Africké, Cichlidy, Fauna, Malawi, Ryby, Stavovce, Taxonomicky

Melanochromis cyaneorhabdos – Melanochromis cf. maingano

Hits: 12337

V poslednej dobe sa na Slovenskom trhu stáva pomerne žiadaný. Predáva sa pod názvom „Maingano“. Aj latinské synonymum ku Melanochromis cyaneorhabdos je Melanochromis cf. maingano. Ako sami máte možnosť vidieť nižšie, je dosť podobný sfarbeniu samca Melanochromis johannii, avšak na rozdiel od neho sa u tohto druhu neprejavuje pohlavný dimorfizmus tak výrazne. Samica, aj samček sú si farebne veľmi podobní. V dospelosti je samička len o trochu menene výrazne sfarbená ako samec. Tvarom tela sa pohlavia rozlišujú. Samička je zvyčajne o dosť menšia. V každom prípade je samček mohutnejší v tele, samička je oválnejšia, smerom ku chvostu je tenšia ako samček. Samička je veľmi spoľahlivá, mladé odnosí rada. Existujú však rôzne farebné formy, ktoré sa od seba dosť líšia.

Odkazy

[youtube]cht37JsPaQg[/youtube]

[youtube]G8I4r8Oyabo[/youtube]

[youtube]JWA26PB-kh0[/youtube]

[youtube]nCrOb9kEG0c[/youtube]

[youtube]pFAeMAn1KfA[/youtube]

Use Facebook to Comment on this Post

Africké, Cichlidy, Fauna, Ryby, Stavovce, Tanganika, Taxonomicky

Cyprichromis leptosoma – motýle v akváriu

Hits: 4093

Endemit jazera Tanganika. Sú to jemné, krásne ryby. Mne evokujú myšlienku na motýle.

Cyprichromis leptosoma (Boulenger, 1898) (Fish Base) dosahujú 11 cm, žijú vo vode s pH 7.8 – 8.8, teplotou 23 – 26 °C, s tvrdosťou 8 – 20 dH (fishprofiles.com). Synonymá: Paratilapia leptosoma, Limnochromis leptosoma (Leonard). Žijú vo vodách so skalnatým dnom medzi Mpulungu a Kigoma, v obrovských hejnách. Jadro je tvorené samičkami (akvarista.cz). Existuje množstvo foriem: Mpulungu, Ikola, Karilani, Kigoma, Utinta, Jumbo Kitumba, Jumbo Chaitika, Jumbo Moliro, Kekese.

Odkazy

[youtube]KAtBH06mr9E[/youtube]
[youtube]56L9lF01RYc[/youtube]
[youtube]iixPfdn60rI[/youtube]
[youtube]H9Aedy9fUCw[/youtube]

Use Facebook to Comment on this Post

Africké, Cichlidy, Fauna, Malawi, Ryby, Stavovce, Taxonomicky

Aulonocara stuartgranti

Hits: 2852

Nádherný druh jazera Malawi. Registrujem tieto formy: Chilumba (Peter Kaclík). Aulonocara stuartgranti Meyer & Riehl, 1985 dosahuje 11 cm. Optimálne je preň pH 7.5 – 8.2, teplota 22 – 26°C, tvrdosť 12 – 20 dH (fishprofiles.com).

Odkazy

[youtube]m8w6SW6pMdA[/youtube][BR]

Use Facebook to Comment on this Post

Divoké, Fauna, Ryby, Stavovce, Taxonomicky, Živorodky

Xiphophorus nezahualcoyotl – divočina druhová aj lingvistická

Hits: 7240

Nádherný divoký druh živorodky. Synonymá: Xiphophorus montezumae. Pochádza z Mexika – Rio Tamasi, San Luis Potosi (Fish Base). Správajú sa podobne ako mečovky, samci medzi sebou súperia, ale sú o dosť pokojnejšie ako Xiphophorus helleri. Ich chov je trošku náročnejší, ide predsa o taxón neprešľachtený. Nemajú ani taký veľký apetít, čiže ani odpadu toľko netvoria. Registrujem tieto formy: El Salto, Ocampo.

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post