Africké cichlidy, Cichlidy, Príroda, Ryby, Tanganika cichlidy, Živočíchy

Neolamprologus brichardi – jeho veličenstvo „Princezná z Tanganiky“

Hits: 11323

sú vyhľadávané najmä pre osobitý . Vďaka tomu sa podľa mňa tešia takej obľube. Ide o druh z jazera , žravca dosahujúceho 7 cm. Avšak nepohrdne a má dostavať aj „vegetariánskou“ stravu. Ich by som hodnotil ako stredne náročný. sa určí len veľmi ťažko, sú si veľmi podobné, pohlavie sa dá rozlíšiť viac-menej len podľa správania. sú pomerne teritoriálne. Sú známe tým, že svojou veľkou bojovnosťou dokážu ochrániť svoje potomstvo v spoločnom akváriu. Ešte zaujímavejšie je, že nielen ochraňujú svoje potomstvo, ale aj starší súrodenci. Bežne zastrašujú oveľa väčšie druhy, napr. aj Cyphotilapia frontosa. Na druhej strane ide o druh, ktorý sa v staršom veku stavia navzájom k sebe veľmi neznášanlivo. Postupne dochádza k postupnej likvidácii. Jedince, ktoré žili aj roky spolu sú zrazu nepriateľmi. Registrujem tieto formy: , daffodil, kapampa, kasegera, kiku, fulwe .

 

Use to Comment on this Post

2006, 2007, 2008, Africké cichlidy, Časová línia, Cichlidy, Malawi cichlidy, Príroda, Ryby, Živočíchy

Maylandia estherae – marmelády z Afriky

Hits: 21329

Registrujem tieto formy : , benga, bevous, bevou chiteko bay, black dorsal, blue, blue b, blue barred zebra, blue berry cat, blue, blue gold, blue ob, blue reef, blue reef namisi , blueface, cobalt, cove mountain bb, cove mountain o, cove mountain ob, dumpy, dwarf, gold lion, gold usisya, gold, goldbreast, goldbreast mbamba higga reef, goldbreast mbamba, goldbreast orange , goldbreast orange top bb, goldbreast orange top hongi, goldbreast orange top lundu, goldbreast orange top o, goldbreast orange top ob, goldbreast orange top pombo, goldbreast orange top puulu, hai reef b, hai reef, hai reef o, hai reef ob, charo, chilumba, chilumba chitendi, chisumulu, kanjindo, kanjindo ob, kirondo, likoma, lions cove, londo, long pelvic, long pelvic hara, luhuchi rocks, lundo , magpie, maisoni reef, makanjila, makanjila bb, makanjila ob, makanjila o, manda, manda bb, mara, mara point, marmalade cat pombo rocks, masinje, mbamba bay kompakt bb, mbamba bay kompakt, mbamba bay kompakt ob, mbenji, mbenji b, mbenji ob, mbowe, membe deep, minos reef, mozambique, mpanga, , nkanda, nkhata bay, o morph, ob peacocks, patricki, pombo, pombo rocks, ponta messuli, puulu, puulu bb, puulu ob, puulu o, red dorsal, red dorsal bb, red blue, red dorsal o, ruarwe, sambia reef, slim, south, thumbi west, undu point, west reef, yellow belly, yellow tail, zimbabwe island.

estherae marmalade cat –

Samičky sú pomarančovo oranžové s čiernymi fľakmi. Je zaujímavé, že čím sú staršie, tým je ich . Samci sú viac do žltoružova, a najmä dominantné jedince majú modrý odlesk. Niektorí sú belasí – pripomínajú , alebo až takmer tmavomodrí. Iné samce sú sfarbené do bordovohneho. Takíto nefľakatí samci majú viditeľné zebrovité priečne pruhovanie. Samce dorastajú do väčšej dĺžky ako samice.

Raz som bol svedkom zaujímavej situácie pri odchove potomstva – samička držala mladé v pôrodničke. Predtým ako som ju tam prelovil, všimol som si na nej, že je nejako priveľmi letargická, vyčerpaná. Podotýkam, že to bolo zhruba na piaty deň jej tehotenstva. Po troch týždňoch samička vypľula mladé, bolo ich osem. Niektoré už boli pekne vyvinuté, ale iné mali ešte nestrávený žĺtkový vak, čomu som sa čudoval. Samičke som aj predtým týždeň ponúkal živé a . Rupice si cez deň nevšímala, ale do rána zmizli. Samička bola veľmi vyčerpaná. Keďže som chcel, aby sa o svoje potomstvo ešte starala, skúsil som pokusne ju patentkami nakŕmiť. Našťastie to vyšlo ako som si predstavoval. Samička sa nakŕmila a večer rybky všetky vyzbierala. Dve nechávala napospas, nevedela sa poriadne dostať ku kokosu, pod ktorým boli vtesnané, tak som jej trochu kokos posunul a vzala aj tie. Situácia sa opakovala denne ešte asi štyri krát. Ráno samička „čakala“ na potravu, nažrala sa a potom, najmä na svoje potomstvo opäť prijala do . Po tomto čase, keď už som videl, že má žĺtkový vak strávený, som samičku odlovil. Budú to veľmi dobré rybky, keď sa im dostalo takejto aj medzi africkými cichlidami ojedinelej opatery, plnej lásky. Ak budú schopné v dospelosti samičky robiť rovnaké , bude to veľký úspech – majú na to predpoklad.

Synonymom ku pomenovaniu Maylandia je . Registrujem tieto druhy Maylandia: aurora, barlowi, benetos, callainos, crabro, cyneusmarginatus, elegans, emmiltos, estherae, fainzilberi, greshakei, hajomaylandi, heteropicta, chrysomallos, lanisticola, livingstoni, lombardoi, mbenji, melabranchion, phaeos, pursa, pyrsonotus, thapsinogen, xanstomachus, zebra.

Známy druh aj ako zebra red red. Synonymom je aj rodový názov Metriaclima. Akvaristickým slangom to sú . Ako vidno nižšie, niekedy melanínové farbivo vyrazí a potom je zrazu tá pekná oranžová ryba posiata čiernymi bodkami až fľakmi. Je to normálny jav, ktorý prebieha aj v čase – v istej fáze životy sú redky z malými čiernymi bodkami, inokedy z väčšími. Často nemajú žiadne na sebe. Samička je oranžovo žltá a samček je bledožltý, najmä v čase párenia s odleskom do bledomodra. sa dá rozoznať jednoducho, podobne ako u ostatných po dosiahnutí dospelosti, resp. po prefarbení. Redky sú veľmi časté africké v obchodoch s rybičkami. Samec je typicky drzý, samičky si vedia závidieť, keď majú mladé, doslova niekedy žiarlia.

:

Use to Comment on this Post

Africké cichlidy, Cichlidy, Príroda, Ryby, Tanganika cichlidy, Živočíchy

Cyphotilapia frontosa

Hits: 7039

žije v prírode v jazere . Má na o jeden priečny pruh viac ako C. gibberosa. Jeho slovenský názov je . V prírode žije v hlbších častiach jazera Tanganika – zhuba 40 metrov pod hladinou. Pri výlove je nutné postupovať postupne, inak dôjde ku poškodeniu plynového mechúru. sú veľké , veď len na výšku môžu dosiahnuť viac ako 10 cm. Hodí sa to väčšieho , odporúčal by som 1 000 litrov a viac. V nízkom akváriu trpia ich prsné . Z hľadiska náročnosti by som Cyphotilapie zhodnotil ako stredne náročné. Je to inteligentná ryba, ktorá sa dokáže naučiť prijímať potravu aj z , nechá sa aj pohladiť. Je však ľakavá a vzhľadom na svoju silu, dokáže riadne ošpliechať aj vás. Pri prijímaní potravy sú frontózy agresívnejšie. Cyphotilapia frontosa (Boulenger, 1906) dosahuje 33 cm (Fish Base),  je vhodné 7 – 8.9, dH 12 – 30°N, 23 – 29°C, dožívajú sa aj viac ako 25 rokov (aqua-fish.net).

je ťažšie, za hlavný predpoklad by som považoval . V prírode sa popisujú jednotlivé formy podľa oblastí v ktorých žijú – napr. forma Zambia, Burundi. Tieto formy sa od seba pomerne líšia. Registrujem tieto formy Cyphotilapia frontosa: Bangwe, Bangwe Yellow, Bismark, Blue Kapampa, Blue Mpimbwe, Blue Zaire, Bulu Point, Burundi, , Fulwe Rocks, , Isanga, Kambwimba, Kapampa, Karilani, Kasanga, Kavala, Kigoma, Kipanga, Kitumba, Mabilibili, , Molwe, Mpimbwe, Neon Black, Samazi, Silver Blue, True Blue, Zaire, Zaire Blue, Zambia.

 

Use to Comment on this Post