Hits: 4889

Krajina v tvare čižmy, ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. Taliansko má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký Rím, obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú , na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné Vezuv, , (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % populácie. A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: Rím (), (Milan), , Turín, , (Genoa), , , , , Benátky (), Verona, Messina, Padova (Padua) (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: Abruzzo, , , Campania, , , , , , Marche, Molise, , , Sardínia, Sicília, , – Alto Adige, , Valle d`Aousta, (dovolenkataliansko.sk). Rím je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol Rím, ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: , , , , , Vitellius, , , , Trajan, , , , Marcus Aurelius, , , , , Gallienus, , Tacitus, Florianus, , , , , (List of Roman emperors). Známi : , , , , , , , . Známi maliari: , , , Botticelli, , , , spisovatelia: , , , filozofovia: , Niccolo Machiavelli, filmári: , , , , Antonioni, Sergio Leone, vedci: , , , , Alessandro Volta, , Camillo Golgi, (Wikipedia ENG).

Čítaj príspevok  Vyšné Hágy

Svetoznáme sú módne značky , , , , (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: Cinzano, Martini, , syry: , , parmigiano, (Delana Mikolášová), futbalové kluby: Juventus Turín, AC , Rím, , , SSC .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post