Hits: 26757

V nádržiach sa väčšinou chovajú , v menšej miere aj (). Ďalšie triedy , a () nie. však medzi . V tejto akvaristickej sekcii uvažujem o vodných druhoch, suchozemské sú predmetom skôr teraristiky.

Pojem je často používaný. Nepoužíva sa celkom správne, mali by vravieť o ulitníkoch, dokonca aj o lastúrnikoch. Ulitníky plnia v akváriu aj funkciu konzumentov nespotrebovanej hmoty – hnijúcich listov, nespotrebovaných zbytkov potravy, uhynutých rýb, iných organických zbytkov. Často je ich činnosť žiaduca najmä v prítomnosti odchovných í, kde sa teoreticky môže viac hromadiť organický odpad. Niektoré z nich – napr. , však dokážu svojimi exkrementami pri veľkej veľkosti značne zaťažiť vodu, preto sa na veľkého jedinca Ampullaria odporúča 30 l .

sa živia aj riasami, pri nedostatku potravy aj rastlinami, v ktorých dokážu vytvoriť malé dierky. Ulita (lastúra) slimákov je zložená aj z vápnika, preto vo vodách veľmi mäkkých sa vodným slimákom nedarí – vyžadujú. V prípade jeho nedostatku sú ich schránky mäkké a slimákom celkovo chátrajú. To znamená, že vo väčšom množstve významne vplývajú na vody. Ak máme takúto vodu, slimákom sa pridáva do napr. sépiová , prípadne iná forma dostupná forma vápnika. Z hľadiska tvorby pohlavných buniek to sú prevažne hermafroditi (obojpohlavný), ale aj gonochoristi. Slimáky sú pre niektoré potravou, samozrejme najmä menšie druhy. Vedia si na nich pochutnať , iné , , štvorzubce.

Druhy (foto) (15)

Iné druhy: , Ferrissia,  fontinalis, , Planorbis sp.,  rivicola, 

 

Use to Comment on this Post