Hits: 4827

Krajina v tvare , ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký Rím, obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , Tremiti a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú , na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné , Etna, (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % . A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: Rím (), (Milan), , , , (Genoa), , Florencia, , , Benátky (), Verona, , Padova (Padua) (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: , , , Campania, , , Lazio, , , , , , , , , , – Alto Adige, , , Venécia (dovolenkataliansko.sk). Rím je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: “Všetky vedú do Ríma“.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol Rím, ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: Augustus, Tiberius, , , Nero, Vitellius, , , , Trajan, Hadrian, , , , , , , Valerian, , , , Florianus, Diocletian, Flavius Valerius Severus, , Theodosius, Romulus Augustulus (List of Roman emperors). Známi hudobní skladatelia: , Claudio Monteverdi, , Antonio Vivaldi, Gioacchino Rossini, Nicolo Paganini, , . Známi maliari: , , Donatello, , , , , spisovatelia: Dante Alighieri, , , filozofovia: , , filmári: , , , , Antonioni, , vedci: , , Enrico Fermi, , Alessandro Volta, , Camillo Golgi, (Wikipedia ENG).

Čítaj príspevok  Odrazy

Svetoznáme sú módne značky , Prada, , , Armani (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: , , , : , , , (Delana Mikolášová), futbalové kluby: Juventus , , , Inter , , SSC .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post