Hits: 3366

je dlhé 16.5 kilometrov, šíroké 1.7 km. Rozloha je 19.39 km2 (Wikipedia DE), v lete dosahuje teplotu 27 °C (austria.sk) vďaka podzemným prameňom (Wikipedia CZ). Vládne tu (austria.sk). Breh je dlhý 42 kilometrov (Günter Kaindlstorfer). je ľadovcového pôvodu. V západnej časti sa zvažuje do hĺbky 85 metrov (ceskatelevize.cz). Český názov pre je  (Wikipedia CZ). Názov jazera je odvodený od Maria Wörth. V roku 1143 je jazero spomínané ako  (Wikipedia DE). Je prepojené s Klagenfurtom vodným kanálom, po ktorom sa plavia . Na západnom brehu stojí s prístavom. Na skalnatom poloostrove vybiehajúcom z južného brehu sa nachádza mestečko , ktoré je najstaršou kresťanskou osadou v Korutánsku, v ktorej sa nachádza z 9. storočia (Wikipedia CZ).

Sú tú viaceré možnosti športového vyžitia (zoznam.sk). Ponúka priestor pre , turistiku, , , , , ,  (austria.sk). Fascinujúca je – Zvuková , vodno-hudobná laserová šou, ktorá sa trikrát za týždeň produkuje o 22-ej hodine na veldenskej promenáde (zoznam.sk). Na východnom brehu je vodná šmykľavka 114 metrov. Vyhliadková veža  () je 54 metrov , stojí 400 metrov nad hladinou jazera. Na zámku sa nachádza zoologická záhrada s najväčším rakúskym záhradným labyrintom (austria.sk). Veľmi pekné sú malé na východnom brehu  a (horydoly.cz). Neďaleko od jazera je park Minimundus so 150 miniatúrnymi modelmi známych stavieb (aktuality.sk).

V jazere žijú tieto tieto pôvodné , Ctenopharyngodon idella, , , ,  (gv.at) využívajú viaceré druhy vtákov ako svoje zimovisko (Wikipedia DE).

Use to Comment on this Post