Hits: 19707

K pôvodu mien

  • slovo Kaclík znamená v turečtine niečo ako stav, hodnota, cena
  • meno Faško vzniklo možno z nemeckého Fachmann
  • meno Ondrášik je na Slovensku, aj v Čechách veľmi používané
  • meno Rusnák je pravdepodobne odvodené od kmeňa slova rus
  • meno Dugát je pre mňa zatiaľ záhadou. vo Francúzsku nesú taký názov
  • meno Kern je zrejme nemeckého pôvodu. znamená zrno v nemčine
  • meno Pecka pochádza z Moravy
  • meno Šajgalík môže byť odvodené od sajgy, prípadne od saglika
  • meno Púchovský

Naša je pomerne rozsiahla. Snažím sa zistiť kam siahajú jej . Podarilo sa mi už nájsť veľké množstvo ľudí, ktorí mi pomohli. Prípadne som ja trochu pomohol im. Pátram predovšetkým po menách ako , , , , , , , , , , prípadne , , , , , , . Zaujíma ma aj miest, osídlenia v ktorých žili naši . Ide o , , , , , , , , , , atď. V roku 2003 žilo na Slovensku pravdepodobne 58 Kaclíkovcov.

K zmenám priezvisk dochádzalo aj v našej rodine. Menami Faško, Kaclík, Dugát, sa podrobnejšie zaoberám na samostatných stránkach. Zistil som tieto možné : Ličko – Baliak, , , Kern – Horský. Čo viedlo týchto ľudí k zmene? Asi v našom prípade skôr ide o snahu po rozlišovaní sa. Niekedy možno šlo o obavy z prenasledovania, či už kvôli presvedčeniu, alebo kvôli neslovensky znejúcemu menu, prípadne z iných dôvodov (Kern, Herák, možno aj Rusnák). Pôvod Faškovského rodu sa viaže na obec . Neviem zatiaľ kedy vznikla. Vyzerá to, že možno okolo roku 1690. Je však veľmi zaujímavé, že podľa historických prameňov existovalo už v 15. storočí. Nie však tam, kde je dnes, ale pri Dobšinej. Tam však v 16. storočí zaniklo. sa dajú získať na matrikách, na farských úradoch, v archívoch. Na Slovensku sa nachádza asi 7 oblastných archívov. V Štátnom oblastnom archíve v Banskej Bystrici sa nachádzajú z väčšiny bývalého stredoslovenského kraja z rokov 1786 – 1895. Konkrétne sa tam nachádzajú aj nami zistené údaje z , avšak staršie sa tu nenachádzajú, nakoľko v Beňuši nebol farský úrad, staršie údaje – do roku 1682 sú v matrikách v Brezne.

Údaje, ktoré sú zverejnené, neobsahujú presné adresy, žiadne telefóny, žiadne fotky, nič čoby narušovalo dotknutých osôb. Výnimkou sú fotky najbližších. Fotky obcí, aj väčšiny osôb som fotil ja sám. Akékoľ voči uverejnenému obsahu mi adresujte. Ospravedlňujem sa za nepresnosti, nie všetky sú dokončené. Ak by sa niekto našiel, kto by mi vedel pomôcť, poradiť, ak by naopak, niekto chcel radu odo mňa, nech sa obráti na mňa. Budem vďačný za každú informáciu. V tomto duchu by som sa chcel poďakovať predovšetkým Branislavovi Faškovi a Igorovi Faškovi ktorý mi poskytli množstvo cenných informácií

Jednotlivé zaujímavé

Use to Comment on this Post