Hits: 2964

( / ) je náš južný sused. Sme s ním spojený aj historicky. Jej hlavné je Viedeň / Wien / Vienna. Bežný pozdrav v Rakúsku je „“ – Pozdrav pánboh.

Názov  znamená východnú ríšu. Pochádza zo staronemeckého čo bol označenie pre Východnú marku – – najvýchodnejšie územie s nemeckým obyvateľstvom. Pomenovanie je odvodené od pohraničného hradu Ratgoz, dnes , ktorý leží pri sútoku moravskej a nemeckej (Lutterer, Kropáček, Huňáček, 1976). Delí sa na 9 spolkových krajín (): , (), (), (), Salzburg (, (Štajersko), (), () a (Vorarlbersko), v ktorých žije asi 8.5 milióna obyvateľov (Wikipedia.sk). Celková rozloha Rakúska je 83871 km(Wikipedia.cs). Väčšinu Rakúska zaberá masív Álp. je druhá najhornatejšia v Európe. Vďaka Alpám je veľká časť územia neobývaná (Wikipedia.sk).  dopravne spája Alpy od severu na juh. Už od staroveku je veľmi významný na ceste do strednej Európy, Talianska, Stredomoria (info-tour.info). Najvyšším vrchom rakúskych Álp je , ktorý stúpa do výšky 3798 metrov ad morom. Priemerná snehová pokrývka v tejto oblasti v zime je viac ako 5 metrov. Často až do letných mesiacov sa na horskej ceste nachádzajú snehové záveje. Snehové pluhy tu občas odstraňujú uprostred leta. Zrážky, prevažne snehové sa tu vyskytujú 250 dní do roka. Ročná priemerná na ceste je -3°C (info-tour.info).

Čítaj podobný článok  Tortová vojna

Každý tretí Rakúšan žije v piatich veľkých mestách: vo Viedni, v Grazi, v Linzi, v Salzburgu alebo v Innsbrucku (Wikipedia.sk). V Salzburgu je množstvo zachovaných historických pamiatok, preto je niekedy nazývaný aj Rímom severu (info-tour.info). Rakúsky tok Dunaja je celý splavný. Najväčšie jazerá sú Neusiedler See (Neziderské) a Bodamské – hraničné, a Atterské jazero (Wikipedia.sk).  Typickým rysom alpského počasia sú zmeny teploty, smeru a sily vetra. Studený horský , sa v údoliach rýchlo otepľuje, čo má za následok vznik padavých vetrov typu fénu. Často spôsobujú rýchle topenie snehu a . Zrážky sú najčastejšie v horských svahoch obrátených na západ a severozápad – proti smeru prevládajúcich vetrov. V Salzburgských Alpách je ročný úhrn až 2400 mm. Naproti tomu v Panónskej nížine ani 600 mm. 600 km2 zaberajú najmä vo Vysokých Taurách . S tým súvisí 580 jazier, prevažne ľadovcového pôvodu. Najmä v Centrálnych Alpách. Cez tečie v dĺžke 350 km Dunaj (info-tour.info). 

Na území dnešného Rakúska bola medzi rokmi 700 – 450 pred n. l. haltšatská kultúra (Wikipedia.sk). V rokoch 1000 – 400 pred n. l. tu žili (info-tour.info). Od roku 450 pred n.l. do zhruba prelomu letopočtov tu žili (). V 1. až 5. storočí tu boli , Récia a Panónia. V 5. storočí nastali germánske a húnske vpády. V 6. storočí slovanské. V 8. storočí Bavori. V 9. storočí patrilo severovýchodné k Veľkej Morave. Ostatná časť podliehala Bavorsku, ktoré patrilo pod Franskú ríšu. Tzv. (predtým Avarská) tvorila základ dnešného Rakúska. V prvej polovici 10. storočia bola obsadená starými Maďarmi. Po roku 955 sa stala markou Východofranskej ríše. Od konca 10. storočia je doložené označenie „. Od roku 1156 bolo správne vedené ako vojvodstvo rímsko-nemeckej ríše. Po vymretí Babenbergovcov (976 – 1251) vznikli spory medzi českými Přemyslovcami a uhorskými Arpádovcami. V roku 1278 porazil Rudolf I. Habsburský Přemysla Otakara II. a vytvoril základ panstva Habsburgovcov. pripadlo v roku 1335 Habsburskému Rakúsku. V ďalšom vývoji sa ku Rakúsku pripojili Čechy a (1526), v 1556 sa stal panovník Ferdinand I. aj cisárom Rímskonemeckej ríše (Wikipedia.sk).

Čítaj podobný článok  Rakúsy - obec pod Tatrami

V roku 1804 došlo ku zmene na , v roku 1806 zanikla aj . Po revolúcii v rokoch 1848-49 nastúpil v monarchi tvrdý policajný režim, tzv. . V roku 1867 bolo cisárstvo transformované na . Po 1. svetovej vojne bolo porazené, čoho následkom bol jeho rozpad na nástupnícke štáty. Tzv. existovala v medzivojnovom období rokov 1918 až 1938. V roku 1933 sa konal neúspešný fašistický Dollfusov pokus o prevrat. V roku 1938 prišlo ku pripojeniu Rakúska ku Nemecku – ku anšlusu. Po druhej svetovej vojne vznikla pod správou víťazných mocností tzv. . Od roku 1955 je nezávislé a neutrálne (Wikipedia.sk). Okolo roku 1527 žilo v Rakúsku 1.5 milióna obyvateľov. V roku 1810 už viac ako 3 milióny. V roku 1900 takmer 6 miliónov. 98 % rakúšanov hovorí po nemecky. Neexistuje rakúska spisovná , ale rakúske varianty nemčiny vykazujú odchýlky štandardnej nemčiny. Sú zachytené v . Vyskytujú sa predovšetkým dva dialekty: Alamanni a (Wikipedia.cs). 

Čítaj podobný článok  Marhát

Štátnou hymnou je sklabba Land der Berge, Land am Strome – Zem hôr, zem riek (vseorakousku.cz). V Rakúsku žili a pôsobili mnohí svetoznámi hudobní skladatelia: Wolfgang Amadeus , , , Johann Strauss starší aj mladší, , dirigent Herbert von Karajan. Maliari: Gustav Klimt, Oskar Kokoschk, fyzici: , , , zakladateľ psychoanalýzy Sigmund Freud, etológ , výrobca automobilov ekonóm Friedrich August von Hayek (Wikipedia.cs). Známe sú : , , Zell Am See, Bad Gastein (info-tour.info).

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post