Hits: 23735

Bojovnica patrí medzi . Samotný rod má opísaných množstvo druhov: akarensis, albimarginata, anabatoides, balunga, bellica, breviobesus, brownorum, brownorum, , burdigala, channoides, channoides mahakam, chini, chloropharynx, coccina, dimidiata, edithae, enisae, foerschi, foerschi mandor, fuscahipposideros, imbellis, livida, livida tajong karang, macrostoma, miniopinna, ocellata, patoti, persephone, pi, picta, pinguis, primapugnax, pugnax kapuas, pulchra, pulchra pontian, renata, rubrarutilans, schalleri, simorum, simplex, smaragdina, sp. bangka, sp. kapuas, sp. mahachai, sp. northern, sp. sanggau, sp. sukadana, sp. tayan, spilotogena, splendens, splendens ko samui, splendens pineapple yellow, strohi, taeniata, tomi, tussyae, unimaculata, unimaculata muara wahu, unimaculata santakan, waseri.

dýchajú špecifickým dýchacím ústrojom – labyrintom dýchať . To jej dáva možnosť prežívať v malých zarastených východoázijských mlákach, ktoré sú chudobné na . Je o nej známe, že samce medzi sebou bojujú často krát na a na . Keďže sú závislé od atmosférického kyslíka. Občas sa potrebujú ísť nadýchnuť na hladinu. Je veľmi zaujímavé, že aj počas ostrého súboja samec, ktorý nepotrebuje sa ísť nadýchnuť, počká na svojho soka, kým sa nadýchne. K ostatným nepríbuzným druhom sa správa až apaticky, takže je možné ju mať v spoločenskom akváriu, za predpokladu jedného samca v nádrži. Aj keď sa mladé jedince bojovníc v mladosti medzi sebou neklbčia. Ak sa vám to z nejakého dôvodu predsa nepodarí dodržať, tak je vhodné mať v nádrži množstvo úkrytov, plávajúcich rastlín, v ktorých môžu nájsť viac pokoja. Nehodí sa ani kombinovať bojovnicu s rájovcom ( spp.), guramou – . Tieto by si nedopriali pokoja – voči sebe sa správajú nepriateľsky.

Bojovnica je pomerne nenáročná, pri rozmnožovaní si samce stavajú – naberajú do úst a pod hladinou s týmito malými bublinkami vytvárajú priam kolísku. Preto je nevyhnutné, aby sa veľmi v takomto prípade nehýbala, alebo pohybovala len mierne. Plávajúce , sú vítanou súťou normálneho chovu aj odchovu bojovníc. je veľmi drobný, vyžaduje na začiatku nálevníkom, alebo inou veľmi malou živou potravou. Je náchylný na teplotné výkyvy, preto je nutné im zamedziť zmenám teploty v celom vodnom stĺpci. Preto je nanajvýš vhodné zakryť čo najtesnejšie hladinu . Je optimálne, aby mala rovnakú teplotu ako vzduchu nad hladinou. Medzi splendens sú vyšľachtené rôzne , najčastejšie sú červená, modrá, , žltá. Okrem toho registrujem tieto formy a : crowntail, , plakat, ko samui, pineapple yellow a mnohé iné. Pre posudzovaní betiek existujú viaceré štandardy, v mnohých prípadoch prinášajú diametrálne odlišné . Zväčša sa aj jednotlivé nechcú dohodnúť, ani sa vzájomne obohatiť. Tradícia výstav bojovníc je aj na Slovensku, aj v Česku. U nás sa konávali v poslednom období predovšetkým v Martine, v Banskej Bystrici a v poslednej dobe je veľmi aktívna Bratislava.

Use to Comment on this Post