Hits: 5068

Krajina v tvare , ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký , obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú , na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné , Etna, (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % . A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: (Rome), (Milan), , , , (), , , , Catania, Benátky (), Verona, , Padova () (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: , , , , , , Lazio, Liguria, , , , , Puglia, , , , , , , (dovolenkataliansko.sk). je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky cesty vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol , ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen Féničania z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: Augustus, Tiberius, Caligula, Claudius, , Vitellius, , , Nerva, Trajan, , , , , , , , Valerian, , Quintillus, Tacitus, Florianus, , , , Theodosius, (List of Roman emperors). Známi : , , , Antonio Vivaldi, , , , . Známi maliari: , , Donatello, , , , Raphael, spisovatelia: , , , filozofovia: Giordano Bruno, , filmári: Vittorio De Sica, , , , Antonioni, Sergio Leone, vedci: , , Enrico Fermi, Giovanni Domenico Cassini, , , Camillo Golgi, Guglielmo Marconi (Wikipedia ENG).

Čítaj príspevok  Engelhartstetten - krajina v tesnej blízkosti Bratislavy

Svetoznáme sú módne značky , , Versace, , (worldcat.org), Benetton (Delana Mikolášová), aperitívy: Cinzano, , , : mozzarella, , parmigiano, (Delana Mikolášová), futbalové kluby: Juventus , , , Inter , , .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post