Africké cichlidy, Cichlidy, Príroda, Ryby, Tanganika cichlidy, Živočíchy

Neolamprologus brichardi – jeho veličenstvo “Princezná z Tanganiky”

Hits: 11509

Prin­cez­sky sú vyhľa­dá­va­né naj­mä pre oso­bi­tý tvar tela. Vďa­ka tomu sa pod­ľa mňa tešia takej obľu­be. Ide o druh z jaze­ra Tan­ga­ni­ka, mäsož­rav­ca dosa­hu­jú­ce­ho 7 cm. Avšak nepo­hr­d­ne a má dosta­vať aj “vege­ta­rián­skou” stra­vu. Ich chov by som hod­no­til ako stred­ne nároč­ný. Pohla­vie sa určí len veľ­mi ťaž­ko, sú si veľ­mi podob­né, pohla­vie sa dá roz­lí­šiť viac-​menej len pod­ľa sprá­va­nia. Prin­cez­né sú pomer­ne teri­to­riál­ne. Sú zná­me tým, že svo­jou veľ­kou bojov­nos­ťou doká­žu ochrá­niť svo­je potom­stvo v spo­loč­nom akvá­riu. Ešte zau­jí­ma­vej­šie je, že nie­len rodi­čia ochra­ňu­jú svo­je potom­stvo, ale aj star­ší súro­den­ci. Bež­ne zastra­šu­jú ove­ľa väč­šie dru­hy, napr. aj Cyp­ho­ti­la­pia fron­to­sa. Na dru­hej stra­ne ide o druh, kto­rý sa v star­šom veku sta­via navzá­jom k sebe veľ­mi nezná­šan­li­vo. Postup­ne dochá­dza k postup­nej lik­vi­dá­cii. Jedin­ce, kto­ré žili aj roky spo­lu sú zra­zu nepria­teľ­mi. Regis­tru­jem tie­to for­my: albi­no, daf­fo­dil, kapam­pa, kase­ge­ra, kiku, fulwe rock.

Odka­zy

Use Facebook to Comment on this Post

2006, 2007, 2008, Africké cichlidy, Časová línia, Cichlidy, Malawi cichlidy, Príroda, Ryby, Živočíchy

Maylandia estherae – marmelády z Afriky

Hits: 21453

Regis­tru­jem tie­to for­my May­lan­dia est­he­rae: albi­no, ben­ga, bevous, bevou chi­te­ko bay, black dor­sal, blue, blue b, blue bar­red zeb­ra, blue ber­ry mar­ma­la­de cat, blue, blue gold, blue ob, blue reef, blue reef nami­si rock, blu­e­fa­ce, cobalt, cove moun­tain bb, cove moun­tain o, cove moun­tain ob, dum­py, dwarf, gold lion, gold usi­sya, gold, goldb­re­ast, goldb­re­ast mbam­ba hig­ga reef, goldb­re­ast mbam­ba, goldb­re­ast oran­ge top, goldb­re­ast oran­ge top bb, goldb­re­ast oran­ge top hon­gi, goldb­re­ast oran­ge top lun­du, goldb­re­ast oran­ge top o, goldb­re­ast oran­ge top ob, goldb­re­ast oran­ge top pombo, goldb­re­ast oran­ge top puulu, hai reef b, hai reef, hai reef o, hai reef ob, cha­ro, chi­lum­ba, chi­lum­ba chi­ten­di, chi­su­mu­lu, kan­jin­do, kan­jin­do ob, kiron­do, liko­ma, lions cove, lon­do, long pel­vic, long pel­vic hara, luhu­chi rocks, lun­do island, mag­pie, mai­so­ni reef, makan­ji­la, makan­ji­la bb, makan­ji­la ob, makan­ji­la o, man­da, man­da bb, mara, mara point, mar­ma­la­de cat pombo rocks, masin­je, mbam­ba bay kom­pakt bb, mbam­ba bay kom­pakt, mbam­ba bay kom­pakt ob, mben­ji, mben­ji b, mben­ji ob, mbo­we, mem­be deep, minos reef, mozam­bi­que, mpan­ga, ndum­bi reef, nkan­da, nkha­ta bay, o morph, ob pea­cocks, pat­ric­ki, pombo, pombo rocks, pon­ta mes­su­li, puulu, puulu bb, puulu ob, puulu o, red dor­sal, red dor­sal bb, red blue, red dor­sal o, ruar­we, sam­bia reef, slim, south, thum­bi west, undu point, west reef, yel­low bel­ly, yel­low tail, zim­bab­we island.

May­lan­dia est­he­rae mar­ma­la­de cat – May­lan­dia est­he­rae OB morph

Samič­ky sú poma­ran­čo­vo oran­žo­vé s čier­ny­mi fľak­mi. Je zau­jí­ma­vé, že čím sú star­šie, tým je ich sfar­be­nie kraj­šie. Sam­ci sú viac do žlto­ru­žo­va, a naj­mä domi­nant­né jedin­ce majú mod­rý odlesk. Nie­kto­rí sú bela­sí – pri­po­mí­na­jú May­lan­dia cal­lai­nos, ale­bo až tak­mer tma­vo­mod­rí. Iné sam­ce sú sfar­be­né do bor­do­voh­ne­ho. Takí­to nefľa­ka­tí sam­ci majú vidi­teľ­né zeb­ro­vi­té prieč­ne pru­ho­va­nie. Sam­ce doras­ta­jú do väč­šej dĺž­ky ako samice.

Raz som bol sved­kom zau­jí­ma­vej situ­ácie pri odcho­ve potom­stva – samič­ka drža­la mla­dé v pôrod­nič­ke. Pred­tým ako som ju tam pre­lo­vil, vši­mol som si na nej, že je neja­ko pri­veľ­mi letar­gic­ká, vyčer­pa­ná. Podo­tý­kam, že to bolo zhru­ba na pia­ty deň jej teho­ten­stva. Po troch týžd­ňoch samič­ka vypľu­la mla­dé, bolo ich iba osem. Nie­kto­ré už boli pek­ne vyvi­nu­té, ale iné mali ešte nestrá­ve­ný žĺt­ko­vý vak, čomu som sa čudo­val. Samič­ke som aj pred­tým týž­deň ponú­kal živé rupi­ce a mik­ry. Rupi­ce si cez deň nevší­ma­la, ale do rána zmiz­li. Samič­ka bola veľ­mi vyčer­pa­ná. Keď­že som chcel, aby sa o svo­je potom­stvo ešte sta­ra­la, skú­sil som pokus­ne ju patent­ka­mi nakŕ­miť. Našťas­tie to vyšlo ako som si pred­sta­vo­val. Samič­ka sa nakŕ­mi­la a večer ryb­ky všet­ky vyzbie­ra­la. Dve nechá­va­la napos­pas, neve­de­la sa poriad­ne dostať ku koko­su, pod kto­rým boli vtes­na­né, tak som jej tro­chu kokos posu­nul a vza­la aj tie. Situ­ácia sa opa­ko­va­la den­ne ešte asi šty­ri krát. Ráno samič­ka “čaka­la” na potra­vu, nažra­la sa a potom, naj­mä na noc svo­je potom­stvo opäť pri­ja­la do papuľ­ky. Po tom­to čase, keď už som videl, že plô­dik má žĺt­ko­vý vak strá­ve­ný, som samič­ku odlo­vil. Budú to veľ­mi dob­ré ryb­ky, keď sa im dosta­lo takej­to aj medzi afric­ký­mi cich­li­da­mi oje­di­ne­lej opa­te­ry, plnej lás­ky. Ak budú schop­né v dospe­los­ti samič­ky robiť rov­na­ké veci, bude to veľ­ký úspech – majú na to predpoklad.

Syno­ny­mom ku pome­no­va­niu May­lan­dia je Met­riac­li­ma. Regis­tru­jem tie­to dru­hy May­lan­dia: auro­ra, bar­lo­wi, bene­tos, cal­lai­nos, crab­ro, cyne­us­mar­gi­na­tus, ele­gans, emmil­tos, est­he­rae, fain­zil­be­ri, gres­ha­kei, hajo­ma­y­lan­di, hete­ro­pic­ta, chry­so­mal­los, lanis­ti­co­la, living­sto­ni, lom­bar­doi, mben­ji, melab­ran­chi­on, pha­e­os, pur­sa, pyr­so­no­tus, thap­si­no­gen, xans­to­ma­chus, zebra.

May­lan­dia est­he­rae o morph

Zná­my druh aj ako Pse­udot­rop­he­us zeb­ra red red. Syno­ny­mom je aj rodo­vý názov Met­riac­li­ma. Akva­ris­tic­kým slan­gom to sú red­ky. Ako vid­no niž­šie, nie­ke­dy mela­ní­no­vé far­bi­vo vyra­zí a potom je zra­zu tá pek­ná oran­žo­vá ryba posia­ta čier­ny­mi bod­ka­mi až fľak­mi. Je to nor­mál­ny jav, kto­rý pre­bie­ha aj v čase – v istej fáze živo­ty sú red­ky z malý­mi čier­ny­mi bod­ka­mi, ino­ke­dy z väč­ší­mi. Čas­to nema­jú žiad­ne čier­ne far­bi­vo na sebe. Samič­ka je oran­žo­vo žltá a sam­ček je ble­do­žl­tý, naj­mä v čase páre­nia s odles­kom do ble­do­mod­ra. Pohla­vie sa dá rozo­znať jed­no­du­cho, prav­da podob­ne ako u ostat­ných po dosia­hnu­tí dospe­los­ti, resp. po pre­far­be­ní. Red­ky sú veľ­mi čas­té afric­ké cich­li­dy v obcho­doch s rybič­ka­mi. Samec je typic­ky drzý, samič­ky si vedia závi­dieť, keď majú mla­dé, doslo­va nie­ke­dy žiarlia.

Odka­zy:

Use Facebook to Comment on this Post

Druhy rýb, Príroda, Ryby, Živočíchy

Chitala ornata

Hits: 2332

Chi­ta­la orna­ta (Gray, 1831) dosa­hu­je 100 cm, žije v tep­lo­te 24 – 28°C, roz­ší­re­ná je v povo­dí Mekon­gu a Chao Phra­ya (Fish Base). pH je vhod­né 6 – 7, dH 1 – 10 °N, doží­va sa 8 – 15 rokov (disz​hal​.info).

Odka­zy

Use Facebook to Comment on this Post

Africké cichlidy, Cichlidy, Príroda, Ryby, Tanganika cichlidy, Živočíchy

Cyphotilapia frontosa

Hits: 7172

Cyp­ho­ti­la­pia fron­to­sa žije v prí­ro­de v jaze­re Tan­ga­ni­ka. Má na tele o jeden prieč­ny pruh viac ako C. gib­be­ro­sa. Jeho slo­ven­ský názov je papu­ľo­vec čel­na­tý. V prí­ro­de žije v hlb­ších čas­tiach jaze­ra Tan­ga­ni­ka – zhu­ba 40 met­rov pod hla­di­nou. Pri výlo­ve je nut­né postu­po­vať postup­ne, inak dôj­de ku poško­de­niu ply­no­vé­ho mechú­ru. Fron­tó­zy sú veľ­ké ryby, veď len na výš­ku môžu dosiah­nuť viac ako 10 cm. Hodí sa to väč­šie­ho akvá­ria, odpo­rú­čal by som 1 000 lit­rov a viac. V níz­kom akvá­riu trpia ich prs­né plut­vy. Z hľa­dis­ka nároč­nos­ti by som Cyp­ho­ti­la­pie zhod­no­til ako stred­ne nároč­né. Je to inte­li­gent­ná ryba, kto­rá sa doká­že naučiť pri­jí­mať potra­vu aj z ruky, nechá sa aj pohla­diť. Je však ľaka­vá a vzhľa­dom na svo­ju silu, doká­že riad­ne ošplie­chať aj vás. Pri pri­jí­ma­ní potra­vy sú fron­tó­zy agre­sív­nej­šie. Cyp­ho­ti­la­pia fron­to­sa (Bou­len­ger, 1906) dosa­hu­je 33 cm (Fish Base), pH je vhod­né 7 – 8.9, dH 12 – 30°N, tep­lo­ta 23 – 29°C, doží­va­jú sa aj viac ako 25 rokov (aqua​-fish​.net).

Roz­mno­žo­va­nie je ťaž­šie, za hlav­ný pred­po­klad by som pova­žo­val pokoj. V prí­ro­de sa popi­su­jú jed­not­li­vé for­my pod­ľa oblas­tí v kto­rých žijú – napr. for­ma Zambia, Burun­di. Tie­to for­my sa od seba pomer­ne líšia. Regis­tru­jem tie­to for­my Cyp­ho­ti­la­pia fron­to­sa: Ban­gwe, Ban­gwe Yel­low, Bis­mark, Blue Kapam­pa, Blue Mpimb­we, Blue Zai­re, Bulu Point, Burun­di, Chai­ti­ka, Fulwe Rocks, Iko­la, Isan­ga, Kamb­wim­ba, Kapam­pa, Kari­la­ni, Kasan­ga, Kava­la, Kigo­ma, Kipan­ga, Kitum­ba, Mabi­li­bi­li, Moba, Molwe, Mpimb­we, Neon Black, Sama­zi, Sil­ver Blue, True Blue, Zai­re, Zai­re Blue, Zambia.

Odka­zy

Use Facebook to Comment on this Post