K pôvodu mien
- slovo Kaclík znamená v turečtine niečo ako stav, hodnota, cena
- meno Faško vzniklo možno z nemeckého Fachmann
- meno Ondrášik je na Slovensku, aj v Čechách veľmi používané
- meno Rusnák je pravdepodobne odvodené od kmeňa slova rus
- meno Dugát je pre mňa zatiaľ záhadou. Vína vo Francúzsku nesú taký názov
- meno Kern je zrejme nemeckého pôvodu. Kern znamená zrno v nemčine
- meno Pecka pochádza z Moravy
- meno Šajgalík môže byť odvodené od sajgy, prípadne od saglika
- meno Púchovský
Naša rodina je pomerne rozsiahla. Snažím sa zistiť kam siahajú jej korene. Podarilo sa mi už nájsť veľké množstvo ľudí, ktorí mi pomohli. Prípadne som ja trochu pomohol im. Pátram predovšetkým po menách ako Kaclík, Faško, Dugát, Rusnák, Kern, Citterberg, Šajgalík, Púchovský, Ondrášik, Pecka, prípadne Ličko, Kán, Baliak, Košecká, Nemčok, Knapčok, Oravcová. Zaujíma ma aj história miest, osídlenia v ktorých žili naši predkovia. Ide o Piešťany, Filipovo, Brezno, Gašparovo, Braväcovo, Hôrka nad Váhom, Pôbišovo, Srnkovo, Podholie, Duchonku, Staré Hory atď. V roku 2003 žilo na Slovensku pravdepodobne 58 Kaclíkovcov.
K zmenám priezvisk dochádzalo aj v našej rodine. Menami Faško, Kaclík, Dugát, Rusnák sa podrobnejšie zaoberám na samostatných stránkach. Zistil som tieto možné zmeny mien: Ličko – Baliak, Bútora – Kochan, Troliga – Pôbiš, Kern – Horský. Čo viedlo týchto ľudí k zmene? Asi v našom prípade skôr ide o snahu po rozlišovaní sa. Niekedy možno šlo o obavy z prenasledovania, či už kvôli presvedčeniu, alebo kvôli neslovensky znejúcemu menu, prípadne z iných dôvodov (Kern, Herák, možno aj Rusnák). Pôvod Faškovského rodu sa viaže na obec Filipovo. Neviem zatiaľ kedy vznikla. Vyzerá to, že možno okolo roku 1690. Je však veľmi zaujímavé, že podľa historických prameňov Filipovo existovalo už v 15. storočí. Nie však tam, kde je dnes, ale pri Dobšinej. Tam však v 16. storočí zaniklo. Genealogické údaje sa dajú získať na matrikách, na farských úradoch, v archívoch. Na Slovensku sa nachádza asi 7 oblastných archívov. V Štátnom oblastnom archíve v Banskej Bystrici sa nachádzajú matriky z väčšiny bývalého stredoslovenského kraja z rokov 1786 – 1895. Konkrétne sa tam nachádzajú aj nami zistené údaje z obce Beňuš, avšak staršie matriky sa tu nenachádzajú, nakoľko v Beňuši nebol farský úrad, staršie údaje – do roku 1682 sú v matrikách v Brezne.
Údaje, ktoré sú zverejnené, neobsahujú presné adresy, žiadne telefóny, žiadne fotky, nič čoby narušovalo súkromie dotknutých osôb. Výnimkou sú fotky najbližších. Fotky obcí, aj väčšiny osôb som fotil ja sám. Akékoľvek výhrady voči uverejnenému obsahu mi adresujte. Ospravedlňujem sa za nepresnosti, nie všetky informácie sú dokončené. Ak by sa niekto našiel, kto by mi vedel pomôcť, poradiť, ak by naopak, niekto chcel radu odo mňa, nech sa obráti na mňa. Budem vďačný za každú informáciu. V tomto duchu by som sa chcel poďakovať predovšetkým Branislavovi Faškovi a Igorovi Faškovi ktorý mi poskytli množstvo cenných informácií
Jednotlivé zaujímavé generácie
- Matej Faško, Helena Fašková a Anna Púpajová
- Michal Rusnák
- Matej Faško
- Púchovský
- Martin Ondrášik
- Jozef Kán, Švantnerová
- Ján Faško, Zuzana Černáková – evanjelická vetva
- Ondrej Pecka a Katarína Oravcová
- Matej Šajgalík, Zuzana Fašková
- Tomáš Faško, Magda Auxtová
- Michal Citterberg, Anna Bacúšanová
- Juraj Ličko, Mária Faško Kaclíková
- Štefan Citterberg, Agneša Šajgalíková
- Michal Švantner, Anna Rakytová
- Andrej Faško, Anna Ličková
- Ján Javorčík, Mária Nemčoková
- Rudolf Kern a Jozefina Artzová
- Jozef Citterberg, Sabina Ličková
- Michal Švantner, Anna Rakytová
Use Facebook to Comment on this Post
- Priezviská a rodné mená v našej rodine (84.5%)
- Poznámky z histórie týkajúcej sa našej rodiny (64%)
- Rodný kraj (59.6%)
- Miesta výskytu našej rodiny (54.8%)
- Historické fotky a dokumenty (53.5%)
- Nobilitačná listina rodiny Faško (52.7%)
- Kontakty z Internetu (52.5%)
- Miestne mená na Horehroní (52.4%)
- Najbližšia rodina (50.8%)
- Erby rodu Faško (50.5%)