Hits: 28783

História hudby

Vznik hudby môžeme datovať na dobu, kedy sa človek snažil napodobňovať . Išlo tak zrejme trochu o podvedomý efekt, kedy človek prišiel na melódiu. Neverili by ste, koľko rôznych tónov je v krátkej – trebárs 0.5 sekundovej sekvencii spevu nejakého vtáka. Zmysly človeka to nedokážu vnímať uvedomovane – je to ako pri sledovaní filmu, kedy si tiež neuvedomujeme, že film, ktorý sledujeme je poskladaný zo statických obrázkov, ktoré idú rýchlosťou 25 obrázkov za sekundu. Avšak mozog zrejme evidoval tieto melódie a naučil postupne človeka spievať.

Ľudová hudba

Ide zrejme o najfrekventovanejšiu formu hudby, aspoň pokiaľ ide o históriu. Bola to hudba obyčajne jednoduchých ľudí, ktorí si medzi sebou jednotlivé dielka odovzdávali počas mnoho generácii. Ľudová hudba v dnešnej podobe je už značne vyumelkovaná umeleckými nástrojmi. K ľudovej hudbe bezpochyby patrí aj špecifický odev – kroj a jednotlivých oblastí. Na Slovensku vzniklo mnoho diferencovaných folklórnych oblastí, v ktorých je .

Jedným zo zvlášť umelecky hodnotných počinov je použitie hudobných motívov v muzikálnej – inštrumentálne forme. Spomeniem napr. na celom svete známu skupinu Berkyho Mrenicu. hovoria za všetko. Tento súbor sa skvele popasoval aj z dielami majstrov klasickej hudby, ako boli , Edvard Hagerup Grieg, Johannes Brahms atď. Inou skupinou je známy maďarský orchester Budapešť, ktorý má úctyhodné parametre. Ďalšou skupinou je v podstate hardrocková severomoravská skupina Fleret, ktorá čiastočne využíva motívy ľudovej hudby. Ďalšou skupinou je Točkolotoč, viacmenej zoskupenie bratov Peštovcov, ktorí hrajú veľmi muzikálne.

Klasická hudba

Počiatky klasickej hudby siahajú snáď do 15. storočia. Myslím, že druhá opera v histórii bola . Najpompéznejšou formou klasickej – vážnej hudby je práve opera. Je to vlastne spevohra. V minulosti hudobní skladatelia skladali množstvo opier, ako storočia ubiehali, ich počet klesal. Dnes sa komponujú aj hybridy ako rocková opera apod. Hudobné diela sa skladali väčšinou pre duchovné účely, postupne chrámovú hudbu nahrádza svetská. Velikánmi svetovej hudby boli napr. – Johann Sebastian Bach, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Peter Iljič Čajkovskij, , Franz Schubert, , Robert Schummann, Edvard Hagerup Grieg, , Giussepe Verdi, Gioacino Puccini. Medzi najslávnejšie diela patrí Verdiho Nabucco, Rigoletto, Traviatta, Mozartova Figarova svadba, Don Giovanni, Requiem, Pucciniho Barbier zo Sevilly, , Vivaldiho , Griegov Peer Gynt, Berliozova , Beethovenova , Bachova Fúga A moll, Čajkovského Labutie jazero, Luskáčik, Schubertove piesne …

Čítaj príspevok  Literatúra a literárne tipy

Okrem existujú aj iné klasické formy hudobných diel, symfónie, operety, , menuety, koncerty, polky, mazurky, , balet, piesne, , diela pre atď. Aj z klasickej hudby čerpali niektorí umelci z iných oblastí, resp. opačne. Napr. vyššie spomínaný Berky Mrenica, ďalej – ktorá hrá Johanna Sebastiana Bacha – vážne aj v pop-e. Ďalšie príklady: Apocalyptica – fínske zoskupenie hrajúce repertoár metalovej formácie Metallica. , ktorý najmä v zoskupení Collegium Musicum na klávesoch doslova čaruje. Jeho , alebo napr. skladba na motívy Korsakovovej Šeherezády, sú grandiózne. zvykne z času na čas vyprodukovať v podstate klasické dielo na motívy populárnej hudby. Myslím, že je to slušné ocenenie pre hudobné telesá. Napr. z produkcie skupín , , Police. Máloktorý umelec – skladateľ dokáže komponovať v rôznych žánroch, tobôž nie v celkom odlišných smeroch. Paulovi McCartneymu sa to podarilo – ide o unikátny prípad, kedy skladateľ slávnej rockovej skupiny Beatles zložil celkom úspešne klasické dielo – myslím, že šlo dokonca o chrámové symfonické dielo. Podobné motívy ako v klasickej hudbe možno nájsť najmä v jazze.

Niektoré klasické diela vyžadujú vysokú inštrumentálnu zručnosť pri hraní na hudobné nástroje. Je celkom pochopiteľné, že sami skladatelia ňou často oplývali. Za najväčšieho klavírneho virtuóza sa pokladá zrejme Artur Rubinstein, za husľových virtuózov zase Sebastiano Correlli, , . Ich veľkým obdivovateľom a rovnako skvelým virtuózov bol aj relatívne nedávno zosnulý

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s muzikálmi. Ide o kombináciu hudby a divadla. Vo svete sú najznámejšie My Fair Lady, , Chorus Line, v našich končinách sú to Jesus Christ Superstar, Johanka z Arku, Dracula, Rusalka,

Už dlhší čas je najpreferovanejšiu formu hudby súčasnosti. Existuje mnoho štýlov, od muzikálnych až po gýčovité elektronické výplody. Ja spomeniem hlavne tie (aj klasické štýly), ktoré hodnotím ako pozitívne. Prosím o zhovievavosť s kategóriami hudby, nedá sa všetko jednoducho zaradiť.

Čítaj príspevok  Eurovision Song Contest Slovakia

Jazz

Počiatky jazzu siahajú do konca 19. st. a začiatku 20. storočia. Ide o hudbu afroameričanov, za kolísku sa považuje New Orleans. Podľa mňa ide o najmuzikálnejšiu formu. Za skvelých muzikantov považujem týchto (za pomlčkou nasleduje umelcov hlavný umelcov nástroj): Herbie Hanckock – piano, funky , funky, fusion, – piano, – gitara, Bobby McFerrin – vokál, Charlie Parker, – saxofón, Stephanne Grappeli – husle, Michel , Miles Davis – Be bop, John Scofield – gitara, Joe Henderson – saxofón, Benny Goodman – klarinet, Louis Armstrong – trúbka, Dizzy Gilespie – trúbka, , – vokál, folk , – trúbka, , Pat Metheny – gitara, , , , Joe Zavinul, – gitara, , Keith Jarrett, Ray Charles – old , , John McLaughlin. Z našich napr. Peter Lipa – , Peter Bartoš – trubkársky virtuóz.

  • Jazzfunk – piano , Jamiroquai
  • Jazzrock: Andrej Šeban – gitara, Carlos Santana – gitara, Erich Boboš Procházka & The Frozen Dozen, Jack Bruce – gitara,
  • Orchestral Rock: ,
  • Blues: , Garry Moore, B.B. King, – gitara (no keď spustí, znie to ako orchester), Jack Bruce – gitara
  • Blues Rock: Joe Cocker

Rock

Ťažko pre mňa definovateľný štýl, ktorý pre mňa nemá v sebe jasný komerčný vplyv: – svojou hudbou oslovil aj jazzových umelcov, Bruce Springsteen, , Joe Cocker, Queen na začiatku kariéry. Extreme, , , Creedence Clearwater Revival, , Pink Floyd, , , Rolling Stones, Sheryl Crow, , , , Freddie Mercury, Jack Bruce, Lenny Kravitz, Andrej Šeban – gitara, Oskar Rózsa – basgitara, , Vlasta Redl, Wanastovi Vjecy, – gitara, Juraj Griglák – basgitara, Fedor Frešo, Le Payaco, Lucie, .

Čítaj príspevok  Geografia

Iné žánre

Use Facebook to Comment on this Post