Princezsky sú vyhľadávané najmä pre osobitý tvar tela. Vďaka tomu sa podľa mňa tešia takej obľube. Ide o druh z jazera Tanganika, mäsožravca dosahujúceho 7 cm. Avšak nepohrdne a má dostavať aj “vegetariánskou” stravu. Ich chov by som hodnotil ako stredne náročný. Pohlavie sa určí len veľmi ťažko, sú si veľmi podobné, pohlavie sa dá rozlíšiť viac-menej len podľa správania. Princezné sú pomerne teritoriálne. Sú známe tým, že svojou veľkou bojovnosťou dokážu ochrániť svoje potomstvo v spoločnom akváriu. Ešte zaujímavejšie je, že nielen rodičia ochraňujú svoje potomstvo, ale aj starší súrodenci. Bežne zastrašujú oveľa väčšie druhy, napr. aj Cyphotilapia frontosa. Na druhej strane ide o druh, ktorý sa v staršom veku stavia navzájom k sebe veľmi neznášanlivo. Postupne dochádza k postupnej likvidácii. Jedince, ktoré žili aj roky spolu sú zrazu nepriateľmi. Registrujem tieto formy: albino, daffodil, kapampa, kasegera, kiku, fulwe rock.
Registrujem tieto formyMaylandia estherae: albino, benga, bevous, bevou chiteko bay, black dorsal, blue, blue b, blue barred zebra, blue berry marmalade cat, blue, blue gold, blue ob, blue reef, blue reef namisi rock, blueface, cobalt, cove mountain bb, cove mountain o, cove mountain ob, dumpy, dwarf, gold lion, gold usisya, gold, goldbreast, goldbreast mbamba higga reef, goldbreast mbamba, goldbreast orange top, goldbreast orange top bb, goldbreast orange top hongi, goldbreast orange top lundu, goldbreast orange top o, goldbreast orange top ob, goldbreast orange top pombo, goldbreast orange top puulu, hai reef b, hai reef, hai reef o, hai reef ob, charo, chilumba, chilumba chitendi, chisumulu, kanjindo, kanjindo ob, kirondo, likoma, lions cove, londo, long pelvic, long pelvic hara, luhuchi rocks, lundo island, magpie, maisoni reef, makanjila, makanjila bb, makanjila ob, makanjila o, manda, manda bb, mara, mara point, marmalade cat pombo rocks, masinje, mbamba bay kompakt bb, mbamba bay kompakt, mbamba bay kompakt ob, mbenji, mbenji b, mbenji ob, mbowe, membe deep, minos reef, mozambique, mpanga, ndumbi reef, nkanda, nkhata bay, o morph, ob peacocks, patricki, pombo, pombo rocks, ponta messuli, puulu, puulu bb, puulu ob, puulu o, red dorsal, red dorsal bb, red blue, red dorsal o, ruarwe, sambia reef, slim, south, thumbi west, undu point, west reef, yellow belly, yellow tail, zimbabwe island.
Maylandia estherae marmalade cat – Maylandia estherae OB morph
Samičky sú pomarančovo oranžové s čiernymi fľakmi. Je zaujímavé, že čím sú staršie, tým je ich sfarbenie krajšie. Samci sú viac do žltoružova, a najmä dominantné jedince majú modrý odlesk. Niektorí sú belasí – pripomínajú Maylandia callainos, alebo až takmer tmavomodrí. Iné samce sú sfarbené do bordovohneho. Takíto nefľakatí samci majú viditeľné zebrovité priečne pruhovanie. Samce dorastajú do väčšej dĺžky ako samice.
Raz som bol svedkom zaujímavej situácie pri odchove potomstva – samička držala mladé v pôrodničke. Predtým ako som ju tam prelovil, všimol som si na nej, že je nejako priveľmi letargická, vyčerpaná. Podotýkam, že to bolo zhruba na piaty deň jej tehotenstva. Po troch týždňoch samička vypľula mladé, bolo ich iba osem. Niektoré už boli pekne vyvinuté, ale iné mali ešte nestrávený žĺtkový vak, čomu som sa čudoval. Samičke som aj predtým týždeň ponúkal živé rupice a mikry. Rupice si cez deň nevšímala, ale do rána zmizli. Samička bola veľmi vyčerpaná. Keďže som chcel, aby sa o svoje potomstvo ešte starala, skúsil som pokusne ju patentkami nakŕmiť. Našťastie to vyšlo ako som si predstavoval. Samička sa nakŕmila a večer rybky všetky vyzbierala. Dve nechávala napospas, nevedela sa poriadne dostať ku kokosu, pod ktorým boli vtesnané, tak som jej trochu kokos posunul a vzala aj tie. Situácia sa opakovala denne ešte asi štyri krát. Ráno samička “čakala” na potravu, nažrala sa a potom, najmä na noc svoje potomstvo opäť prijala do papuľky. Po tomto čase, keď už som videl, že plôdik má žĺtkový vak strávený, som samičku odlovil. Budú to veľmi dobré rybky, keď sa im dostalo takejto aj medzi africkými cichlidami ojedinelej opatery, plnej lásky. Ak budú schopné v dospelosti samičky robiť rovnaké veci, bude to veľký úspech – majú na to predpoklad.
Známy druh aj ako Pseudotropheus zebra red red.Synonymom je aj rodový názov Metriaclima. Akvaristickým slangom to sú redky. Ako vidno nižšie, niekedy melanínové farbivo vyrazí a potom je zrazu tá pekná oranžová ryba posiata čiernymi bodkami až fľakmi. Je to normálny jav, ktorý prebieha aj v čase – v istej fáze životy sú redky z malými čiernymi bodkami, inokedy z väčšími. Často nemajú žiadne čierne farbivo na sebe. Samička je oranžovo žltá a samček je bledožltý, najmä v čase párenia s odleskom do bledomodra. Pohlavie sa dá rozoznať jednoducho, pravda podobne ako u ostatných po dosiahnutí dospelosti, resp. po prefarbení. Redky sú veľmi časté africké cichlidy v obchodoch s rybičkami. Samec je typicky drzý, samičky si vedia závidieť, keď majú mladé, doslova niekedy žiarlia.
Chitala ornata (Gray, 1831) dosahuje 100 cm, žije v teplote 24 – 28°C, rozšírená je v povodí Mekongu a Chao Phraya (Fish Base). pH je vhodné 6 – 7, dH 1 – 10 °N, dožíva sa 8 – 15 rokov (diszhal.info).
Cyphotilapia frontosa žije v prírode v jazere Tanganika. Má na tele o jeden priečny pruh viac ako C. gibberosa. Jeho slovenský názov je papuľovec čelnatý. V prírode žije v hlbších častiach jazera Tanganika – zhuba 40 metrov pod hladinou. Pri výlove je nutné postupovať postupne, inak dôjde ku poškodeniu plynového mechúru. Frontózy sú veľké ryby, veď len na výšku môžu dosiahnuť viac ako 10 cm. Hodí sa to väčšieho akvária, odporúčal by som 1 000 litrov a viac. V nízkom akváriu trpia ich prsné plutvy. Z hľadiska náročnosti by som Cyphotilapie zhodnotil ako stredne náročné. Je to inteligentná ryba, ktorá sa dokáže naučiť prijímať potravu aj z ruky, nechá sa aj pohladiť. Je však ľakavá a vzhľadom na svoju silu, dokáže riadne ošpliechať aj vás. Pri prijímaní potravy sú frontózy agresívnejšie. Cyphotilapia frontosa (Boulenger, 1906) dosahuje 33 cm (Fish Base), pH je vhodné 7 – 8.9, dH 12 – 30°N, teplota 23 – 29°C, dožívajú sa aj viac ako 25 rokov (aqua-fish.net).
Rozmnožovanie je ťažšie, za hlavný predpoklad by som považoval pokoj. V prírode sa popisujú jednotlivé formy podľa oblastí v ktorých žijú – napr. forma Zambia, Burundi. Tieto formy sa od seba pomerne líšia. Registrujem tieto formyCyphotilapia frontosa: Bangwe, Bangwe Yellow, Bismark, Blue Kapampa, Blue Mpimbwe, Blue Zaire, Bulu Point, Burundi, Chaitika, Fulwe Rocks, Ikola, Isanga, Kambwimba, Kapampa, Karilani, Kasanga, Kavala, Kigoma, Kipanga, Kitumba, Mabilibili, Moba, Molwe, Mpimbwe, Neon Black, Samazi, Silver Blue, True Blue, Zaire, Zaire Blue, Zambia.