Hits: 15026

sú malé , s ktorými sa podobne ako s piskľavým stretol určite každý z vás. Kto by nepoznal drobné mušky, ktoré sa objavia pri ovocí, pri hrozne, kde kvasí, kysne, á sa. – octomilka, octová muška, ovocná muška je snáď organizmus, ktorý najviac využili a poznali biológovia, celého sveta. Je ochotná sa v zajatí ľahko množiť, má rýchly reprodukčný cyklus. Génoví inžinieri sa na tejto malej muške doslova vyhrali, a výskum pokračuje ďalej. Obrazne sa dá povedať, že je to taký pokusný . Okrem toho je a . Novák uvádza zlatú formu s bielymi očami, tureckú – afgánsku formu, druh buzzatii, D. muelleri. Obsahujú v sušine 51 % bielkovín, 36 % tukov, veľmi malé množstvo sacharidov, 5 % minerálnych látok. Obsah cca 61 % (Novák). Drozofily sú krmivom nielen pre , ale aj pre a . Anglicky hovoriaci ju pozná pod pomenovaním fly, prípadne fly.

, napokon aj najradšej využívajú tzv. bezkrídlu formu – – antlered – strap formu. Táto vypestovaná forma má, len nevie lietať, má značne zakrpatené. Ak áme násadu, dbajme na to, aby sa nám do nej nezaplietla á forma, pretože prírody vykazuje silnú dominanciu, a jediný organizmus dokáže „naučiť“ lietať celú populáciu. Ak nemáme inú možnosť, môžeme chovať aj divoké drozofily. Stačí nechať na istý nejaké napospas osudu, ideálne je ho mechanicky narušiť, a v lete takpovediac priletia samé. Potom ich stačí pochytať a uzavrieť, zabezpečiť . Problém však nastane, ak ich chceme skŕmiť. Keď totiž otvoríme uzáver, za normálnych okolností vyletia. Riešenie existuje – stačí ich omráčiť chladom, napr. z .

Návod na drozofíl

Do hrnca nasypeme strúhanku, , (najlepšie mleté), krupicu, prípadne múku alebo trochu zlatého klasu. Odporúčam viac ovsených vločiek, múčnych surovín naopak menej. môže byť aj hladká, polohrubá, hrubá aj krupicová. Túto zmes na sucho poriadne premiešame. Potom pridáme vodu, asi 4 násobne v objeme viac ako mali tuhých zložiek a dôkladne zmes premiešame. Zmes zohrievame sa častého miešania. Nie je nutné, aby zmes zovrela, ide len o to, aby stuhla. Keď je zmes dostatočne tuhá (doslova sa neleje), hrniec môžeme odstaviť. Počas varenia si môžeme pripraviť . Používam mrazené droždie, z ktorého odrežem kúsok a vymiešam ho v studenej, alebo vlažnej vode. Zmes pripravujem v mikrovlnke. Všetko premiešam, dám do mikrovlnky na dvadsať minút. Po skončení premiešam. Vý sú zjavné. Nič sa nepripáli a dvadsať minút sa môžem venovať niečomu inému. Varenú zmes nechám vychladnúť, minimálne dovtedy, kým neviem na ňom udržať bez ťažkostí ruku. Urýchliť chladenie  môžeme postavením hrnca do studenej .. Keď je už kaša dostatočne vychladnutá, vlejem do nej pripravené z vodou a poriadne premiešam. Ideálne je nechať 12 hodín v pokoji pôsobiť. Môžeme použiť aj , ktorý som pridával spolu s kvasnicami v malom množstve. Ocot je lákadlo pre a sú účinná zbraň voči plesniam. 

Túto pripravenú zmes potom nakladám to plastových pohárov, napr. do odrezaných PET fliaš. Stačí dvojcentimetrová vrstva. Potom odtrhnem kúsok toaletného papiera, zožmolím a hodím na kašu. slúži na to, aby mali na ňom oddychový priestor, nie je však nutný. Nesmie celkom prekryť kašu. Potom už zo zabehnutej kultúry preočkujem mušky – vysypem minimálne 30 jedincov do novej násady. Zakryjem servítkou, alebo látkou, uzavriem dvoma gumičkami. Mušky sa rýchlo rozmnožujú, jedna samička má 50 – 70 potomkov, a reprodukčný cyklus za normálnych podmienok, pri izbovej teplote, trvá 12-16 dní. Tak je to u D. melanogaster. D. hydei ma cyklus zhruba 24 dní. Mušky vydržia priemerne tri mesiace, potom napriek kvasniciam predsa len splesnivejú. Substrát niekedy vyschne, inokedy sa premočí. Ak je suchý, stačí doňho naliať vodu. Stáva sa niekedy, že kaša je niekedy príliš tekutá, vtedy pomôže viac toaletného papiera, ktorý vsiakne . To, či je kaša príliš mokrá je vidno aj podľa toho, že viac vyliezajú hore. V extrémnych prípadoch sa prehryzú cez servítku. Ak sú hladné, tak sú menšie – často sa to stáva vtedy, ak je málo substrátu, alebo ak je vysušený. Vtedy treba buď kultúru pokropiť, alebo presypať do novej, resp. správnej násady. Niektorí prikrmujú, pretože sú pre ne príliš malé.

Ak vidíme známky v muškách do dvoch týždňov od založenia, tak hľadajme najprv chybu. Takáto pleseň nie je v poriadku, radšej vyhoďme, alebo opatrne presypme do inej kultúry. Existuje možnosť, že by sa do mušiek dostal roztoč, mne sa to však za celé roky nikdy nestalo. Ak by sa vám to stalo, skŕmte a kultúru vyhoďte. Na použite zdravú kultúru. každopádne vyžaduje skúsenosti a . Je zaujímavé, že každé , keď sa veľmi oteplí na dlhšiu dobu, to znamená nad 32 °C, tak dva týždne potom sa mi spontánne objavia jedince vo viacerých násadách, ktoré majú veľké . Zhruba u štvrtiny . Keď sa ochladí, získajú naspäť svoju podobu. Opakuje sa mi to každý rok, obyčajne okolo 20. júla, kedy stúpajú teploty ku štyridsiatke. Predpokladám, že ide o adaptačný proces, kedy sú pod veľkým biologickým tlakom vplyvom abiotického faktora.

muškami

mušiek je pomerne jednoduché. Stačí mať prístup na hladinu. Násadu odgumičkujeme, servítok zahodíme, otočíme ju a buchnutím dlane vysypeme na hladinu. Aby sme zabránili prípadnému padnutiu servítka s kašou do , robíme to opatrne, a pomôcť si môžeme vsunutím jedného prstu cez otvor. Pri skrmovaní mušiek si treba všímať, či chytajú. Ak je to pre nový druh potravy, nejaký môže trvať, kým ju budú akceptovať. Je samozrejme, že ak by sme chovali napr. , tak nie sú pre ne správna voľba. Ale napr. vám za aj „ vybozkávajú“ :-). Isteže aj môže spôsobiť, že si potravu adekvátne nevšímajú.

V prípade, že dostanú , „nájdu“ si kraj a snažia sa dostať von z vody. Je zaujímavé, že väčšina z nich, po vyslobodení z vody, neustále „pochoduje“ po hranách bočných skiel. Pravdepodobne im voňajú ich „kamarátky“ a preto ich snaha ujsť preč nie je veľká. V prípade, že ktoré sme vysypali rybám, chceme ešte použiť, opäť ich zakryjeme čistým servítkom. Rozhodnutie je na nás, podľa toho, či sa má ešte čo vyliahnuť.

Drosophila melanogaster

Drosophila melanogaster

Use to Comment on this Post