Udržiavanie teploty v miestnosti pre tropickú akvaristiku niekedy nestačí. Nejde ani tak o nedostatočnú teplotu ako o stabilnú teplotu. Odporúčam chovať také druhy rýb, ktorých teplotné nároky na vodu sú rovnaké, alebo aspoň približné. Veľké kolísanie teploty nie je vhodné. Viacero chovateľov, mňa nevynímajúc občas použije čiastočne zníženie teploty pri výmene vody – otužovanie. Niektoré ryby, napr. pancierníčky, kaprozúbky, ale iste aj mnohé iné táto skutočnosť stimuluje k rozmnožovaniu. Je to čiastočná simulácia obdobia dažďov. Nie je niekedy na škodu, ak teplota vody kolíše v rozmedzí 1 – 2°C pri striedaní dňa s nocou. V drvivej väčšine prípadov má snahu akvarista v našom miernom pásme, teplotu vody zvýšiť, alebo aspoň dodržať určitú teplotu, aby neklesla pod ním stanovenú hranicu. Na tento účel slúžia ohrievače. V prípade, ak potrebujeme akvárium ochladzovať. V takom prípade sú finančné náklady profesionálneho riešenia už oveľa vyššie. Možno využiť napr. Peltierové články. Použitie ventilátora pred akvárium, dokáže čiastkovo znížiť teplotu len menšieho akvária.
Ohrievače súčasnosti sa vyrábajú s termostatom – čiže sú schopné sa automaticky vypínať po dosiahnutí určitého stupňa. Neodporúčam už dnes používať ohrievače, ktoré neobsahujú termostat – ľahko sa vám môže stať, že zabudnete naň a pri menšej nádrži si môžete svoje ryby doslova uvariť. Na 1 liter akvária potrebujem obyčajne 0.5 – 1 W príkonu ohrievača. Menej ako 0.5 W už nemusí stačiť – najmä pri nádržiach vyšších ako 50 cm, a viac ako 1 W môže pri dlhšej neprítomnosti a poruchy prístroja spôsobiť relatívne rýchlo katastrofu. V prípade, že vodu vymieňame, odkaľujeme, je vhodnejšie ohrievač odpojiť od elektrickej siete. Totiž, v takom prípade sa môže stať, že časť ohrievača (najmä so silnejším príkonom) je silne rozpálená a po doplnení obyčajne studenšej vody môže prasknúť.
O vzťahu teploty vody a rýb sa dá povedať, že síce pri nižšej teplote sa vyskytuje viacero chorôb, z dôvodu toho, že parazitom sa obyčajne ďaleko lepšie profituje pri nižšej teplote. Na druhej strane studenšia voda má aj priaznivý efekt – zvyšuje sa maximálny vek a kondícia rýb. Neprehrievajte viac ako je nutné, ale ani ryby priveľmi nepodchladzujte. Ku tejto problematike viac v článku Róberta Tomana. Zvýšenie teploty vody sa často používa pri liečení chorôb. Ryby, ktoré chová väčšina akvaristov na svete pochádzajú z tropických a subtropických oblastí, kde je vhodná naša izbová teplota. To jest teplota, ktorá vyhovuje aj človeku. Existujú samozrejme rozdiely, terčovce obľubujú vyššiu teplotu, dánia, tetry neónové skôr studenšiu vodu (20°C). Teplota vody má vzťah ku koncentrácii kyslíka vo vode. Čím je teplota vody vyššia, tým menej kyslíka je vo vode. Teplota vody má vplyv, ako som už spomenul, aj na rozmnožovacie inštinkty. Rýb aj vodných rastlín.
Aj rastliny sú citlivé na teplotu. Prejavy nie sú síce okom tak viditeľné ako u živočíchov, ale sú o to nevratnejšie. Naopak povedal by som, že teplotným extrémom viac odolajú mobilné ryby, ako aktívnym pohybom sa neprejavujúce rastliny. Jednotlivé rastliny majú svoje optimum pri rôznej teplote. To je dôvodom iného vzhľadu rastlín v rôznych nádržiach. Samozrejme je ten len jeden faktor, je však limitujúcim vo svojej podstate. Napr. jednotlivé listy môžu byť tmavšie, bledšie, môžu rásť ďalej od seba, bližšie k sebe, celkovo rastlina môže vykazovať vyššiu produkciu, atď. Prípadne môže nastať situácia, kedy rastliny pri vysokých, a veľmi nízkych teplotách hynú. Všeobecne sa dá povedať, že pre bežné rastliny vyskytujúce sa v akváriách je vhodná najvyššia dlhodobá teplota 27°C. Vo svoje praxi som sa často stretával z názorom, že vo vyššej teplote rastliny neprežijú. Táto situácia nastáva zrejme vo väčšine vašich domácností najmä v júli, kedy sa letné horúčavy šplhajú ku štyridsiatke. Poukážem na to, že v prírode takisto na vrchole vegetačného obdobia páli do vody slnko veľkou intenzitou. A práve vtedy rastliny doslova rastú ako z vody, často kvitnú. A rovnako to bude aj našich akváriách.
Use Facebook to Comment on this Post
- Vzduchovanie a kyslík vo vode (55.8%)
- Údržba akvária (48.6%)
- Osvetlenie akvária (47.2%)
- Nádrž (47%)
- Filtrácia (46.1%)
- Rozmnožovanie rýb a rastlín (23.1%)
- Správanie rýb (20.9%)
- Úprava vody (16.5%)
- Fyziológia rýb a rastlín (15.8%)
- Drozofila – živá potrava pre akvaristov aj pre teraristov (14.8%)