Hits: 5309

Krajina v tvare čižmy, ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký , obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú , na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné Vezuv, , Stromboli (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % populácie. A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: (), (Milan), Neapol, Turín, , (), , , , Catania, Benátky (Venice), Verona, , Padova (Padua) (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: Abruzzo, , Kalábria, , , , Lazio, , , , , Piemonte, Puglia, , , , – Alto Adige, , , (dovolenkataliansko.sk). je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol , ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. Spartakus bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: , Tiberius, , , , , Vespasian, Titus, Nerva, , , Antoninus Pius, , , Commodus, Pertinax, , , , , , , , Flavius Valerius Severus, , , (List of Roman emperors). Známi : Giacomo Puccini, , , , , , Giuseppe Verdi, . Známi maliari: , , , , , Titian, Raphael, spisovatelia: , , , filozofovia: Giordano Bruno, , filmári: , , , , Antonioni, Sergio Leone, vedci: , , , , , , , Guglielmo Marconi (Wikipedia ENG).

Svetoznáme sú módne značky , , , , (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: , , , : , , , (Delana Mikolášová), futbalové kluby: , AC , Lazio , Inter , , .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post

novypopular.eu