Hits: 10298

Francúzsko leží v západnej Európe. Zo západu ho obmýva Atlantický oceán a z juhovýchodu Stredozemné . Od Španielska ho delia Pyreneje. Od roku 1768 patrí ku Francúzsku. Väčšina krajiny má rovinatý ráz (destinacie.sk). Meno pochádza z latinského , čo znamená „ Frankov“ (Jean Carpentier et al.). Je možné, že slovo Frank je odvodené od protogermánskeho slova „„, čo znamená oštep, kopija, ktorá sa vrhala ako sekera – (Tarassuk et al.), druhá hypotéza hovorí o tom, že v pravekej nemčíne „“ znamená voľný (Wikipedia ENG). Vzhľadom k svojmu tvaru je občas opisovaná ako I`HexagonNajstaršie známky ľudského života sú z doby pred 1.8 miliónmi rokov. Z doby spred 18 000 rokov pred n. l. pochádza jedna z mnohých zdobených mladopaleolitických jaskýň (Jean Carpentier et al.).

Vo Francúzsku žije asi 66 miliónov obyvateľov. Je treťou najväčšou krajinou Európy (Wikipedia ENG). Susedí s Atlantickým oceánom na západe, Severným morom na severe a so Stredozemným morom na juhu. Medzi Francúzskom a Veľkou Britániou je známy kanál La Manche. Pobrežná línia má 5500 km. Národnou hymnou je Marseillaise (francuzsko.sk), ktorá je známa aj u nás. Hlavným mottom Francúzskej republiky je , rovnosť, bratstvo (francuzsko.sk).

Najstarším mestom je . Jeho sa začala písať 600 rokov pred naším letopočtom, kedy bola založená keltskými Galmi kolónia Massalia (Cambridge ancient history). Okolo roku 125 pred n.l. bola dobytá južná Galia dobytá Rimanmi, ktorý nazývali tento región , z čoho vznikol názov Provence (Life Magazine, 13.07.1953, p. 76, Google Books). Hranice súčasného Francúzska zhruba zodpovedajú starovekej keltskej Galii. Galia bola podrobená Rimanmi v 1. storočí pred n.l. V 4. storočí sem začali prenikať germánski Frankovia. V roku 843 sa rozpadla na Východofranskú (dnešné Nemecko), Západofranskú ríšu (dnešné Francúzsko) a . Známa je z roku 1789, zo začiatku 19. storočia pôsobenie Napoleona Bonaparteho. V roku 1958 stál na čele Francúzska (Wikipedia). Niektorí panovníci: knieža Salických Frankov Merovech v 5. storočí, , I. v 7. storočí, Pipin Krátky v 8. storočí kráľ Francúzska, Karol I. Veľký, Karolman II. v 9. storočí, . – (wikipedia.sk).

Hlavným mestom je Paríž. Najviac uznávaným národným sviatkom je , ktoré sa slávi 14. júla. Medzi najznámejších Francúzov patrí Johanka z Arku, vedec Louis Pasteur, spisovateľ Emile Zola, staviteľ Gustave Eiffel, šansonierka , maliari , , herci , . Každoročne v júli sa konajú najslávnejšie cyklistické Tour de France. Francúzsko oplýva významnými prístavmi v Le Havre, Nantes, , Cherbourg, Brest, Calais, La Rochelle, Toulon, , Cannes a najväčší francúzsky prístav v (netway.cz). Veľké francúzske automobilky: Renault, Peugeot, Citroën (wikipedia.sk).

V krajine je štvrtý najväčší počet kultúrnych pamiatok svetového dedičstva UNESCO, takmer 40. Známi sú maliari , , , , , Paul Gauguin, . Pôsobili tu , Vincent van Gogh, , Amedeo Modigliani, . Francúzsko je zakladajúcim členom Organizácie spojených národov – , kde je jeden z piatich stálych členov Bezpečnostnej rady (Wikipedia ENG). Nachádzajú sa tu tieto hory: , Pyreneje, Francúzske stredohorie, Švajčiarska , , Armorický masív, Ardeny (Wikipedia).

Najvyššia hora v západnej Európe (4810 m n.m.) je práve vo francúzskych Alpách (ljlysek.cz). Okrem Álp sa do výšky čnejú Pyreneje, pohoria , Ardeny, a . Najvýznamnejšie , Garonne, a . Rastie tu až 136 druhov stromov (francuzsko.sk). Francúzsko je známe svojou kuchyňou a vínom. Žabie stehienka, , , patria k tejto hrdej krajine. Francúzsko bolo jednou z prvých krajín, ktoré vytvorili ministerstvo životného prostredia (Protection of the Environment). Je najčastejšou turistickou destináciou. Známi spisovatelia: Denis Diderot, , , , , , Émile Zola, , , , , , Stendahl. Filozofovia: Rene Descartes, , , . Veľmi známy je mikrobiológ , matematik a fyzik , fyzici , , , Paul Langevin, virológ . Hudobní skladatelia: , Georges Bizet, , , Julesa Masseneta, Camille Saint-Saëns, , Claude Debussy (Wikipedia EN). Medzi ďalšie známe patrí bezbochyby Jacques-Yves Cousteau,  (wikipedia.org). Medzi „súčasnejších predstaviteľov“ hudby patrí: , Charles Aznavour, , Mireille Mathieu, Jean-Michel Jarre, David Guetta. Bratia Auguste a Louis Lumiérovci vytvorili kino v roku 1895. Cannes hostí každoročne známy filmový festival. Francúzsko ako celok až do nedávnej doby bolo kultúrnym centrom celého sveta (Wikipedia EN).

Regióny a ich hlavné mestá: –  Štrassburg, Akvitánsko – , Auvergne – Clermont-Ferrand, Bretónsko – Rennes, Burgundsko – Dijon, Centre – Orléans, Champagne-Ardenne – Chalon-en-Champagne, – Ajaccio, -Comté – Besancon, Ile-de- – Paris, Languedoc-Roussillon – Montpellier, – Limoges, – Metz, Dolná Normandia – Caen, Midi-Pyrénées – Toulouse, Nord-Pas-de-Calais – Lille, Pays de la – Nantees, – Amiens, Poitou-Charentes – Poitiers, Provence-Aples-Côte d`Azur – , Rhône-Alpes – Lyon, Normandia – Rouen (Wikipedia EN). Francúzska kuchyňa je široko známa na celom svete. Vyrába sa tu viac ako 400 druhov syra, množstvo vín. Napríklad , , , . Známi športovci: Michel Platini, Just Fontaine, Thierry Henry (Wikipedia EN).

Niektoré zaujímavé miesta: Paríž – Eiffelovka, Louvre, , , ; zámok , , Villandry, (Reims), Carcassone, zátoka , Auvergne (destinacie.sk), mesto založené rimanmi , , , , alpské centrum , mariánske pútnické miesto Lourdes, , , , Orléans, Reims, . Francúzi sú veľmi zdvorilí, cenia si nevtieravú, nedbalú eleganciu. Typická je spontánna mimika a gestikulácia, emocionálne a komunikatívnosť (cedok.cz).

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post