Hits: 10915

S nápadom vybudovať údajne prišiel bulharský ex-cár I. Coburg pri prechádzke s Imrichom Winterom. Vybudované boli v rokoch 1934-35. (Informačná tabuľa pred jazierkami). Sú to tri väčšie a jedno menšie. Každé z nich je trochu inak zariadené. Nachádzajú sa v časti, ktorú nazývame Kúpeľný ostrov. Do jazierok vteká . rýb v jazierkach nie je vysoké, aj kvôli vysokému obsahu rozpustených látok v termálnej vode. Hlavnými obyvateľmi sú : ( ), (), ( helleri), ( ) a ( ). Nevychovaní tam občas hodia svoje ryby, ktoré už nechcú. Tieto však obyčajne nemajú v jazierku dlhú životnosť. Niektoré sa udržia, napr. nigrofasciatus, .

Osobitná kapitola sú písmenkové . Pred rokom 2005 ich tam bolo neúnosné množstvo. Chápem, že deťom sa rátajú, ale 30 korytnačiek v jazierku je dozaista priveľa. „odkladajú“ do jazierok tí, ktorí sa ich potrebujú zbaviť. Apelujem na všetkých záujemcov o korytnačiek, aby si zvážili pred kúpou svoje možnosti. Z iných živočí sa v jazierkach tu vyskytujú rodu Rana. Z rastlín sú tu zastúpené rôzne druhy lekien a lotosov , , amazonica, puškvorec, , , praslička, kosatec (Informačná tabuľa pred jazierkami). V blízkom okolí rastie bambus. Po krajoch ú rôzne . Neďaleko rastie a iné exotické druhy drevín. Asi v roku 2007 po prvý krát vyvstal problém s kačicami. V priebehu leta so do jazierok natrvalo nasťahoval jeden pár . Vypadalo to celkom milo, lenže sa rýchlo prispôsobili. Najmä ich chodili kŕmiť, stratili väčšinu ostražitosti a po nejakom čase sa pridali ďalšie. Nebolo problém vidieť desať kačiek v jazierkach. Časom ale nastalo chladnejšie a prestali v takej miere prikrmovať. si však už na svoje nové prostredie zvykli a pustili do lekien a iných rastlín, ktoré mali k dispozícii. Na konci roka to vypadalo, že zničené.

Reakcia prišla – po čase sa na jazierkach objavilo „pletivo“, ktoré celkom účinne kačkám bránilo. V tom čase však už bolo trochu neskoro a časti rastlín boli vyšklbané až na . majú našťastie veľmi hlboko a na sa obnovili. Na nasledujúceho roku jazierkam pomohli tým, že tam nasadili nové , ktoré sa pestujú v skleníkoch. V roku 2008 sa tiež objavilo nad leknami pletivo ako zábrana proti kačkám. Nepovažujem to za dobré riešenie. Nebolo by vhodnejšie informovať a vychovávať turistov a domácich, ktorí chcú prikrmovať kačky, aby to nerobili. Napokon aj . V rámci toho by si mohli robiť dobrú reklamu. Zdá sa mi to rozumnejšie, ako postávanie kúpeľnej polície o kúsok vyššie a a korčuliarov. Pletivo je reštrikčné opatrenie a dosť neestetické. Informovanie je prevenčné, okrem toho vzbudí vyšší dojem starostlivosti a profesionality. Viem, že je milé kŕmiť a rybičky, ale následky sú nežiaduce. Navyše popri informovaní by mohli zabezpečiť, aby nehádzali do jazierok , čím trpia najmä viktórie. Viem, že by museli investovať, ale som presvedčený o tom, že by sa to kúpeľom vrátilo.

Use to Comment on this Post