O Kriváni sa spieva dokonca v ľudových piesňach. Z tohto pohľadu je to historicky najznámejší vrch vo Vysokých Tatrách. Dovolím si tvrdiť, že už iba Kráľova hoľa je kopec popri Kriváni, ktorý je symbolom Slovenska. Čnie sa do nadmorskej výšky 2494.7 metrov (Wikipedia). Vedú naň dve trasy, z Troch Studničiek a z Jamského plesa. Podľa povesti Kriváň skrivila nebeská dopravná nehoda. Do vrchu zavadil krídlom anjel, ktorého vyslal Boh v siedmy deň stvorenia sveta, aby rozhodil za vrece prírodných krás. Pri tom sa mu roztrhlo vrece, a preto sa Tatrám dostalo viac prírodných krás, ako iným kútom sveta (spravnavec.sk). Na južných a juhozápadných svahoch sa medzi 15 – 18. storočím prevádzkovala banská činnosť (zoznam.sk). Od roku 1861 sa vytvorila tradícia národných výstupov na Kriváň (spravnavec.sk).
About Kriváň, even folk songs are sung. From this perspective, it is historically the most famous peak in the High Tatras. I dare say that only Kráľova hoľa is a hill beside Kriváň, which is a symbol of Slovakia. It rises to an altitude of 2494.7 meters (Wikipedia). There are two routes leading to it, from Troch Studničiek and from Jamské pleso. According to legend, Kriváň was bent due to a celestial traffic accident. An angel sent by God on the seventh day of the creation of the world collided with the mountain, causing it to lean, while trying to spread the bag of natural beauty across the world. The bag tore open, resulting in more natural beauty being scattered across the Tatras than any other corner of the world (spravnavec.sk). Mining activities were carried out on the southern and southwestern slopes between the 15th and 18th centuries (zoznam.sk). Since 1861, a tradition of national ascents to Kriváň has been established (spravnavec.sk).
O Kriváňu nawet śpiewają ludowe pieśni. Z tego punktu widzenia jest to historycznie najbardziej znany szczyt w Tatrach Wysokich. Ośmielam się twierdzić, że tylko Kráľova hoľa jest wzgórzem obok Kriváňa, który jest symbolem Słowacji. Wznosi się na wysokość 2494,7 metrów (Wikipedia). Istnieją dwie trasy prowadzące na szczyt, z Troch Studničiek i z Jamské pleso. Według legendy Kriváň został wygięty w wyniku niebiańskiego wypadku drogowego. Anioł wysłany przez Boga w siódmym dniu stworzenia świata zderzył się z górą, powodując jej pochylenie, próbując rozrzucić worek z naturalnym pięknem po całym świecie. Worek pękł, w wyniku czego Tatrom przypadło więcej naturalnego piękna niż jakiejkolwiek innej części świata (spravnavec.sk). Na południowych i południowo-zachodnich stokach prowadzono działalność górniczą między XV a XVIII wiekiem (zoznam.sk). Od roku 1861 utrwaliła się tradycja narodowych wspinaczek na Kriváň (spravnavec.sk).
Odkazy
- Kriváň
- Výhľad z Kriváňa
- Ján Serbák
- Ivan Mišeje
- Ján Lacika – Prečo je Kriváň krivý?
- Výstup na Kriváň
- Wikipedia ENG
TOP
Všetky
Use Facebook to Comment on this Post
- Vysoké Tatry (33.4%)
- Popradské pleso (26.7%)
- Lomnický štít (24.7%)
- Tatranské Matliare (21.4%)
- Veľká Studená dolina (21.3%)
- Lomnické sedlo (20.7%)
- Najzobrazovanejšie fotografie z Vysokých Tatier (20.7%)
- Chopok (20.1%)
- Počúvadlo – tajch neďaleko Banskej Štiavnice (19.5%)
- Tatranská Lesná (19.3%)