Hits: 1213

nad Kněžnou sa nachádza na východ od Hradca Králové a neďaleko od poľských hraníc. Bol som v ňom viackrát, vždy na mňa pôsobilo ako príjemné, pokojné mestečko.

Nemecký názov pre  je Reichenau and der Knieschna. Jeho rozloha je necelých 35 km2. Historické jadro je mestkou pamiatkovou zónou (wikipedia.cs). Prvá písomná zmienka o Rychnove je z 1.2.1258 v listine Přemysla Otakara II., kde je uvedený ako jeden zo svedkov – Heřman z Rychnova (rychnov-city.cz). S mestečkom bol založený aj . Rychnovskí  až do začiatku 15. storočia boli potomkovia Heřmana (wikipedia.cs). V roku 1783 bol v Rychnove zriadený . V roku 1950 došlo k pripojeniu niektorých okolitých obcí. Neskôr k ich osamostatneniu a od 1.1.1981 opäť k pripojeniu Dlohé Vsi, Jahodova, Jam, Jedliny, Lipovky, Litohradu, Lukavíc, Nového a Starého Lokota, Rovně, Slemena a Synkova. Po roku 1989 došlo k osamostatneniu obcí Jahodov, Lukavice, a Synkov. V súčasnosti má tieto časti: Dlouhá Ves, Jámy, Lipovka, Litohrady, Lokot, Habrová, Roveň, Rychnov. Leží vo východných Čechách, v podhorí Orlických hôr, preteká ním rieka Kněžna (rychnov-city.cz).

Čítaj podobný článok  Akvakluby na Slovensku, v Čechách a vo svete

V meste žije takmer 12000 obyvateľov (rychnov-city.cz). Známy je , počiatky tejto barokovej spadajú do roku 1670. Cca v roku 1722 bol rozšírený, autorstvo je pripisované Giovannimu Santinimu (rychnov-city.cz). Pôvodnú stavbu má na svedomí pravdepodobne (kolowrat.com). Známe Rychnova: herec a dramatik .

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post

Čítaj podobný článok  Panorámy