Hits: 16519

Panciernik C. paleatus patrí medzi Južnej Ameriky, viaceré z čeľade pochádzajú z chladných potokov Argentíny, . Tam niektoré druhy panciernikov dosahujú 50 cm, čo je asi sami uznáte už úctyhodná dĺžka pre akvaristu. Paleatus je pomerne malý druh, dosahuje maximálne 6 cm. Patrí medzi dlhoveké v akváriu. Samička je väčšia, robustnejšia ako samček. Majú radšej studenšiu vodu 18 – 23°C, vydržia však aj v teplejšej vode. Tento druh je živý, neustále „pobehuje“ hlavne po dne , kde neustále hľadá. Je to veľký robotník. Avšak, pokiaľ by ho chovali samostatne, jedného jedinca, jeho by sa radikálne zmenilo – bol by smutný. Paleatusy robia dojem, že iné si veľmi nevšímajú, podobne ako iné . Pancierniky dokážu preskákať nejeden problém, čo však nemajú radi sú veľké, , ktoré ich dokážu tak otravovať, okusovať, až skapú. Okrem toho sú citlivé na – pôsobia na ne toxicky. Pancierniky disponujú črevným dýchaním – dokážu prijímať . Prísavník ako som spomínal sa väčšinu dňa pohybuje na dne, ale keď sa potrebuje nadýchnuť, potrebuje voľnú hladinu, aby sa dostal ku vzdušnému kyslíku. Počas tohto procesu obyčajne rýchlo vyletí smerom k hladine a rovnako rýchlo sa ponáhľa naspäť. Ak sme iba v malom, môžeme tento zaujímavý fenomén sledovať napr. v akvaristickej predajni, kde je často viac panciernikov ako máme my.

patrí medzi jednoduchšie. Veľmi dôležitou súťou úspešného rozmnoženia je predchádzajúca kvalitná . Vo veľkochovoch sa používa masívne niteniek, celý je ešte podporený veľkou hustotou jedincov na plochu. V takýchto podmienkach sa odchovávajú takpovediac v rojoch, vedľa seba sa tiesni aj 500 jedincov na jednom metri.

Či už v malochove, alebo veľkochove, odporúča sa znížiť teplotu, prípadne teplotu znižovať napr. o 1°C denne. Okrem toho aj znižovanie hladiny stimuluje k reprodukcii. Samozrejme, sa často krát rozmnožia aj bez toho. Pri samotnom párení, samička s prsných plutiev vytvára tzv. taštičku, smerujú k sebe a na nich sú lepkavé . Ikry lepí zvyčajne na pevný plochý materiál, pokoje aj na . Pár svoje obyčajne nežerie, ale ak chceme potomstvo odchovať, je lepšie od ikier izolovať.

Corydoras paleatus
Výstava panierníkov – 14.12.2013

Use to Comment on this Post