Hits: 10299

leží v západnej Európe. Zo západu ho obmýva Atlantický oceán a z juhovýchodu Stredozemné . Od Španielska ho delia Pyreneje. Od roku 1768 Korzika patrí ku Francúzsku. Väčšina krajiny má rovinatý ráz (destinacie.sk). Meno France pochádza z latinského , čo znamená „krajina Frankov“ (Jean Carpentier et al.). Je možné, že slovo Frank je odvodené od protogermánskeho slova „frankon“, čo znamená oštep, kopija, ktorá sa vrhala ako sekera – (Tarassuk et al.), druhá hypotéza hovorí o tom, že v pravekej nemčíne „“ znamená voľný (Wikipedia ENG). Vzhľadom k svojmu tvaru je občas opisovaná ako I`HexagonNajstaršie známky ľudského života sú z doby pred 1.8 miliónmi rokov. Z doby spred 18 000 rokov pred n. l. pochádza jedna z mnohých zdobených mladopaleolitických jaskýň (Jean Carpentier et al.).

Vo Francúzsku žije asi 66 miliónov obyvateľov. Je treťou najväčšou krajinou Európy (Wikipedia ENG). Susedí s Atlantickým oceánom na západe, Severným morom na severe a so Stredozemným morom na juhu. Medzi Francúzskom a Veľkou Britániou je známy kanál . Pobrežná línia má 5500 km. Národnou hymnou je (francuzsko.sk), ktorá je známa aj u nás. Hlavným mottom Francúzskej republiky je , , (francuzsko.sk).

Najstarším mestom je . Jeho história sa začala písať 600 rokov pred naším letopočtom, kedy bola založená keltskými Galmi kolónia Massalia (Cambridge ancient history). Okolo roku 125 pred n.l. bola dobytá južná dobytá Rimanmi, ktorý nazývali tento región Roman Province, z čoho vznikol názov (Life Magazine, 13.07.1953, p. 76, Google Books). Hranice súčasného Francúzska zhruba zodpovedajú starovekej keltskej Galii. bola podrobená Rimanmi v 1. storočí pred n.l. V 4. storočí sem začali prenikať germánski Frankovia. V roku 843 sa Franská ríša rozpadla na Východofranskú (dnešné ), Západofranskú ríšu (dnešné ) a Lotrinsko. Známa je z roku 1789, zo začiatku 19. storočia pôsobenie Napoleona Bonaparteho. V roku 1958 stál na čele Francúzska (Wikipedia). Niektorí panovníci: knieža Salických Frankov v 5. storočí, , I. v 7. storočí, v 8. storočí kráľ Francúzska, Karol I. Veľký, Karolman II. v 9. storočí, . – (wikipedia.sk).

Hlavným mestom je . Najviac uznávaným národným sviatkom je Dobytie Bastily, ktoré sa slávi 14. júla. Medzi najznámejších Francúzov patrí Johanka z Arku, vedec Louis Pasteur, spisovateľ , staviteľ Gustave Eiffel, šansonierka , maliari Claude Monet, , herci Alain Delon, Jean Reno. Každoročne v júli sa konajú najslávnejšie cyklistické Tour de France oplýva významnými prístavmi v Le Havre, Nantes, , Cherbourg, Brest, Calais, La Rochelle, Toulon, , Cannes a najväčší francúzsky prístav v (netway.cz). Veľké francúzske automobilky: , Peugeot, Citroën (wikipedia.sk).

V krajine je štvrtý najväčší počet kultúrnych pamiatok svetového dedičstva UNESCO, takmer 40. Známi sú maliari , , Claude Monet, , , , . Pôsobili tu , , , , . je zakladajúcim členom Organizácie spojených národov – , kde je jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady (Wikipedia ENG). Nachádzajú sa tu tieto : , Pyreneje, Francúzske stredohorie, , , , Ardeny (Wikipedia).

Najvyššia hora Mont Blanc v západnej Európe (4810 m n.m.) je práve vo francúzskych Alpách (ljlysek.cz). Okrem Álp sa do výšky čnejú Pyreneje, pohoria , Ardeny, Francúzske Stredohorie a . Najvýznamnejšie rieky, Garonne, a . Rastie tu až 136 druhov stromov (francuzsko.sk). je známe svojou kuchyňou a vínom. Žabie stehienka, , , syry patria k tejto hrdej krajine. bolo jednou z prvých krajín, ktoré vytvorili (Protection of the Environment). Je najčastejšou turistickou destináciou. Známi spisovatelia: , , , Victor Hugo, Alexandre Dumas, Jules Verne, Émile Zola, , Guy de Maupassant, Albert Camus, Jean-Paul Sartre, , . Filozofovia: Rene Descartes, , , Auguste Comte. Veľmi známy je mikrobiológ Louis Pasteur, matematik a fyzik , fyzici , , , Paul Langevin, virológ Luc Montagnier. Hudobní skladatelia: , , , Jacques Offenbach, , Camille Saint-Saëns, Maurice Ravel, (Wikipedia EN). Medzi ďalšie známe patrí bezbochyby , Brigitte Bardot (wikipedia.org). Medzi „súčasnejších predstaviteľov“ hudby patrí: , , , Mireille Mathieu, Jean-Michel Jarre, . Bratia Auguste a Louis Lumiérovci vytvorili kino v roku 1895. Cannes hostí každoročne známy filmový festival. ako celok až do nedávnej doby bolo kultúrnym centrom celého sveta (Wikipedia EN).

Regióny a ich hlavné mestá: –  Štrassburg, Akvitánsko – , – Clermont-Ferrand, – Rennes, – Dijon, Centre – Orléans, Champagne-Ardenne – Chalon-en-Champagne, Korzika – Ajaccio, France-Comté – Besancon, Ile-de-France – Paris, Languedoc-Roussillon – Montpellier, Limuzínsko – Limoges, Lotrinsko – Metz, Normandia – Caen, Midi-Pyrénées – Toulouse, Nord-Pas-de-Calais – Lille, Pays de la – Nantees, – Amiens, Poitou-Charentes – Poitiers, -Aples-Côte d`Azur – , Rhône-Alpes – Lyon, – Rouen (Wikipedia EN). Francúzska kuchyňa je široko známa na celom svete. Vyrába sa tu viac ako 400 druhov syra, množstvo vín. Napríklad , , , . Známi športovci: Michel Platini, Just Fontaine, Thierry Henry (Wikipedia EN).

Niektoré zaujímavé miesta: , , Champ-Elysées, , ; zámok , Chenonceaux, Villandry, (), , zátoka , (destinacie.sk), mesto založené rimanmi Aix en , Avignon, , , alpské centrum Grenoble, mariánske pútnické miesto , , , , Orléans, , Saint Tropez. Francúzi sú veľmi zdvorilí, cenia si nevtieravú, nedbalú eleganciu. Typická je spontánna mimika a gestikulácia, emocionálne prejavy a komunikatívnosť (cedok.cz).

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post

novypopular.eu