Hits: 5828

Krajina v tvare čižmy, ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký , obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , Tremiti a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú Alpy, na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné , , Stromboli (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % . A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké mestá Talianska: (), (Milan), , , Palermo, Janov (Genoa), , , , Catania, Benátky (Venice), Verona, , Padova () (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: , , , Campania, , , Lazio, Liguria, Lombardia, , , , , , , , , , Valle d`Aousta, Venécia (dovolenkataliansko.sk). je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky cesty vedú do Ríma„.

Čítaj podobný článok  Mútne

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské mestá. V 8. storočí vznikol , ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: Augustus, , , Claudius, , , Vespasian, Titus, , , Hadrian, , , , , , , , , Quintillus, , , Diocletian, Flavius Valerius Severus, Licinius, , (List of Roman emperors). Známi hudobní skladatelia: Giacomo Puccini, Claudio Monteverdi, Arcangelo Corelli, , , , , . Známi maliari: , Leonardo da Vinci, Donatello, , , , Raphael, spisovatelia: , Giovanni Boccaccio, Torquato Tasso, filozofovia: , , filmári: , Federico Fellini, , Luchino Visconti, , , vedci: Leonardo da Vinci, , , Giovanni Domenico Cassini, Alessandro Volta, , , (Wikipedia ENG).

Čítaj podobný článok  Trnava - slovenský Rím

Svetoznáme sú módne značky , , , , Armani (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: , Martini, Campari, : mozzarella, gorgonzola, parmigiano, (Delana Mikolášová), futbalové kluby: , , Lazio , Inter , , SSC .

Niektoré príspevky

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post

Čítaj podobný článok  Bratislava - hlavné mesto Slovenska