Hits: 2418

Udržiavanie teploty v miestnosti pre tropickú akvaristiku niekedy nestačí. Nejde ani tak o nedostatočnú teplotu ako o stabilnú teplotu. Odporúčam chovať také druhy rýb, ktorých teplotné nároky na vodu sú rovnaké, alebo aspoň približné. Veľké nie je vhodné. Viacero chovateľov, mňa nevynímajúc občas použije čiastočne zníženie teploty pri výmene vody – . Niektoré ryby, napr. pancierníčky, , ale iste aj mnohé iné táto skutočnosť stimuluje k rozmnožovaniu. Je to čiastočná . Nie je niekedy na škodu, ak teplota kolíše v rozmedzí 1 – 2°C pri striedaní dňa s nocou. V drvivej väčšine prípadov má snahu akvarista v našom miernom pásme, teplotu zvýšiť, alebo aspoň dodržať určitú teplotu, aby neklesla pod ním stanovenú hranicu. Na tento účel slúžia ohrievače. V prípade, ak potrebujeme akvárium ochladzovať. V takom prípade sú finančné náklady profesionálneho už oveľa vyššie. Možno využiť napr. Peltierové . Použitie ventilátora pred , dokáže čiastkovo znížiť teplotu len menšieho akvária.

Ohrievače súčasnosti sa vyrábajú s termostatom – čiže sú schopné sa automaticky vypínať po dosiahnutí určitého stupňa. Neodporúčam už dnes používať ohrievače, ktoré neobsahujú termostat – ľahko sa vám môže stať, že zabudnete naň a pri menšej nádrži si môžete svoje doslova uvariť. Na 1 liter potrebujem obyčajne 0.5 – 1 W príkonu ohrievača. Menej ako 0.5 W už nemusí stačiť – najmä pri nádržiach vyšších ako 50 cm, a viac ako 1 W môže pri dlhšej neprítomnosti a poruchy prístroja spôsobiť relatívne rýchlo katastrofu. V prípade, že vodu vymieňame, odkaľujeme, je vhodnejšie ohrievač odpojiť od elektrickej siete. Totiž, v takom prípade sa môže stať, že časť ohrievača (najmä so silnejším príkonom) je silne rozpálená a po doplnení obyčajne studenšej môže prasknúť.

O vzťahu teploty a rýb sa dá povedať, že síce pri nižšej teplote sa vyskytuje viacero chorôb, z dôvodu toho, že parazitom sa obyčajne ďaleko lepšie profituje pri nižšej teplote. Na druhej strane studenšia má aj priaznivý efekt – zvyšuje sa maximálny a kondícia rýb. Neprehrievajte viac ako je nutné, ale ani priveľmi nepodchladzujte. Ku tejto problematike viac v článku Róberta TomanaZvýšenie teploty  sa často používa pri liečení chorôb. Ryby, ktoré chová väčšina akvaristov na svete pochádzajú z tropických a subtropických oblastí, kde je vhodná naša izbová teplota. To jest teplota, ktorá vyhovuje aj človeku. Existujú samozrejme rozdiely, terčovce obľubujú vyššiu teplotu, dánia, skôr studenšiu vodu (20°C). Teplota má vzťah ku koncentrácii kyslíka vo vode. Čím je teplota vyššia, tým menej kyslíka je vo vode. Teplota má vplyv, ako som už spomenul, aj na . Rýb aj vodných rastlín

Aj  sú citlivé na teplotu. Prejavy nie sú síce okom tak viditeľné ako u živočíchov, ale sú o to nevratnejšie. Naopak povedal by som, že teplotným extrémom viac odolajú mobilné ryby, ako aktívnym pohybom sa neprejavujúce rastliny. Jednotlivé majú svoje optimum pri rôznej teplote. To je dôvodom iného vzhľadu rastlín v rôznych nádržiach. Samozrejme je ten len jeden faktor, je však limitujúcim vo svojej podstate. Napr. jednotlivé môžu byť tmavšie, bledšie, môžu rásť ďalej od seba, bližšie k sebe, celkovo rastlina môže vykazovať vyššiu produkciu, atď. Prípadne môže nastať situácia, kedy pri vysokých, a veľmi nízkych teplotách hynú. Všeobecne sa dá povedať, že pre bežné vyskytujúce sa v akváriách je vhodná najvyššia dlhodobá 27°C. Vo svoje praxi som sa často stretával z názorom, že vo vyššej teplote neprežijú. Táto situácia nastáva zrejme vo väčšine vašich domácností najmä v júli, kedy sa  šplhajú ku štyridsiatke. Poukážem na to, že v prírode takisto na vrchole vegetačného obdobia páli do veľkou intenzitou. A práve vtedy doslova rastú ako z vody, často kvitnú. A rovnako to bude aj našich akváriách.

Use Facebook to Comment on this Post