Hits: 5091

Chorvátsko (Hrvatska) je pre Slovákov asi najpopulárnejšia dovolenková krajina. Obmýva ju Jadranské . Leží na Balkánskom polostrove, na druhom brehu mora sa nachádza Taliansko.

Rozloha Chorvátska je 56 542 km2, na ktorých žilo v roku 2005 takmer 4.5 milióna obyvateľov. V staroveku bolo územie Chorvátska osídlené ilýrskymi a keltskými kmeňmi. V 1. až 5 storočí bolo súčasťou Rímskej ríše, do 9. storočia Byzantskej ríše. V 6. – 7 storočí osídľovali územie Slovania a Avari. Koncom 9. storočia vzniklo (kráľovstvo), časti Slavónska sú však súčasťou Uhorska (wikipedia.sk). V roku 925 zjednotil Chorvátsky štát kráľ Tomislav (croatiaemb.net)Od začiatku 12. storočia až do roku 1918 bolo územie súčasťou Uhorska, mimo Dalmácie. bola od 14 storočia do roku 1797 pod kontrolou Benátok, neskôr Rakúska. Od 15. storočia prebiehali ataky Osmanskej ríše, až do roku 1700. Od polovice 19. storočia sa začalo formovať chorvátske národné hnutie. Po rakúsko-maďarskom vyrovnaní patrí v rámci Zalitavska do -Uhorska s čiastočnou autonómiou s na čele stojacim bánom. Po 1. svetovej vojne sa spolu s Dalmáciou stalo súčasťou Kráľovstva Srbov, Chorvátov a Slovincov, ktoré sa v roku 1929 premenovalo na Juhosláviu. Vyhlásenie samostatnosti 25.6.1991 vyvolalo občiansku vojnu, ktorá trvala až do roku 1995 (wikipedia.sk).

Čítaj podobný článok  Starhrad - Starý hrad Strečno

vzniklo na pozostatkoch Rímskej ríše. Dnes má cca 1185 ostrovov a poloostrovov (croatiaemb.net). Osídlených je iba 66 z nich. Rozprestiera sa na ploche 56 540 km2, na ktorých žije takmer 5 miliónov obyvateľov. vyhlásilo svoju nezávislosť v roku 1991. Niektoré dovolenkové strediská: Novigrad, Poreč, Rovinj, Krk (webnode.sk), Pula, Rabac, Crikvenica, Zadar, Baška Voda, Gradac, Makarska, Dubrovnik, Korčula, Brač, Hvar, Tučepi (destinacie.sk). V Novigrade sa nachádzajú z čias Benátskej republiky. V Zadare napr. Rímske námestie z 1. storočia. V Pule z 1. storočia, Augustov chrám, Herkulova brána. oplýva aj prírodnými destináciami, veľmi známe sú Plitvické jazerá (destinacie.sk).

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post

novypopular.eu
Čítaj podobný článok  Kráľovské mesto Krakov