2015, Časová línia, Česko, Krajina, Zahraničie

Tanečnica

Hits: 103

Na vrchu sa nachádza rozhľadňa v nadmorskej výške 598 metrov nad morom. Tri km na západ sú Mikulášovice. 500 metrov je vzdialená hranica s Nemeckom. Názov Tanečnica je odvodený od , podľa ktorej sem chodievalo tancovať a zvádzať lesníkov prekrásna mladé dievča – tanečnica (ceskesvycarsko.cz).

Use to Comment on this Post

2015, Časová línia, Česko, Krajina, Zahraničie

Růžovský vrch – Děčínská Fudžijama

Hits: 109

sa čnie do výšky 619 metrov nad morom. Je najvyšším vrcholom v národnom parku . Nachádza sa 7 km od Českej Kamenice. Vrcholové časti čadičového vrcholu sú vyhlásené za prírodnú rezerváciu . V stredoveku stála na vrchole – zničená bola v roku 1326 (kudyznudy.cz).

Use to Comment on this Post

2015, Časová línia, České mestá, Česko, Krajina, Mestá, Zahraničie

Rumburk – malá Pariž

Hits: 193

je prezývaný aj ako „Malá “ je v Severných Čechách v Šluknovskom výbežku, ležiace v nadmorskej výške 387 metrov nad morom. Žije tu približne 11 tisíc obyvateľov na ploche 24.71 km2. Rumburk bol preslávený textilnou výrobou tzv. véby a výrobou rumburských kachiel. Názov mesta pochádza z priezvisk zhořeleckých a žitavských mešťanov v roku 1298 , neskôr , , , , , , ,

Use to Comment on this Post

2005, Botanické záhrady, Príroda, Rastliny

Fata Morgana – expozícia Botanickej záhrady

Hits: 7528

je expozícia Botanickej hlavného mesta Praha.

hlavného mesta bola založená v roku 1969. Je miestom pre , odpočinku, poučenia, a potešenia. Rastie tu 15 000 druhov stromov a kvetín (botanicka.cz). K najvýznamnejším zbierkam Botanickej zá , predovšetkým zo Stredomoria, Turecka a Číny. Významná je zbierka stálozelených listnatých drevín. Ojedinelá je kolekcia tamarišiek a iných púštnych drevín Strednej Ázie a západnej Číny. Cenné sú zbierky , paliem a cykasov (Pavel Sekerka).

Po roku 1984 bola založená zbierka bonsajov. V roku 1997 vznikla , , expozícia flóry Turecka a Stredomoria a kolekcia kosatcov. Po roku 1996 sa začala pripravovať výstavba tropických skleníkov – Fata Morgana bola kolaudovaná až v roku 2003. Od roku 2004 je zriadená vinica. Expozícia výroby bola vybudovaná v roku 2009. Od roku 2011 sa roztrieštené plochy botanickej záhrady spojili v jeden 25 hektárový celok. Súťou záhrady je tzv. , – fragmenty pôvodných stepných spoločenstiev pre Tróju. Pivonkova a kolekciou magnólií. Stálozelené a tieňomilné () – podrastu listnatých lesov Európy, Ázie a Ameriky. a , trvalky a , predovšetkým a . a je časť, kde sa rozmnožujú a ú tu vodné, bahenné a . Ďalšími expozíciami sú Lesné biotopy východnej Ázie a Lesné biotopy Severnej Ameriky (botanicka.cz).

Use to Comment on this Post