Pecka je moravské meno. Ako sa napokon aj traduje po generáciách, ale neviem nič bližšie. Najstarší známy Pecka je Ondrej Pecka. Jeho syn Ján chodil na roboty do Rakúska a zrejme prebýval častejšie v Uhorskej Vsi kde aj zomrel, keď sa stavil, že dvihne 100 litrový sud piva (mimochodom asi 170 kg). Jeho syn Martin Pecka mal niekoľko zranení z 1. svetovej vojny, napr. mal aj guľku pod lopatkou. Kurióznym spôsobom sa jej zbavil. Dopomohol mu k tomu kôň. Šli spolu s Dr. Berlanským na voze, kôň mykol opratami, ktoré držal Martin Pecka a to spôsobilo, že guľka spod lopatky sa dostala na povrch pod kožu. Krátko nato mu ju spomínaný Dr. Berlanský vybral. Martin Pecka si vzal najprv Máriu Púchovskú, avšak kým sa vrátil z vojny, zomrela na tuberkulózu – suchoty. Následne si vzal jej o 5 rokov mladšiu tetu – Máriu Šugrovú, ktorej matka bola Anna Púchovská, otec bol Matej Šugra. V Piešťanoch žil aj František Pecka – obchodník. Avšak neviem o spojitosti s našou rodinou. Mal dcéru a syna. Vlastnil obchod s miešaným tovarom v dnešných starých Piešťanoch, oproti farskému kostolu. Dnes už na tom mieste stojí iná stavba. Neskôr mal obchod oproti dnešnému Domossu na Bratislavskej ulici. Tento obchod od neho kúpil v Piešťanoch veľmi dobre známy Kršjak.
The name “Pecka” is of Moravian origin, and its legacy has been passed down through generations. The earliest known Pecka is Ondrej Pecka. His son Ján worked as a laborer in Austria and likely resided more frequently in Uhorská Ves, where he eventually passed away. An interesting anecdote recounts Ján’s attempt to lift a 100-liter beer barrel (approximately 170 kg), leading to his demise. Ján’s son, Martin Pecka, sustained several injuries during World War I, including a bullet lodged under his shoulder blade. In a peculiar turn of events, a horse assisted in removing the bullet. While riding on a carriage with Dr. Berlanský, the horse’s movements caused the saddle straps, held by Martin Pecka, to dislodge the bullet from under his shoulder blade. Shortly thereafter, Dr. Berlanský extracted the bullet. Martin Pecka first married Mária Púchovská, but she succumbed to tuberculosis (consumption) before his return from the war. Subsequently, he married her five years younger aunt, Mária Šugrová, whose mother was Anna Púchovská, and father was Matej Šugra. František Pecka, a merchant in Piešťany, also carried the Pecka name. However, any connection to your family is not currently known. He had a daughter and a son, and he owned a general store in the old part of Piešťany, across from the parish church. Today, a different building stands in that location. Later, František Pecka had a store across from the present-day Domoss on Bratislavská Street, which was eventually purchased by the well-known Kršjak in Piešťany.
Pecka je moravské jméno. Jak se také traduje po generacích, ale nevím o tom nic bližšího. Nejstarší známý Pecka je Ondřej Pecka. Jeho syn Jan chodil na práce do Rakouska a pravděpodobně pobýval častěji v Uherské Vsi, kde také zemřel, když se vsadil, že zvedne 100litrový sud piva (mimochodem asi 170 kg). Jeho syn Martin Pecka měl několik zranění z 1. světové války, například měl kulku pod lopatkou. Kuriózním způsobem se jí zbavil. Pomohl mu k tomu kůň. Jeli spolu s doktorem Berlanským na voze, kůň škubl opratěmi, které držel Martin Pecka, a to způsobilo, že se kulka spod lopatky dostala na povrch pod kůži. Krátce nato mu ji zmíněný doktor Berlanský vyjmul. Martin Pecka si vzal nejprve Marii Púchovskou, avšak než se vrátil z války, zemřela na tuberkulózu – souchotiny. Následně si vzal její o 5 let mladší tetu – Marii Šugrovou, jejíž matka byla Anna Púchovská a otec Matěj Šugra. V Piešťanech žil také František Pecka – obchodník. Nevím však o spojitosti s naší rodinou. Měl dceru a syna. Vlastnil obchod se smíšeným zbožím v dnešních starých Piešťanech, naproti farnímu kostelu. Dnes už na tom místě stojí jiná stavba. Později měl obchod naproti dnešnímu Domossu na Bratislavské ulici. Tento obchod od něj koupil v Piešťanech velmi známý Kršjak.
Use Facebook to Comment on this Post
- Kern – meno späté s našou rodinou (46.3%)
- Pôvod a história rodu našej rodiny (26%)
- Priezviská a rodné mená v našej rodine (25.7%)
- Rusnák a Dugát – mená späté s našou rodinou (25.3%)
- Púchovský – meno späté s našou rodinou (25.3%)
- Faško, Kaclík – mená späté s našou rodinou (25.1%)
- Ondrášik – meno späté s našou rodinou (22.8%)
- Šajgalík – meno späté s našou rodinou (22.5%)
- Historické fotky a dokumenty (22.3%)
- Námestia (16.8%)