Hits: 2341

je najväčšia obec na Horehroní, má takmer 3 000 obyvateľov. leží v nadmorskej výške 628 metrov nad morom (polomka.sk). Rozloha je 94.02 km2. Leží na pravom brehu Hrona, 20 km východne od Brezna. Na južnom úpätí Nízkych Tatier a ich styku s Veporskými vrchmi (Wikipedia).  je charakteristická nárečím, zachovala sa tu tradičná kuchyňa, „“, „“, „“, ťahaná „“ (polomka.sk). , miestne mapuje (polomka.sk), ktorý vznikol v roku 1954 . Pýchou polomského kroja je plnou ručnou výšivkou bohato zdobená pokrývka hlavy – (polomka.sk). V Polomke ani v blízkom okolí nie je dostatok pracovných príležitostí. Pri obci sa nachádza lyžiarske stredisko (polomka.sk).

Podnebie v Polomke je vlhké, vegetačné obdobie je krátke. Pestovali sa tu najmä , , , , , od 19. storočia . Ako významná textilná plodina sa pestoval a . V 19. storočí nastal rozmach remesiel, povozníctva. Vybudovaná bola na . Fungoval vodný mlyn a pivovar. Začiatkom 20. storočia nepriaznivé pomery spôsobili do Austrálie, Francúzska a Ameriky. 12. novembra 1932 je dňom Polomskej vzbury – vzbury proti krutým exekútorom, ktorí pripravili mnohé rodiny o strechu nad hlavou. patrila počas medzi povstalecké . V chate boli napadnutí jednotkou Edelweis, zajatí a odtransportovaní do koncentračného tábora Mauthausen, kde boli popravení.  bola oslobodená rumunskými a sovietskymi vojakmi 30. januára 1945. Po vojne sa postavilo mnoho rodinných , bytov aj verejných inštitúcií. V roku 1976 bol vybudovaný (polomka.sk).

Koncom 13. storočia na í vznikali prvé banícke . Z rôznych historických prameňov je možné sa domnievať, že vznikla už začiatkom 14. storočia, písomné doklady však neboli nájdené. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1525. Pôvodní obyvatelia boli , prichádzali najmä zo Spiša (najkrajsikraj.sk). V roku 1551 tu žilo 9 rodín, v roku 1605 37 (polomka.sk), v roku 1828 v 230 domoch 2 293 obyvateľov (najkrajsikraj.sk). Historické názvy obce: , , , , alias Zeer, (najkrajsikraj.sk). Obyvatelia sa venovali roľníctvu a pastierstvu. Dejiny Polomky sú úzko späté s hradom a s muránskym panstvom (polomka.sk).

Use to Comment on this Post