Hits: 28270

História hudby

Vznik hudby môžeme datovať na dobu, kedy sa snažil napodobňovať . Išlo tak zrejme trochu o podvedomý efekt, kedy prišiel na melódiu. Neverili by ste, koľko rôznych tónov je v krátkej – trebárs 0.5 sekundovej sekvencii spevu nejakého vtáka. Zmysly človeka to nedokážu vnímať uvedomovane – je to ako pri sledovaní filmu, kedy si tiež neuvedomujeme, že film, ktorý sledujeme je poskladaný zo statických obrázkov, ktoré idú rýchlosťou 25 obrázkov za sekundu. Avšak mozog zrejme evidoval tieto a naučil postupne človeka spievať.

Ľudová hudba

Ide zrejme o najfrekventovanejšiu formu hudby, aspoň pokiaľ ide o históriu. Bola to hudba obyčajne jednoduchých ľudí, ktorí si medzi sebou jednotlivé dielka odovzdávali počas mnoho generácii. Ľudová hudba v dnešnej podobe je už značne vyumelkovaná umeleckými nástrojmi. K ľudovej hudbe bezpochyby patrí aj špecifický odev – kroj a jednotlivých oblastí. Na Slovensku vzniklo mnoho diferencovaných folklórnych oblastí, v ktorých je bohatstvo národa.

Jedným zo zvlášť umelecky hodnotných počinov je použitie hudobných motívov v muzikálnej – inštrumentálne forme. Spomeniem napr. na celom svete známu skupinu Berkyho Mrenicu. Diabolské hovoria za všetko. Tento súbor sa skvele popasoval aj z dielami majstrov klasickej hudby, ako boli Johann Sebastian Bach, Edvard Hagerup Grieg, Johannes Brahms atď. Inou skupinou je známy maďarský orchester , ktorý má úctyhodné parametre. Ďalšou skupinou je v podstate hardrocková severomoravská skupina Fleret, ktorá čiastočne využíva motívy ľudovej hudby. Ďalšou skupinou je Točkolotoč, viacmenej zoskupenie bratov Peštovcov, ktorí hrajú veľmi muzikálne.

Klasická hudba

Počiatky klasickej hudby siahajú snáď do 15. storočia. Myslím, že druhá opera v histórii bola Daphne. Najpompéznejšou formou klasickej – vážnej hudby je práve opera. Je to vlastne spevohra. V minulosti hudobní skladatelia skladali množstvo opier, ako storočia ubiehali, ich počet klesal. Dnes sa komponujú aj hybridy ako rocková opera apod. Hudobné diela sa skladali väčšinou pre duchovné účely, postupne chrámovú hudbu nahrádza svetská. Velikánmi svetovej hudby boli napr. – Johann Sebastian Bach, Wolfgang Mozart, Ludwig van Beethoven, Peter Iljič Čajkovskij, , Franz Schubert, Frederyk Chopin, Robert Schummann, Edvard Hagerup Grieg, Antonio Vivaldi, , Gioacino Puccini. Medzi najslávnejšie diela patrí Verdiho Nabucco, Rigoletto, Traviatta, Mozartova , Don Giovanni, , Pucciniho , Tosca, Vivaldiho , Griegov Peer Gynt, Berliozova , Beethovenova 9. symfónia Óda na radosť, Bachova Fúga A moll, Čajkovského Labutie jazero, , Schubertove piesne …

Čítaj príspevok  Informatika

Okrem opery existujú aj iné klasické formy hudobných diel, , operety, suity, menuety, koncerty, , mazurky, fúgy, balet, piesne, , diela pre atď. Aj z klasickej hudby čerpali niektorí umelci z iných oblastí, resp. opačne. Napr. vyššie spomínaný Berky Mrenica, ďalej – ktorá hrá Johanna Sebastiana Bacha – vážne aj v pop-e. Ďalšie príklady: Apocalyptica – fínske zoskupenie hrajúce repertoár metalovej formácie Metallica. Marián Varga, ktorý najmä v zoskupení Collegium Musicum na klávesoch doslova čaruje. Jeho , alebo napr. skladba na motívy Korsakovovej Šeherezády, sú grandiózne. Londýnsky symfonický orchester zvykne z času na čas vyprodukovať v podstate klasické dielo na motívy populárnej hudby. Myslím, že je to slušné ocenenie pre hudobné telesá. Napr. z produkcie skupín ABBA, , . Máloktorý umelec – skladateľ dokáže komponovať v rôznych žánroch, tobôž nie v celkom odlišných smeroch. Paulovi McCartneymu sa to podarilo – ide o unikátny prípad, kedy skladateľ slávnej rockovej skupiny Beatles zložil celkom úspešne klasické dielo – myslím, že šlo dokonca o chrámové symfonické dielo. Podobné motívy ako v klasickej hudbe možno nájsť najmä v jazze.

Niektoré klasické diela vyžadujú vysokú inštrumentálnu zručnosť pri hraní na . Je celkom pochopiteľné, že sami skladatelia ňou často oplývali. Za najväčšieho klavírneho virtuóza sa pokladá zrejme , za husľových virtuózov zase Sebastiano Correlli, Antonio Vivaldi, . Ich veľkým obdivovateľom a rovnako skvelým virtuózov bol aj relatívne nedávno zosnulý Yehudi Menuhin

V poslednej dobe sa roztrhlo vrece s muzikálmi. Ide o kombináciu hudby a divadla. Vo svete sú najznámejšie My Fair Lady, Hello Dolly, Chorus Line, v našich končinách sú to Jesus Christ Superstar, Johanka z Arku, Dracula, ,

Už dlhší čas je populárna hudba najpreferovanejšiu formu hudby súčasnosti. Existuje mnoho štýlov, od muzikálnych až po gýčovité elektronické výplody. Ja spomeniem hlavne tie (aj klasické štýly), ktoré hodnotím ako pozitívne. Prosím o zhovievavosť s kategóriami hudby, nedá sa všetko jednoducho zaradiť.

Čítaj príspevok  Eurovision Song Contest Slovakia

Jazz

Počiatky jazzu siahajú do konca 19. st. a začiatku 20. storočia. Ide o hudbu afroameričanov, za kolísku sa považuje . Podľa mňa ide o najmuzikálnejšiu formu. Za skvelých muzikantov považujem týchto (za pomlčkou nasleduje umelcov hlavný umelcov nástroj): Herbie Hanckock – piano, , , fusion, – piano, – gitara, – vokál, , Dexter Gordon – , Stephanne Grappeli – , , – Be bop, – gitara, , Benny Goodman – klarinet, Louis Armstrong – trúbka, – trúbka, , Joni Mitchell – vokál, , Bix Beiderbecke – trúbka, Duke Ellington, Pat Metheny – gitara, Michael Brecker, Ella Fitzgerald, Jack DeJohnette, , – gitara, John Coltrane, Keith Jarrett, – old , Marvin Gaye, John McLaughlin. Z našich napr. – spev, – trubkársky virtuóz.

 • Jazzfunk:  Herbie Hancock – piano , Jamiroquai
 • Jazzrock: Andrej Šeban – gitara, Carlos Santana – gitara, Erich Boboš Procházka & The Frozen Dozen, – gitara,
 • Orchestral Rock: Collegium Musicum,
 • Blues: , Garry Moore, B.B. King, – gitara (no keď spustí, znie to ako orchester), – gitara
 • Blues Rock:

Rock

Ťažko pre mňa definovateľný štýl, ktorý pre mňa nemá v sebe jasný komerčný vplyv: Sting – svojou hudbou oslovil aj jazzových umelcov, , Red Hot Chilli Peppers, , na začiatku kariéry. , Dire Straits, Bon Jovi, Creedence Clearwater Revival, , , , Red Hot Chilli Peppers, Rolling Stones, , Supertramp, U2, Deep Purple, , , Lenny Kravitz, Andrej Šeban – gitara, Oskar Rózsa – basgitara, Fermáta, , Wanastovi Vjecy, – gitara, Juraj Griglák – basgitara, Fedor Frešo, Le Payaco, , .

 • Slowrock: – piano, Chris Rea
 • Hardrock: – gitara, , Nirvana, , Stromboli, Aerosmith, Apocalyptica
 • Renesaince Rock: , Ian Anderson, Blackmore`s Night
 • Symphonic Rock: Collegium Musicum
 • Old Rock: Roling Stones, John Lennon
 • Softrock: Smokie, Bee Gees,
Čítaj príspevok  Literatúra a literárne tipy

Iné žánre

Use Facebook to Comment on this Post

novypopular.eu