Bučovice ležia v údolí Litavy medzi Brnom a Uherským Hradišťom. Žije tu 6500 obyvateľov. V 19. storočí tu bol zriadený 12 hektárový lesopark. V poslednej štvrtine 16. storočia začal Jan Šembera Černohorský z Boskovic budovať najskvostnejší renesančný zámok na Morave s jedinečnými sálami a nádherným arkárových nádvorím. V 17. storočí pribudla manýristická fontána. V roku 1645 švédski vojaci vyplienili mesto až na kostol a zámok. V druhej polovici 18. storočí a v prvej v 19. storočí boli Bučovice jedným z najvýznamnejších centier súkenníctva. V 20. storočí sa stal najvýznamnejším drevospracujúci priemysel. Konáva sa tu v máji Zámecký košt, kde je pravidelne zastúpených okolo 800 vín. V októbri je organizovaný Festival ochotnických divadel Miroslava Doležala (bucovice.cz). Mestské časti: Bučovice, Černčín, Kloboučky, Marefy, Vícemilice. Osobnosti Bučovíc: herec Miroslav Doležal, spevák Bob Frídl (Wikipedia).
Bučovický zámok je unikátnou stavbou talianskej renesancie na sever od Álp. Konkrétne typu “palazzo in fortezza”. Arkádové nádvorie tvorí aj 90 bohato vyzdobených stĺpov 540 reliéfmi (zamek-bucovice.cz). Pomenovanie pochádza o pomenovania obyvateľov, základom bolo meno Budeš, Buďše, Budeč, Buďče, Buč. Tieto mená boli domáckymi podobami Budimíra, Budislava, Drahobuda (Wikipedia).
Bučovice sa nachádzajú v juhomoravskom kraji, majú bohatú minulosť a zachované dedičstvo. Zakorenená história siaha až do stredoveku. Prvá písomná zmienka je z roku 1237. Dominantou je renesančný zámok postavený v 16. storočí. Je obklopený rozsiahlou záhradou so starobylými fontánami a sochami. Kostol sv. Martina je postavený v gotickom slohu. Kuzmova kašna je jedna z najkrajších renesančných fontán v Česku. Postavená bola v 16. storočí, stala sa miestom, kde si obyvatelia aj návštevníci chodia posedieť a relaxovať.
Kultúrna scéna si v Bučoviciach príde na svoje. Pravidelne hostia rôzne podujatia a festivaly hudby, divadla, tradičných remesiel. Napr. Bučovický hudobný festival. Región je známy svojimi vinicami, na ktorých sa dorába vynikajúce moravské víno. Bučovický zámok, nesie charakteristické prvky renesančnej architektúry, vrátane symetrie, oblúkov, pilastrácie a zdobených okenných otvorov. Fasády zámku sú pozoruhodne zdobené reliéfmi a štukatúrami, čo pridáva dojem elegancie a umenia.
Odkazy
Use Facebook to Comment on this Post
- Vila Tugendhat v Brne (52.3%)
- Lužánky – park v Brne (51.8%)
- Valašské Meziříčí – valašské Atény (42.7%)
- Vizovice – mesto slivovice (39.8%)
- Strážovice, miesto kde som si neraz zadovážil víno, mušt (30.8%)
- Uhřice – obec pod Ždánickym lesom (25.8%)
- Třebíč – unikátne mnohoraké mesto (24.1%)
- Strážnice (23.7%)
- Litenčice – obec s veľkomoravským osídlením (22.6%)
- Ruprechtov mlyn s unikátnou Halladayovou turbínou (22%)