Turecko leží pod Čiernym morom. Z dvoch strán ho obklopuje Stredozemné more. Susedí so Sýriou, s Irakom, s Iránom, s Arménskom, s Gruzínskom. Malá časť územia leží v Európe na Balkánskom poloostrove (Východná Trácia /Rumélia), väčšina územia leží v juhozápadnej Ázii – na poloostrove Malá Ázia (Anatólia). Obe časti oddeľuje úžina Bospor, Marmarské more a Dardanely (Wikipedia.sk). Turecko je hornatá krajina, najviac jeho východná časť.
Územie Turecka (Anatólia) patrí k najstarším trvalo osídleným regiónom na svete – ešte v neolite (Wikipedia.sk). Približne medzi 18. – 13. storočím pred Kristom bola na území dnešného Turecka staroveká Chetitská ríša. Neskôr tu existovala Frýgia. Od 7. storočia pred Kristom Lýdia, Caria a Lýcia. Od 12. storočia pred Kristom je západné pobrežie kolonizované aiolskými, dórskymi a iónskymi Grékmi. Neskôr aj kolonizovali aj severné a južné pobrežie. V 6. – 5 storočí bola Anatólia dobytá Peržanmi, neskôr Alexandrom Macedónskym, po ktorého smrti sa rozpadla na helenistické štáty: Bitýnia, Kapadócia, Pergamon a Pontos (Wikipedia.sk). V Turecku je veľké množstvo antických pamiatok, najmä v Efeze, Thermessose, Hierapolise a aj v Istanbule (orbion.cz). Koncom 1. storočia pred Kristom grékov vystriedala Rímska ríša. Po jej rozpade v roku 395 Turecko pripadlo Byzantskej ríši. Od 11. storočia dochádzalo ku tureckému osídľovaniu. V roku 1299 sa Osman I. stal prvým sultánom Osmanskej ríše. Vytrvala do roku 1923, kedy Mustafa Kemal Atatürk založil republiku. 2 milióny grékov opustilo Turecko a do Turecka odišlo asi 500 000 moslimov rozprávajúcich grécky, albánsky a bulharsky z Grécka (Wikipedia.sk). V Turecku žije početná kurdská menšina.
Turecko je pomerne veľká krajina, jeho rozloha je 780 580 km2 (wikitravel.org), kde žilo v roku 2003 viac ako 68 miliónov obyvateľov (Wikipedia.cz). Turecká zahraničná politika je už v 20. storočí nasmerovaná do Európy. Turecko patrí ku zakladajúcim členom OECD, v roku 1952 vstupuje do NATO. Od roku 1959, kedy si podalo žiadosť o členstvo v EHS, sa intenzívne snaží vstúpiť do európskych hospodárskych štruktúr. Dnes do Európskej únie (Wikipedia.sk). Zaujímavé sú skalné mesta v Kappadócii, národný park Pamukkale (orbion.cz). Vo východnom (najhornatejšom) Turecku pramenia rieky Eufrat, Tigris a Aras (Wikipedia.cz). Najvyšším bodom je Ararat, ktorý sa týči do výšky 5137 metrov nad morom (Wikipedia.cz). Je hraničným vrchom s Arménskom.
Hlavným mestom Turecka je Ankara. Inými známymi mestami je Antalya, najväčšie mesto Istanbul, napr. Izmir, Trabzon (wikitravel.org), Bursa, Adana, Gaziantep (Wikipedia.cz). Istanbul je mesto rozdelené na európsku a ázijskú časť. Spojenie týchto dvoch kontinentov zabezpečuje Bosporský most (wikitravel.org). Turecko je podľa HDP na 15. mieste na svete (Wikipedia.cz). Najpopulárnejším športom je futbal. Kluby ako Besiktas Istanbul, Fenerbahce Istanbul, Galatasaray Istanbul, (Wikipedia.cz) Trabzonspor futbalový fanúšik pozná, neraz sa výraznejšie presadili v tradičných európskych pohároch. Národný tím v roku 2002 dosiahol na Majstrovstvách sveta 3. miesto.
Odkazy
- orbion.cz
- turecko.org
- Dušan Janovský – Doprava v Turecku
- Dušan Janovský – O Turecku. Rozdiely medzi regiómi
- Foto cestopis Turecko
- Osmanská říše
- Wikipedia.sk
- Zoznam miest
- Presidency of the Republic of Turkey
- Go Turkey
- The World Factbook
- Wikitravel
- Atlas of Turkey
- Turkish language
- Dušan Janovský – Turecká gastronómia
- Name of Turkey
- Wikipedia.cz
- Wikipedia
Use Facebook to Comment on this Post
- Praha stovežatá (50.4%)
- Český Krumlov, Donovaly, Ratnovce a iné (50%)
- Piešťany – pokojné kúpeľné mesto na Považí (40.5%)
- Dolné Považie (39.6%)
- Najkrajšie kostoly (39.3%)
- Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny v Piešťanoch (37.2%)
- Slnko (36.7%)
- Grafitti (36.7%)
- Nezaradené živočíchy (36.7%)
- Článkonožce (36.7%)