Hits: 2852

tvoria povodie riek Torysa, a . Historickým centrom bol , od roku 1647 je ním Prešov (saris.eu.sk). Maďarský pomenovanie Šariša je Sáros, nemecké Scharosch (Wikipedia). Pomenovanie pochádza pravdepodobne od slova , údajne sa tak nazýval jeden zo staroslovanských kmeňov (Mario Hudák). Nemecké sa najviac prejavilo v mestách a Prešov. Prvá v 14. storočí sa usídlila najmä v strede a na juhu. zasiahla až od 16. storočia (kulturno.sk). Je zaujímavé, že tento región nebol zasiahnutý tureckým rabovaním. Po valašskej kolonizácii v 15. storočí do regiónu prišli a Ukrajinci (Wikipedia). 

Charakteristické sú pre región drevené kostoly (saris.eu.sk). Centrom Horného Šariša je Bardejov, Dolného Prešov (Wikipedia). Na severe sa chovali ovce, bolo hlavným živobytím, spracovávala sa a kožušina. V iných oblastiach sa choval a ošípaná. Pestoval sa ľan, konope, zemiaky, , ale aj ovocie, najmä a marhule. V lesných oblastiach sa ťažilo , vyrábalo drevené uhlie. V okolí Čergova sa vyrábali . V Suchej doline sa vyrábalo s vyťaženého vápenca. V Prešove sa vyrábali , zámky, v Bardejove košíky. V regióne existovali viaceré , v Bogliarke maľovali na sklo. Významne sa tu tvorili drevorezbárske predmety. preslávilo jediné slovenské ložisko kamennej (kulturno.sk). Domy sa tu stavali ako . Smerom na boli omietnuté vápnom. Na Hornom Šariši sa používali aj viachranné . Na drevených kostoloch zanechali svoju aj majstri z východných a juhovýchodných krajín (kulturno.sk). V regióne sa používali paličkované , obľúbené boli . Tancovali sa povelové a krútivé tance, parobské čapáše, bašistofka, hajdukovanie. Špecialitami sú , a polievky zo sušeného ovocia. Na sa pripravujú , alebo kračun (kulturno.sk). 

Územie Šariša sa koncom 18. storočia členilo na šesť slúžnovských okresov: Hornotoryský, Strednotoryský, Dolnotoryský, Sekčovský, Topliansky a Makovický (Mario Hudák). Vo Svidníku sa konávajú Slávnosti a Ukajincov. V Bardejove Rusínske a ukrajinské piesne. V Raslaviciach  (Wikipedia). Obyvatelia Šariša hovoria írečitým šarišským nárečím (slovakia.travel). V Bardejove je Šarišské múzeum so zbierkou ikonopisectva. V Boliarovciach sa zachoval funkčný mlyn. Vo Svidníku je múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry. V Raslaviciach sa nachádza Galéria ľudového umenia (kulturno.sk). 

Niektoré

Use Facebook to Comment on this Post