser.
Aber wie viele Fische sollten wir in unserem Aquarium halten? Zunächst einmal empfehle ich, das Aquarium nicht zu überbesetzen. Bedenken Sie, dass die Fische im Laufe der Zeit wachsen und ihr ganzes Leben lang wachsen. Größere Fischarten haben andere Anforderungen als kleinere. Die Situation hängt auch von der Technologie und den spezifischen Merkmalen jeder Art ab. Grob gesagt sollten wir pro Zentimeter Fischkörperlänge einen Liter Wasser berechnen. Nehmen wir an, wir haben ein 1.000-Liter-Aquarium. Es könnte zum Beispiel 200 – 300 Neons oder 50 größere Fischarten in Größen von 10 bis 20 cm enthalten. Wenn Sie mit zu wenigen Fischen beginnen, können Ihre Fische Verhaltensänderungen von der Norm zeigen, wie große Schüchternheit oder sogar Angst. In solchen Fällen ist es ratsam, die Anzahl der Fische im Hinblick auf ihre zukünftige Größe zu erhöhen. Das Schaffen mehrerer Verstecke kann ebenfalls hilfreich sein. Ihr Aquarium, Ihre Fische, die Einrichtung und die Technik erfordern Zeit und Wissen von Ihnen; ohne diese wird es nicht funktionieren. Auf der anderen Seite kann es Ihnen wunderschöne Dinge zeigen und eine schöne Ergänzung zu Ihrem Zuhause sein. Es dauert etwa ein halbes Jahr, bis sich das Aquarium eingefahren hat. Es können Probleme auftreten, aber lassen Sie sich davon nicht abschrecken. Ein Aquarium zu pflegen ist nicht einfach, besonders für Anfänger. Ein Aquarium hängt von vielen Faktoren ab. Wir müssen versuchen, sie zu verstehen. Betrachten wir es so, dass mögliche Verluste, die durch unsere Unkenntnis oder Leichtfertigkeit verursacht werden können, aus unserer eigenen Tasche kommen. Oft höre ich von Verfahren, die darauf abzielen, Fische schnell einzusetzen. Normalerweise endet dies mit meiner Feststellung: “Aber Sie haben die Fische vergiftet.” Die Anekdoten “ich habe die Fische das Schwimmen gelehrt” sind für die Fische nicht glücklich. Ein Aquarium erfordert, dass man sich ihm widmet, und es wird sich dann revanchieren. Ich wünsche allen Aquarianern viel Erfolg mit ihren Aquarien.
Use Facebook to Comment on this Post
- Dno a dekorácia (38.3%)
- Úprava vody (30.3%)
- Vodné rastliny (29.7%)
- Údržba akvária (26.8%)
- Transport a nakladanie s rastlinami a rybami (23.3%)
- Čo obnáša akvaristika (12.6%)
- Filtrácia (12.3%)
- Vzduchovanie a kyslík vo vode (10.7%)
- Parametre vody (7.8%)
- Nádrž (7.7%)