Hits: 5220

Krajina v tvare čižmy, ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký , obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú Alpy, na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné sopky , , (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % . A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: (), Miláno (Milan), Neapol, Turín, , (), Bologna, , , , Benátky (), Verona, , Padova () (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: , , , , , , Lazio, Liguria, Lombardia, Marche, Molise, , , Sardínia, , , , , , (dovolenkataliansko.sk). je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol , ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen Féničania z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: , , , Claudius, Nero, , , , , , Hadrian, , , Marcus Aurelius, , , , , , , , , Diocletian, , Licinius, , (List of Roman emperors). Známi : , , , , , , Giuseppe Verdi, Gaeotano Donizetti. Známi maliari: Michelangelo, , , Botticelli, Caravaggio, , , spisovatelia: , Giovanni Boccaccio, , filozofovia: , , filmári: , , , , , Sergio Leone, vedci: , , , Giovanni Domenico Cassini, Alessandro Volta, , , (Wikipedia ENG).

Čítaj podobný príspevok  Plavecké Podhradie

Svetoznáme sú módne značky Gucci, , Versace, , (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: , Martini, Campari, : mozzarella, , parmigiano, (Delana Mikolášová), futbalové kluby: , , , , AC Parma, .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post