Hits: 3481

Pred Vianocami 2009 sa mi stala dosť nepríjemná vec. Viem, že na niektoré látky môj organizmus reaguje priveľkým podráždením. Myslím teraz na bežne sa vyskytujúce vône v bežných koncentráciách. Skoro každému z nás bude vadiť natieranie akrylátovými farbami, prípadne nadýchnutie sa nad fľašou :-). Z látok a vecí, s ktorými som ako akvarista prišiel do styku som si všimol, že pociťujem predovšetkým na tvári z drozofíl, grindalu, a to len niekedy. Prejav by som ísal ako niečo medzi šteklením a svrbením. Po vyvetraní, prípadne po odchode z miestnosti, kde bol , alebo , svrbenie rýchlo prestalo. Myslím si, že to bola reakcia buď na nejaké alebo , ktoré sa nachádzali v kultúre, alebo šlo o nejakú vôňu, ktorá mi vadila.

Vážnejšie problémy som mal s mrazenými patentkami. Najprv vysvetlím ako kŕmim patentkami. Nezáleží na tom, či mám blistre, alebo väčšie balenie patentiek. krájam (odlamujem) nožom. Je jasné, že nejaká ť patentiek by skončila buď na koberci, alebo na krycom skle, ak by som nemal pod nimi nejakú tácku. Keď dokŕmim, nespotrebované vložím naspäť do sáčiku a tácku umyjem vo vode z . Je zaujímavé, že po kontakte rúk s patentkami ma svrbeli , ale oveľa viac až potom, čo som tácku od patentiek opláchol vo vode. Umytie rúk pod tečúcou vodou z vodovodu pomohlo len veľmi mierne. Mydlo malo len mierny účinok. Dostatočný účinok mala až Alpa.

Pred Vianocami 2009 som si doniesol asi 1 kg patentiek a 1 kg artémie. Treba ešte povedať, že predtým som ich mal v chladničke v Bratislave, ktorá sa pokazila. Čiže asi niekedy v marci 2009 mi prestala fungovať chladnička. Zhruba týždeň som sa ju snažil dať do poriadku sám. V mrazničke vtedy bolo cca 10 kg rôznych mrazených dobrôt pre . Veľa tekutého odpadu som vtedy povylieval z výparníka. Po týždni som kúpil novú chladničku. a , ktoré som v decembri 2009 doniesol pochádzali práve z tých, ktoré svojho času tiekli v zlej chladničke. Kŕmil som nimi asi 5 minút, keď som zrazu začal kýchať. Nekýchol som 2-3 krát, ale aspoň 10 krát krátko za sebou. Behom ďalších piatich minút som cítil ako sa mi masívne plnia . A to ani nie tak v blízkosti nosa, ako v okolí stredného ucha. Tlak smeroval akoby po nos, a predovšetkým smerom von, cez obe uši. Snažil som sa dostať to zo seba von, ale čoskoro som zistil, že to veľmi nepôjde. Odišiel som do kúpeľne. Len čo som sa postavil, pocit tlaku v hlave sa mi výrazne zvýšil. Svrbenie som pociťoval na rôznych miestach hlavy (vo vlasoch). som videl, že mi „horí“ celá hlava. Očervenel som asi až 10 cm pod . Vtedy v kúpeľni už reakcia organizmu ustávala. som mal krvavé, som mal plné, pomaly som cítil, že sa mi trošku zhoršuje . Dolné dýchacie to však nezasiahlo nijako. Asi po 10 minútach som vzal (antihistaminikum) na základe odporúčania lekára. Predtým som neveľmi úspešne skúšal kvapky do nosa. Hlavné príznaky dozneli po 20 minútach. Avšak cítil som sa fyzicky, až kým som nešiel spať, dosť nepríjemne.

Týmto príspevkom by som chcel upozorniť na to, že aj takéto sa môžu prihodiť. Veľmi rád by som vedel, na akú zložku, ktorá sa nachádza v patentkách, som alergický. Zaujímavé je, že živé patentky mi žiadnu alergickú reakciu nevyvolali. Do akej miery zavážilo, že patentky boli predtým nechtiac rozmrazované, zostáva nezodpovedané. S odstupom času môžem povedať, že odvtedy som patentkami už viackrát kŕmil. Opatrne, ale nijaké komplikácie chvalabohu nenastali.

Use to Comment on this Post