Hits: 4338

Na ploche necelých 207 km2 žije cca 265 000 obyvateľov (wikipedia.en). Cez tečie  (wikipedia.sk). V ulici Capello, stojí , ý meštiansky dom, ktorý patril rodu Capuletov – vo dvore je „“ (wikipedia.cs). Aréna vo Verone je tretí najväčší v Taliansku. Počas leta sa v ňom koná množstvo predstavení (verona.me).   leží na severe Talianska.

V roku 550 pred n. l. Veronu dobyli , kmeň (wikipedia.sk). V roku 30 tu císař  dal postaviť amfiteáter (wikipedia.cs). V roku 452 vyplienil . V roku 489 tu germánskeho Odoakera porazil ostrogótsky kráľ , ktorý si tu zriadi rezidenciu (wikipedia.sk). Posledným lombardským kráľom tu bol , ktorý do roku 774 odolával nájazdom Karola Veľkého, ktorý kráľovstvo zničil. Neskôr tu sídlili , ktorí odtiaľto ovládali severné Taliansko (wikipedia.cs). V roku 1117 postihlo veľké , po ňom bola výrazne prestavaná. V 15. a v 16. storočí pôsobila vo Verone slávna maliarska škola (wikipedia.cs).  začiatkom 12. storočia (wikipedia.sk). Od roku 1404 patrilo mesto Benátkám. V roku 1797 ju dobyl I., ktorý ju však predal Rakúsku. V roku 1866 bolo átsko pripojené ku zjednotenému Taliansku (wikipedia.cs).

mesta: maliar a vedec , cyklista Damiano Cunego,  a – fiktívny hrdinovia zo Shakespearovej drámy a Júlia (wikipedia.en), (wikipedia.cs).

:

Use to Comment on this Post