Hits: 28418

História hudby

Vznik hudby môžeme datovať na dobu, kedy sa snažil napodobňovať . Išlo tak zrejme trochu o podvedomý efekt, kedy prišiel na melódiu. Neverili by ste, koľko rôznych tónov je v krátkej – trebárs 0.5 sekundovej sekvencii spevu nejakého vtáka. Zmysly človeka to nedokážu vnímať uvedomovane – je to ako pri sledovaní filmu, kedy si tiež neuvedomujeme, že film, ktorý sledujeme je poskladaný zo statických obrázkov, ktoré idú rýchlosťou 25 obrázkov za sekundu. Avšak mozog zrejme evidoval tieto a naučil postupne človeka spievať.

Ľudová hudba

Ide zrejme o najfrekventovanejšiu formu hudby, aspoň pokiaľ ide o históriu. Bola to hudba obyčajne jednoduchých ľudí, ktorí si medzi sebou jednotlivé dielka odovzdávali počas mnoho generácii. Ľudová hudba v dnešnej podobe je už značne vyumelkovaná umeleckými nástrojmi. K ľudovej hudbe bezpochyby patrí aj špecifický odev – kroj a zvyky jednotlivých oblastí. Na Slovensku vzniklo mnoho diferencovaných folklórnych oblastí, v ktorých je bohatstvo národa.

Jedným zo zvlášť umelecky hodnotných počinov je použitie hudobných motívov v muzikálnej – inštrumentálne forme. Spomeniem napr. na celom svete známu skupinu Berkyho Mrenicu. Diabolské husle hovoria za všetko. Tento súbor sa skvele popasoval aj z dielami majstrov klasickej hudby, ako boli Johann Sebastian Bach, Edvard Hagerup Grieg, Johannes Brahms atď. Inou skupinou je známy maďarský orchester Budapešť, ktorý má úctyhodné parametre. Ďalšou skupinou je v podstate hardrocková severomoravská skupina Fleret, ktorá čiastočne využíva motívy ľudovej hudby. Ďalšou skupinou je , viacmenej zoskupenie bratov Peštovcov, ktorí hrajú veľmi muzikálne.

Klasická hudba

Počiatky klasickej hudby siahajú snáď do 15. storočia. Myslím, že druhá opera v histórii bola . Najpompéznejšou formou klasickej – vážnej hudby je práve opera. Je to vlastne spevohra. V minulosti hudobní skladatelia skladali množstvo opier, ako storočia ubiehali, ich počet klesal. Dnes sa komponujú aj hybridy ako rocková opera apod. Hudobné diela sa skladali väčšinou pre duchovné účely, postupne chrámovú hudbu nahrádza svetská. Velikánmi svetovej hudby boli napr. – Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, , Peter Iljič Čajkovskij, Hector Berlioz, Franz Schubert, , , Edvard Hagerup Grieg, Antonio Vivaldi, , Gioacino Puccini. Medzi najslávnejšie diela patrí Verdiho Nabucco, Rigoletto, Traviatta, Mozartova , Don Giovanni, Requiem, Pucciniho , , Vivaldiho Štyri ročné obdobia, Griegov Peer Gynt, Berliozova , Beethovenova , Bachova Fúga A moll, Čajkovského , , Schubertove

Čítaj príspevok  Evolučná biológia

Okrem opery existujú aj iné klasické formy hudobných diel, symfónie, operety, suity, menuety, , polky, mazurky, fúgy, , , filharmonické diela, diela pre atď. Aj z klasickej hudby čerpali niektorí umelci z iných oblastí, resp. opačne. Napr. vyššie spomínaný , ďalej Vanessa Mae – ktorá hrá Johanna Sebastiana Bacha – vážne aj v pop-e. Ďalšie príklady: – fínske zoskupenie hrajúce repertoár metalovej formácie Metallica. Marián Varga, ktorý najmä v zoskupení Collegium Musicum na klávesoch doslova čaruje. Jeho Hommage alla Bach, alebo napr. skladba na motívy Korsakovovej Šeherezády, sú grandiózne. zvykne z času na čas vyprodukovať v podstate klasické dielo na motívy populárnej hudby. Myslím, že je to slušné ocenenie pre hudobné telesá. Napr. z produkcie skupín , Jethro Tull, Police. Máloktorý umelec – skladateľ dokáže komponovať v rôznych žánroch, tobôž nie v celkom odlišných smeroch. Paulovi McCartneymu sa to podarilo – ide o unikátny prípad, kedy skladateľ slávnej rockovej skupiny Beatles zložil celkom úspešne klasické dielo – myslím, že šlo dokonca o chrámové symfonické dielo. Podobné motívy ako v klasickej hudbe možno nájsť najmä v jazze.

Niektoré klasické diela vyžadujú vysokú inštrumentálnu zručnosť pri hraní na hudobné nástroje. Je celkom pochopiteľné, že sami skladatelia ňou často oplývali. Za najväčšieho klavírneho virtuóza sa pokladá zrejme Artur Rubinstein, za husľových virtuózov zase , Antonio Vivaldi, Nicolo Paganini. Ich veľkým obdivovateľom a rovnako skvelým virtuózov bol aj relatívne nedávno zosnulý Yehudi Menuhin

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s muzikálmi. Ide o kombináciu hudby a divadla. Vo svete sú najznámejšie My Fair Lady, Hello Dolly, Chorus Line, v našich končinách sú to Jesus Christ Superstar, , Dracula, Rusalka, Pomáda

Už dlhší čas je najpreferovanejšiu formu hudby súčasnosti. Existuje mnoho štýlov, od muzikálnych až po gýčovité elektronické výplody. Ja spomeniem hlavne tie (aj klasické štýly), ktoré hodnotím ako pozitívne. Prosím o zhovievavosť s kategóriami hudby, nedá sa všetko jednoducho zaradiť.

Čítaj príspevok  Púchovský - meno späté s našou rodinou

Jazz

Počiatky jazzu siahajú do konca 19. st. a začiatku 20. storočia. Ide o hudbu afroameričanov, za kolísku sa považuje New Orleans. Podľa mňa ide o najmuzikálnejšiu formu. Za skvelých muzikantov považujem týchto (za pomlčkou nasleduje umelcov hlavný umelcov nástroj): Herbie Hanckock – piano, , , fusion, – piano, Al Di Meola – gitara, Bobby McFerrin – vokál, Charlie Parker, – saxofón, Stephanne Grappeli – husle, Michel Petrucciani – , Miles Davis – Be bop, John Scofield – gitara, Joe Henderson – saxofón, – klarinet, Louis Armstrong – trúbka, – trúbka, , – vokál, folk , – trúbka, , – gitara, Michael Brecker, , Jack DeJohnette, , Jaco Pastorius – gitara, , , – old , Marvin Gaye, John McLaughlin. Z našich napr. – spev, – trubkársky virtuóz.

 • Jazzfunk:  Herbie Hancock – piano , Jamiroquai
 • Jazzrock: – gitara, Carlos Santana – gitara, & The Frozen Dozen, Jack Bruce – gitara,
 • Orchestral Rock: Collegium Musicum,
 • Blues: , Garry Moore, B.B. King, Hans Theessink – gitara (no keď spustí, znie to ako orchester), Jack Bruce – gitara
 • Blues Rock:

Rock

Ťažko pre mňa definovateľný štýl, ktorý pre mňa nemá v sebe jasný komerčný vplyv: – svojou hudbou oslovil aj jazzových umelcov, , Red Hot Chilli Peppers, , Queen na začiatku kariéry. Extreme, Dire Straits, , , Nazareth, , , Red Hot Chilli Peppers, Rolling Stones, Sheryl Crow, Supertramp, U2, , , Jack Bruce, , – gitara, Oskar Rózsa – basgitara, Fermáta, Vlasta Redl, , Fero Griglák – gitara, – basgitara, , Le Payaco, Lucie, .

 • Slowrock: Elton John – piano, Chris Rea
 • Hardrock: – gitara, Deff Leppard, Nirvana, Extreme, , ,
 • Renesaince Rock: Jethro Tull, Ian Anderson, Blackmore`s Night
 • Symphonic Rock: Collegium Musicum
 • Old Rock: Roling Stones, John Lennon
 • Softrock: Smokie, Bee Gees,
Čítaj príspevok  Katka Koščová - prvá slovenská Superstar

Iné žánre

Use Facebook to Comment on this Post

novypopular.eu