Hits: 3533

je staroveká s bohatou históriou. Žili tu faraóni.  je považovaný za kolísku civilizácie a kultúry.

Rozloha Egypta je 1 001 449 km(wikipedia.sk). Žilo tu v roku 2012 viac ako 82 miliónov obyvateľov (wikipedia.cs). Hlavným mestom je Káhira, v ktorej aglomerácii žije 15 miliónov obyvateľov. Mnohé egyptské svetového významu sú chránené UNESCO-m. Z obdobia staroveku napr. v Gize, Údolie kráľov, chrámy v Karnaku, Luxore, (wikipedia.sk). Slovo v egyptštine. Pôvodne šlo o označenie Ptahovho chrámového komplexu v Mennofere (Memfise), ktorý bol nazvaný „Palác Ptahov Ka“, čo sa vyslovuje „hat ka ptah“. Staroveký Egypťania nazývali svoju krajine ako „Kemet“, čo znamená Čierna zem. Aj dnes obyvatelia nenazývajú svoju krajinu Egypt. Oficiálny názov je Džumhúrjaal-Misríja al-‚Arabíja, čo sa hovorov skracuje na , resp. Misr. (wikipedia.cs).

História Egypta patrí medzi najdlhšie súvislé histórie zjednoteného štátu. V histórii Egypta zohrala veľkú úlohu . Odvodňovacie práce vyvolali vytvorenie kmeňových spoločenstiev už v roku 3150 pred n.l.. V Hornom Egypte to bol najmä kmeň (neskôr Hierakonpolis), v Dolnom Egypte kmeň pri osade . Faraón v roku 3150 pred n.l. zjednotil Horný a a vznikla . Nastala doba pyramíd. Neskôr sa ríša rozpadla, potom opäť nastali zmeny …. Okolo roku 1650 pred n.l. vpadli do Egypta z Ázie semitskí Hyksósi. Známy bol panovník IV. (1364 – 1347 pred n.l.), ktorého manželkou bola . Zmenil si meno na a uskutočnil náboženskú reformu. Jediným uctievaným bohom bol boh slnka – . Jeho nástupcom bol Tutanchamon a tento kult zrušil. II. vládol v rokoch 1290 – 1224 pred n.l. (wikipedia.cs).

V roku 525 pred n.l padol po prvý krát do rúk Perzie. V roku 333 pred n.l. porazil perského Dáreia III. a získal Egypt. Po jeho smrti (323 pred n.l) Egyptu vládol jeden z Alexandrových vojvodov . Poslednou z tejto dynastie bola VII, v roku 30 pred n.l., po jej smrti sa stal rímskou provinciou. Po rozpade Ríma sa dostal pod byzantskú vládu. Okolo roku 640 dobyli islamskí arabi. Dnešní sú zvyškami pôvodného Egyptského obyvateľstva. V roku 1517 dobyl turecký sultán I.. Toto obdobie tureckej nadvlády sa skončilo až v roku 1798, vďaka Napoleonovi. Neskôr nasledovala britská nadvláda, až do roku 1952. Cez druhú svetovú vojnu sa v Egypte viedli britských vojsk pod velením maršála Bernarda Montgomeryho a nemeckou a talianskou armádou pod velením generála Erwina Rommela23.7. 1952 bola vyhlásená . Jazýčkom na vážkach sa stal , ktorý bol pod Egyptskou správou. V roku 1967 bol napadnutý Izraelom, obsadil Sinajský poloostrov (wikipedia.cs)

tvorí východnú časť Sahary. Geologicky prevažne rulou a žulou. Arabská púšť na východe je veľmi hornatá. Je charakteristická suchými údoliami – . Západná časť je Líbijská púsť. Medzi nimi je rieka , dosahuje 1600 km. Vďaka nej existuje egyptská civilizácia. V jej údolí a delte žije 99 % obyvateľstva. Využíva tak iba 5.5 % rozlohy. Je jedinou riekou Egypta. V roku 1970 bola na ňom postavená Asuánska priehrada, ktorá je 111 metrov vysoká a rozlieha sa na ploche 5 000 km2. je 500 km, objem je 130 miliárd m3. Na severe je na ploche 24 000 km(wikipedia.cs).

K Egyptu patrí aj Sinajský poloostrov, ktorý geograficky patrí už k Ázii. má suché, veľmi teplé, púštne podnebie. Cez 300 dní slnečného svitu. Ročný úhrn zrážok vo väčšine oblastí dosahuje maximálne 80 mm. Najmä v lete sú veľké rozdiely teplôt v rámci dňa, cez deň môže byť 40 °C, v 7 °C. Na juhu Egypta dosahuje vzduchu v rozpálených uliciach okolo 10 %. V Egypte sa ťaží uhlie, ropa, zemný plyn, darí sa vodnej energetike. Ekonomiku značne podporuje cestovný ruch. Známe sú prímorské letoviská , Šarm aš-Šajch, Taba (wikipedia.cs).

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post