Panciernik C. paleatus patrí medzi ryby Južnej Ameriky, viaceré z čeľade Callichthyidae pochádzajú z chladných potokov Argentíny, Chile. Tam niektoré druhy panciernikov dosahujú 50 cm, čo je asi sami uznáte už úctyhodná dĺžka pre akvaristu. Paleatus je pomerne malý druh, dosahuje maximálne 6 cm. Patrí medzi dlhoveké ryby v akváriu. Samička je väčšia, robustnejšia ako samček. Majú radšej studenšiu vodu 18 – 23°C, vydržia však aj v teplejšej vode. Tento druh je živý, neustále “pobehuje” hlavne po dne nádrže, kde neustále hľadá. Je to veľký robotník. Avšak, pokiaľ by sme ho chovali samostatne, iba jedného jedinca, jeho správanie by sa radikálne zmenilo – bol by smutný. Paleatusy robia dojem, že iné druhy rýb si veľmi nevšímajú, podobne ako iné pancierniky. Pancierniky dokážu preskákať nejeden problém, čo však nemajú radi sú veľké, dravé ryby, ktoré ich dokážu tak otravovať, okusovať, až skapú. Okrem toho sú citlivé na liečivá – pôsobia na ne toxicky. Pancierniky disponujú črevným dýchaním – dokážu prijímať atmosférický kyslík. Prísavník ako som spomínal sa väčšinu dňa pohybuje na dne, ale keď sa potrebuje nadýchnuť, potrebuje voľnú hladinu, aby sa dostal ku vzdušnému kyslíku. Počas tohto procesu obyčajne rýchlo vyletí smerom k hladine a rovnako rýchlo sa ponáhľa naspäť. Ak sme akvaristi iba v malom, môžeme tento zaujímavý fenomén sledovať napr. v akvaristickej predajni, kde je často viac panciernikov ako máme my.
Rozmnožovanie patrí medzi jednoduchšie. Veľmi dôležitou súčasťou úspešného rozmnoženia je predchádzajúca kvalitná výživná strava. Vo veľkochovoch sa používa masívne skrmovanie niteniek, celý neres je ešte podporený veľkou hustotou jedincov na plochu. V takýchto podmienkach sa pancierniky odchovávajú takpovediac v rojoch, vedľa seba sa tiesni aj 500 jedincov na jednom metri.
Či už v malochove, alebo veľkochove, odporúča sa znížiť teplotu, prípadne teplotu znižovať napr. o 1°C denne. Okrem toho aj znižovanie hladiny pancierniky stimuluje k reprodukcii. Samozrejme, pancierniky sa často krát rozmnožia aj bez toho. Pri samotnom párení, samička s prsných plutiev vytvára tzv. taštičku – košík, plutvy smerujú k sebe a na nich sú lepkavé ikry. Ikry lepí zvyčajne na pevný plochý materiál, pokoje aj na sklo. Pár svoje ikry obyčajne nežerie, ale ak chceme potomstvo odchovať, je lepšie ryby od ikier izolovať.
Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post
- Corydoras aeneus – panciernik zelený (78.7%)
- Corydoras pygmaeus – malý milý trpasličí panciernik (52.3%)
- Ancistrus cf. cirrhosus – najbežnejší prísavník (51.7%)
- Synodontis eupterus – 30 rokov dožívajúci sa akváriový druh ryby (49.5%)
- Rozmnožovanie rýb a rastlín (15.1%)
- Živorodky – ryby mnohých akvaristov v minulosti aj v súčasnosti (9.3%)
- Poecilia reticulata (8.4%)
- Nitenky – najznámejšie živé krmivo medzi širokou verejnosťou (8.3%)
- Správanie rýb (7.8%)
- Fyziológia rýb a rastlín (7.7%)