Hits: 5406

leží na juhu Európy. Je to z bohatou históriou. Rozprestiera sa na rozlohe 131 957 km2, žije tu takmer 11 miliónov obyvateľov. Ročne navštívi viac ako 11 miliónov turistov (walkers.sk). Hlavným mestom sú

Ku Grécku patrí asi 2000 ostrovov, prevažne v Egejskom mori. Medzi známe a veľké patrí a . Už od staroveku sa rozdeľuje na Makedoniu na severe, Trákiu na severovýchode, na stredozápade, Tesáliu na stredovýchode, Ruméliu ja juhu, Peloponézu, Krétu, Egejské a . Medzi veľké mestá patrí napr. , , , , , , . Grécke dejiny sú veľmi bohaté, jedny z najdlhších a najvýznamnejších. Pred príchodom Grékov žili na území Grécka a . V 4 – 3 tisícročí pred n.l do Grécka prenikli prvé grécke , ktorí vytvorili prvú – Mykénsku kultúru. Neskôr ich nasledovali ďalšie , , , , . Grécka položila základy európskej kultúry. Do 17. storočia patrila medzi najkultúrnejšie európske centrá aj , kde vládli Benátčania (wikipedia.sk). 

Kultúra súčasného Grécka vychádza predovšetkým z byzantských a zo starovekých tradícií. Grécka ako celok má bližšie k orientálnym krajinám, ako k Európe. sa radi zabávajú pri hudbe, tanci, aj víne. Ľudová a tradičné tance sú najpopulárnejšie a najviac udržiavané zo všetkých európskych krajín. Dokonca aj dnes vznikajú nové ľudové piesne. Všeobecne známa je grécka . V 9. storočí pred n.l žil . Veľmi známi sú , , , , , , . Grécka kuchyňa je typická stredomorská. Používa sa veľké množstvo olivového oleja. patrí medzi najobľúbenejšie turistické destinácie, hojne navštevované sú  , , , , , , , polostrov . Za pamiatkami sa chodí do týchto miest: , , , , , ,  (wikipedia.sk).

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post

novypopular.eu