2015, Časová línia, Hrady, Krajina, Poľsko, Vodné nádrže, Zahraničie
Hrad Niedzica nad Czorstynskou vodnou nádržou
Hrad Niedzica, ktorý je nazývaný aj Dunajec, bol centrom dunajeckého panstva. Horný hrad postavili v prvej štvrtine 14. storočia. Začiatkom 16. storočia bol postavený stredný hrad a v roku 1601 dolný hrad s obrannými múrmi. Postavený bol na vápencovej skale 75 metrov nad hladinou Dunajca. Hrad bol stáročia pevnosťou a sídlom uhorským. Iba počas krátkeho obdobia sa dostal do poľských rúk. Dnes je hrad jedným z najzachovalejších v Európe. Dnes sa odzrkadľuje v Czorstynskej priehrade (spisskastaraves.sk). Vďaka Čorstínskej vodnej nádrži sú tu výborné podmienky pre vodnú turistiku, jachting, požičiavajú sa tu vodné bicykle, loďky, člny, gondoly. Premávajú tu lode pre turistov Biela dáma a Harnaš (Informačná tabuľa).
Na opačnom brehu sú ruiny hradu Czorstyn (spisskastaraves.sk). Slovenský názov pre hrad je Nedeca (krajinou.sk). Čorstínsky hrad vznikol pravdepodobne v 14. storočí. V roku 1790 zachvátil hrad požiar od blesku. Od roku sú 1996 sú pozostatky hrady sprístupnené návštevníkom. Z hornej časti je vyhliadka na vodnú nádrž, Nedecký hrad, Tatry, Pieniny (Informačná tabuľa).
Odkazy
- Milan Removčík
- Ján Serbák
- Marcin Wesolowski
- Marek Dunajský
- Vlado Král
- Pavel Baláž
- tamideblog.pl
- pieniny.sk
Use Facebook to Comment on this Post
2014, Časová línia, Hory, Krajina, Obce, Považské obce, Príroda, Skaly, Slovenská krajina, Slovenské obce, Stredné Považie
Vršatec
Vršatec sa nachádza nad Vršatským Podhradím.
Vršatské bradlá sú mohutným vápencovým masívom, viditeľné sú z veľkej vzdialenosti. Nad obcou sa nachádza aj hrad Vršatec. Už v roku 1244 sa spomína Vršatec (trencin.sk). Vršatské bradlá sú významná geologická a paleontologická lokalita. Nachádza sa tu veľké množstvo fosílii plytkého aj hlbokého jurského a kriedového mora, amonity, belemnity, ľaliovky, lastúrniky posidonia a mikrofosílie foraminifery, rádiolarie, prvoky calpionela (Morycowa, Mišík, 2005). Vyskytujú sa tu vzácne motýle: Parnassius apollo, Parnassius mnemosyne, Papilio machaon, Aglia tau. chrobák Rosalia alpina (Wikipedia). Vršatské bradlá sú prírodnou rezerváciou (enviroportal.sk). Sú najvýraznejším a najvyšším skalným bradlovým hrebeňom na Slovensku (550 – 830 metrov nad morom). Vápencový masív pochádza z jury (spoznaj.eu).
Najstaršie pozostatky prítomnosti ľudí v tejto lokalite sú z mladšej až neskorej doby kamennej. Našli sa tu kamenné nástroje na Chmeľovej a v sedle medzi Bielym Vrchom a Dielom. Výraznejšie osídlenie je datované z neskorou dobou bronzovou, s ľuďmi lužických popolnicových polí. Prejavovali sa pohrebiskami a žiarovými hrobmi, niekedy prekrytými mohylami. Vyskytli sa aj stopy sídliska. Neskoršie osídlenie už je o púchovskej kultúre. Výrazné stopy zanechali slovanskí predkovia, v lokalite Medziskalie sa našli železné predmety z 9. až počiatku 10. storočia – kosa, krojidlo, radlica, motyky, nákovy, kliešte, vrták, obojručné nože, sekery. V priebehu 13. storočia sa začal stavať stredoveký hrad. Už koncom 13. storočia sa dostal do rúk Matúša Čáka. Od roku 1396 patril Ctiborovi zo Ctiboríc. Do zániku hradu v roku 1707 vystriedal mnohých majiteľov.
Odkazy
Literatúra
Morycowa Ezbieta & Mišík Milan, 2005. Upper Jurassic shallow-watter scleractinian coral from the Pieniny Klippen Belt (Western Carpathians, Slovakia). Geologica Carpathica, october 2005, 56, 5, pp. 415- 432
Use Facebook to Comment on this Post
2012, 2014, Časová línia, Krajina, Slovenská krajina, Zamagurie
Lesnica – krásne miesto na Zamagurí
Kraj pri Lesnici je nádherný v každom ročnom období. Fotografie dole som spravil v roku 2012, keď som sem náhodou zablúdil. V septembri 2014 som sem prišiel zámerne, výsledok pribudne časom.
Odkazy
- Marek Potoma
- Martin Belej: Prázdninový tip na výlet: Hrebeňovka Malých Pienin
- Karol Kobella
- Lukasz Dominik
- Tomáš Tichý
- Daniel Lipár, Vladimír Hurajt, Ľudmila Gregušová, Antonín Haratyk
Linky
- 360 ° panoráma (1.15 MB)
Panorámy
Lesnica s hmlou
Lesnica a Vysoké Tatry
Lesnica a Rabštín
Lesnica