Hits: 2493

Jazero je dlhé 16.5 kilometrov, šíroké 1.7 km. Rozloha je 19.39 km2 (Wikipedia DE), v lete dosahuje teplotu 27 °C (austria.sk) vďaka podzemným prameňom (Wikipedia CZ). Vládne tu (austria.sk). Breh je dlhý 42 kilometrov (Günter Kaindlstorfer). Jazero je ľadovcového pôvodu. V západnej časti sa zvažuje do hĺbky 85 metrov (ceskatelevize.cz). Český názov pre jazero je  (Wikipedia CZ). Názov jazera je odvodený od Maria Wörth. V roku 1143 je jazero spomínané ako  (Wikipedia DE). Je prepojené s Klagenfurtom vodným kanálom, po ktorom sa plavia . Na západnom brehu stojí s prístavom. Na skalnatom poloostrove vybiehajúcom z južného brehu sa nachádza mestečko , ktoré je najstaršou kresťanskou osadou v Korutánsku, v ktorej sa nachádza mariánsky kostol z 9. storočia (Wikipedia CZ).

Čítaj podobný článok  Mosty

Sú tú viaceré možnosti športového vyžitia (zoznam.sk). Ponúka priestor pre , turistiku, , , , , ,  (austria.sk). Fascinujúca je – Zvuková , vodno-hudobná laserová šou, ktorá sa trikrát za týždeň produkuje o 22-ej hodine na veldenskej promenáde (zoznam.sk). Na východnom brehu je vodná šmykľavka dlhá 114 metrov. Vyhliadková veža  () je 54 metrov vysoká, stojí 400 metrov nad hladinou jazera. Na zámku sa nachádza zoologická záhrada s najväčším rakúskym záhradným labyrintom (austria.sk). Veľmi pekné sú malé na východnom brehu  a (horydoly.cz). Neďaleko od jazera je park Minimundus so 150 miniatúrnymi modelmi známych stavieb (aktuality.sk).

Čítaj podobný článok  Tarnov

V jazere žijú tieto tieto pôvodné druhy rýb: , Ctenopharyngodon idella, , , ,  (gv.at) Jazero využívajú viaceré druhy vtákov ako svoje zimovisko (Wikipedia DE).

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post