Hits: 4213

Na ploche necelých 207 km2 žije cca 265 000 obyvateľov (wikipedia.en). Cez tečie rieka  (wikipedia.sk). V ulici Capello, stojí , stredoveký meštiansky dom, ktorý patril rodu Capuletov – vo dvore je „“ (wikipedia.cs). Aréna vo Verone je tretí najväčší v Taliansku. Počas leta sa v ňom koná množstvo predstavení (verona.me). Mesto  leží na severe Talianska.

V roku 550 pred n. l. Veronu dobyli , kmeň Cenomanen (wikipedia.sk). V roku 30 tu císař Augustus dal postaviť amfiteáter (wikipedia.cs). V roku 452 vyplienil . V roku 489 tu germánskeho Odoakera porazil ostrogótsky kráľ Teodorich Veľký, ktorý si tu zriadi rezidenciu (wikipedia.sk). Posledným lombardským kráľom tu bol Adalgisus, ktorý do roku 774 odolával nájazdom Karola Veľkého, ktorý kráľovstvo zničil. Neskôr tu sídlili , ktorí odtiaľto ovládali severné Taliansko (wikipedia.cs). V roku 1117 postihlo veľké zemetrasenie, po ňom bola výrazne prestavaná. V 15. a v 16. storočí pôsobila vo Verone slávna maliarska škola (wikipedia.cs). Samostatnosť získala začiatkom 12. storočia (wikipedia.sk). Od roku 1404 patrilo mesto Benátkám. V roku 1797 ju dobyl I., ktorý ju však predal Rakúsku. V roku 1866 bolo Benátsko pripojené ku zjednotenému Taliansku (wikipedia.cs).

Osobnosti mesta: maliar a vedec Leonardo Da Vinci, cyklista Damiano Cunego,  a Juliet Capulet – fiktívny hrdinovia zo Shakespearovej drámy a Júlia (wikipedia.en), Dante Alighieri (wikipedia.cs).

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post