Hits: 5124

Krajina v tvare čižmy, ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký , obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, Capri, Tremiti a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú , na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné , Etna, Stromboli (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % . A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: (), Miláno (Milan), , Turín, , (), , , , , Benátky (), Verona, , Padova () (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: , , , , , Friuli Giulia, Lazio, , Lombardia, , , Piemonte, , Sardínia, , , – Alto Adige, , Valle d`Aousta, (dovolenkataliansko.sk). je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol , ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: Augustus, , Caligula, Claudius, , , , Titus, , Trajan, , , Lucius Verus, , , , , , , , Tacitus, Florianus, , , , , (List of Roman emperors). Známi hudobní skladatelia: , Claudio Monteverdi, , , , , , . Známi maliari: , Leonardo da Vinci, , , , , Raphael, spisovatelia: , Giovanni Boccaccio, Torquato Tasso, filozofovia: , , filmári: , , , , Antonioni, , vedci: Leonardo da Vinci, , Enrico Fermi, , , , Camillo Golgi, Guglielmo Marconi (Wikipedia ENG).

Čítaj podobný príspevok  Roháčske plesá

Svetoznáme sú módne značky , , Versace, , (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: Cinzano, Martini, , : , , , (Delana Mikolášová), futbalové kluby: , AC Miláno, Lazio , Inter Miláno, , SSC .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post