Hits: 11332

leží v západnej Európe. Zo západu ho obmýva Atlantický oceán a z juhovýchodu Stredozemné . Od Španielska ho delia . Od roku 1768 patrí ku Francúzsku. Väčšina krajiny má rovinatý ráz (destinacie.sk). Meno pochádza z latinského , čo znamená „ Frankov“ (Jean Carpentier et al.). Je možné, že slovo Frank je odvodené od protogermánskeho slova „frankon“, čo znamená oštep, kopija, ktorá sa vrhala ako sekera – Francisca (Tarassuk et al.), druhá hypotéza hovorí o tom, že v pravekej nemčíne „frank“ znamená voľný (Wikipedia ENG). Vzhľadom k svojmu tvaru je občas opisovaná ako Najstaršie známky ľudského života sú z doby pred 1.8 miliónmi rokov. Z doby spred 18 000 rokov pred n. l. pochádza jedna z mnohých zdobených mladopaleolitických jaskýň Lascaux (Jean Carpentier et al.).

Vo Francúzsku žije asi 66 miliónov obyvateľov. Je treťou najväčšou krajinou Európy (Wikipedia ENG). Susedí s Atlantickým oceánom na západe, Severným morom na severe a so Stredozemným morom na juhu. Medzi Francúzskom a Veľkou Britániou je známy kanál . Pobrežná línia má 5500 km. Národnou hymnou je (francuzsko.sk), ktorá je známa aj u nás. Hlavným mottom Francúzskej republiky je sloboda, rovnosť, (francuzsko.sk).

Najstarším mestom je Marseille. Jeho história sa začala písať 600 rokov pred naším letopočtom, kedy bola založená keltskými Galmi kolónia (Cambridge ancient history). Okolo roku 125 pred n.l. bola dobytá južná Galia dobytá Rimanmi, ktorý nazývali tento región Roman Province, z čoho vznikol názov Provence (Life Magazine, 13.07.1953, p. 76, Google Books). Hranice súčasného Francúzska zhruba zodpovedajú starovekej keltskej Galii. Galia bola podrobená Rimanmi v 1. storočí pred n.l. V 4. storočí sem začali prenikať germánski Frankovia. V roku 843 sa rozpadla na Východofranskú (dnešné Nemecko), Západofranskú ríšu (dnešné Francúzsko) a Lotrinsko. Známa je Francúzska revolúcia z roku 1789, zo začiatku 19. storočia pôsobenie Napoleona Bonaparteho. V roku 1958 stál na čele Francúzska (Wikipedia). Niektorí panovníci: knieža Salických Frankov v 5. storočí, Chlodovik, I. v 7. storočí, Pipin Krátky v 8. storočí kráľ Francúzska, Karol I. Veľký,  II. v 9. storočí, Ľudovít XIV. – Kráľ Slnko (wikipedia.sk).

Hlavným mestom je . Najviac uznávaným národným sviatkom je Dobytie Bastily, ktoré sa slávi 14. júla. Medzi najznámejších Francúzov patrí Johanka z Arku, vedec Louis Pasteur, spisovateľ , staviteľ Gustave Eiffel, šansonierka Edit Piaf, maliari Claude Monet, Auguste Renoir, herci Alain Delon, . Každoročne v júli sa konajú najslávnejšie cyklistické preteky Tour de France oplýva významnými prístavmi v Le Havre, Nantes, , Cherbourg, Brest, Calais, La Rochelle, Toulon, , Cannes a najväčší francúzsky prístav v Marseille (netway.cz). Veľké francúzske automobilky: Renault, Peugeot, Citroën (wikipedia.sk).

V krajine je štvrtý najväčší počet kultúrnych pamiatok svetového dedičstva UNESCO, takmer 40. Známi sú maliari Édouard Manet, Edgar Degas, Claude Monet, Auguste Renoir, , Paul Gauguin, . Pôsobili tu , , Marc Chagall, Amedeo Modigliani, . je zakladajúcim členom Organizácie spojených národov – OSN, kde je jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady (Wikipedia ENG). Nachádzajú sa tu tieto : , Pyreneje, Francúzske stredohorie, Švajčiarska Jura, , , Ardeny (Wikipedia).

Najvyššia hora v západnej Európe (4810 m n.m.) je práve vo francúzskych Alpách (ljlysek.cz). Okrem Álp sa do výšky čnejú Pyreneje, pohoria Jura, Ardeny, a Vogézy. Najvýznamnejšie sú Loire, Garonne, a . Rastie tu až 136 druhov stromov (francuzsko.sk). je známe svojou kuchyňou a vínom. Žabie stehienka, slimáky, mušle, syry k tejto hrdej krajine. bolo jednou z prvých krajín, ktoré vytvorili ministerstvo životného prostredia (Protection of the Environment). Je najčastejšou turistickou destináciou. Známi spisovatelia: , Charles Baudelaire, Paul Verlaine, Victor Hugo, , Jules Verne, Émile Zola, Honoré de Balzac, , , Jean-Paul Sartre, , Stendahl. Filozofovia: Rene Descartes, Jean-Jacques Rousseau, , Auguste Comte. Veľmi známy je mikrobiológ , matematik a fyzik , fyzici Henri Becquerel, Pierre Curie, Marie Curie, Paul Langevin, virológ . Hudobní skladatelia: Hector Berlioz, , Charles Gounod, Jacques Offenbach, Julesa Masseneta, , , Claude Debussy (Wikipedia EN). Medzi ďalšie známe patrí bezbochyby Jacques-Yves Cousteau,  (wikipedia.org). Medzi „súčasnejších predstaviteľov“ hudby patrí: Edit Piaf, Charles Aznavour, Serge Gainsbourg, Mireille Mathieu, Jean-Michel Jarre, David Guetta. Bratia Auguste a Louis Lumiérovci vytvorili kino v roku 1895. Cannes hostí každoročne známy filmový festival. ako celok až do nedávnej doby bolo kultúrnym centrom celého sveta (Wikipedia EN).

Regióny a ich hlavné : Alsasko –  Štrassburg, Akvitánsko – Bordeaux, Auvergne – , Bretónsko – Rennes, Burgundsko – Dijon, Centre – Orléans, Champagne-Ardenne – Chalon-en-Champagne, Korzika – Ajaccio, France-Comté – Besancon, Ile-de-France – Paris, Languedoc-Roussillon – Montpellier, – Limoges, Lotrinsko – Metz, Normandia – Caen, Midi-Pyrénées – Toulouse, Nord-Pas-de-Calais – Lille, Pays de la Loire – Nantees, Pikardia – Amiens, Poitou-Charentes – Poitiers, -Aples-Côte d`Azur – Marseille, Rhône-Alpes – Lyon, Horná Normandia – (Wikipedia EN). Francúzska kuchyňa je široko známa na celom svete. Vyrába sa tu viac ako 400 druhov syra, množstvo vín. Napríklad šampanské, Bordeaux, Bourgogne, Beaujolais. Známi : Michel Platini, Just Fontaine, Thierry Henry (Wikipedia EN).

Niektoré zaujímavé miesta: – Eiffelovka, Louvre, , , Versailles; zámok , Chenonceaux, , (Reims), Carcassone, zátoka Mont St. Michel, Auvergne (destinacie.sk), mesto založené rimanmi Aix en Provence, , Carnac, Fontaineblau, alpské centrum Grenoble, mariánske pútnické miesto Lourdes, Marseille, , Nice, Orléans, Reims, Saint Tropez. Francúzi sú veľmi zdvorilí, cenia si nevtieravú, nedbalú eleganciu. Typická je spontánna mimika a gestikulácia, emocionálne a komunikatívnosť (cedok.cz).

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post