Štípa je miestna časť Zlína. Pôvodne to bola obec ležiaca 6 km severovýchodne od Zlína smerom na Fryšták vo Vizovických vrchoch. Meno pochádza z mužského krstného mena Ščípa, ktoré je od slova ščípati – štípat. Prvá písomná zmienka je z roku 1391 a viaže sa na hrad Lukov. Nachádza sa tu pútnický chrám Narodenia Panny Márie s bývalým kartuziánským kláštorom (Wikipedia CZ). Výstavba chrámu bola umožnená vďaka mecenášstvu pani Lukrécie Nekešovej, majiteľky lukovského panstva, manželky Albrechta z Valdštejna, vojvodu frýdlantského (ado.cz).
Veterný mlyn pri obci bol vybudovaný v rokoch 1858 až 1860 starousadlíkom Kristiánom Kovářom. Mlyn fungoval ešte počas 2. svetovej vojny. Dnes je to kultúrna a technická pamiatka (Wikipedia CZ), je aj zapísaný do Ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok ČR. Leží v nadmorskej výške 340 metrov v časti nazývanej Pod Větrákem na južnom úpätí Hostýnskych vrchov. Hovorí sa mu aj Kovářův větrák. Po roku 1945 mlel mlyn len príležitostne, v 50-tych rokoch domlel. Mlyn postupne chátral, ale bol priebežne opravovaný. V roku 1989 bol vrátený potomokom posledného mlynára Rudolfa Kovářa. Krídla mlyna majú priemer 10 metrov, plocha lopatky je 5.6 m2. Vysoký je 8.5 metra (Wikipedia CZ). Je najmenším mlynom holandského typu v ČR. Je jedinou stavbou tohto druhu na Zlínsku (Saskia Mišová). Výnimočnou konštrukciou je mechanizmus otáčania strechy, ktorá sa otáča pomocou slimačieho prevodu (povetrnik.cz).
Štípa is a district of Zlín. Originally, it was a village located 6 km northeast of Zlín towards Fryšták in the Vizovice Hills. The name comes from the male given name Ščípa, derived from the word “ščípati” meaning “to split.” The first written mention dates back to 1391 and is related to Lukov Castle. There is a pilgrimage church of the Nativity of the Virgin Mary with a former Carthusian monastery located here (Wikipedia CZ). The construction of the church was made possible thanks to the patronage of Mrs. Lukrécia Nekešová, the owner of the Lukov estate, wife of Albrecht of Valdštejn, the Duke of Frýdlant (ado.cz).
The windmill near the village was built between 1858 and 1860 by the longtime resident Kristián Kovář. The mill operated even during World War II. Today, it is a cultural and technical monument (Wikipedia CZ) and is also listed in the Central List of Cultural Monuments of the Czech Republic. It is located at an altitude of 340 meters in a part called Pod Větrákem on the southern foothills of the Hostýn Hills. It is also known as Kovářův větrák. After 1945, the mill only occasionally ground grain, and in the 1950s, it ceased operation. The mill gradually deteriorated but was continuously repaired. In 1989, it was returned to the descendants of the last miller, Rudolf Kovář. The mill’s wings have a diameter of 10 meters, and the blade area is 5.6 m². It is 8.5 meters high (Wikipedia CZ). It is the smallest Dutch-type mill in the Czech Republic and the only one of its kind in the Zlín region (Saskia Mišová). A remarkable feature is the mechanism for rotating the roof, which rotates using a worm gear (povetrnik.cz).
Štípa je místní částí Zlína. Původně to byla obec ležící 6 km severovýchodně od Zlína směrem na Fryšták ve Vizovických vrších. Jméno pochází z mužského křestního jména Ščípa, které je od slova ščípati – štípat. První písemná zmínka je z roku 1391 a váže se na hrad Lukov. Nachází se tu poutní chrám Narození Panny Marie s bývalým kartuziánským klášterem.
Větrný mlýn v obci byl postaven v letech 1858 až 1860 starousedlíkem Kristiánem Kovářem. Mlýn fungoval ještě během 2. světové války. Dnes je to kulturní a technická památka, je i zapsán do Ústředního seznamu kulturních památek ČR. Leží v nadmořské výšce 340 metrů v části nazývané Pod Větrákem na jižním úpatí Hostýnských vrchů. Hovoří se mu také Kovářův větrák. Po roce 1945 mlýn mlel jen příležitostně, v 50. letech dosloužil. Mlýn postupně chátral, ale byl průběžně opravován. V roce 1989 byl vrácen potomkům posledního mlynáře Rudolfa Kováře. Křídla mlýna mají průměr 10 metrů, plocha lopatky je 5,6 m². Vysoký je 8,5 metra. Je nejmenším mlýnem holandského typu v ČR a jedinou stavbou tohoto druhu na Zlínsku. Výjimečnou konstrukcí je mechanismus otáčení střechy, která se otáčí pomocí šnekového převodu.
Odkazy
Use Facebook to Comment on this Post
- Rajnochovice – obec lesa aj valašskej katedrály (34.7%)
- Lidečko (31.7%)
- Rýmice (26.7%)
- Kunčice pod Ondřejníkem (25.2%)
- Veľké Těšany (22.7%)
- Vresovisko Bílová (17%)
- Chválkovický mlyn – Vítkův mlýn (16.9%)
- Valašské Klobouky – mesto so secesnou architektúrou (16%)
- Smolkův větrák v Jalubí (15.4%)
- Kunkovice (15.4%)