Hits: 56183

Pri zakladaní je ideálne, ak si akvarista najprv zaobstará samotnú nádrž a , vybaví sa potrebnou technikou a až potom si zadováži vodné a . Pred zadovážením pre vaše rybičky stojíme pred základnou otázkou, aké veľké bude vaše nové . Každopádne je dobré, ak chceme chovať , aby sme predtým rozmýšľali, kde bude ich , v čom budú existovať. Nuž a to so sebou prinesie aj odpovede na otázky, aký bude zaberať priestor samotná nádrž, či bude nutný , akú použiť elektroinštaláciu, techniku, pomôcky. Ako založiť , aby fungovalo podľa vašich predstáv? Ak máme novú nádrž, ktorá je čerstvo zlepená, odporúčam umyť najmä spoje octom a následne celú nádrž opláchnuť vodou. Do nasypme na . Štrk by mal byť skôr hladký. Na ostrých hranách sa môžu poraniť. Dno je veľmi dôležité. Ryby produkujú , ktorý spracúva najmä mikroflóra a neskôr z neho čerpajú . Ideálne je použiť riečny . Ak použijeme morský a zároveň kremičitý , nemusíme sa starať o uvoľňovanie vápenatých a horečnatých solí do vody, čiže vám nebude zvyšovať vody.

Ak chceme úspešne pestovať , odporúčam jemný s veľkosťou frakcie 1 – 4 mm. Samozrejme jednotlivé majú rôzne nároky na veľkosť štrku. Štrk dostaneme kúpiť v akvaristickom obchode, alebo si ho zadovážime vlastnými prostriedkami. Ak máme možnosť, použime tzv. z od známeho, prípadne si pomôžeme z iného už zabehnutého . Takýto už v sebe obsahuje , ktoré napomôžu úspešnému rozvoju vašej . Vaše takto sa rýchlejšie zabehne. Štrk z obchodu alebo z prírody pred použitím premyme vo vode. Štrk sám je chudobný na využiteľné , ale je substrátom pre rozvoj mikroorganizmov. Štrk na vami požadovanú veľkosť si môžeme sami preosiať. Do jemnejšieho štrku sa aj sadia lepšie. Do štrku môžeme pri zakladaní hneď pridať aj hnojivo, substrát pre , napr. kúsky dreva, , rašelinu, pevné komerčné alebo vlastné hnojivo. Všetko podľa nárokov a možností vášho budúceho . Minimálne množstvo štrku, ktoré si dobré vyžaduje, je 5 cm po ploche celého dna. Ak však chceme docieliť perfektný rastlín, je vhodná 10 cm vrstva štrku. Všetko závisí na tom, čo chceme a aké máme prostriedky. Do menšieho pravdepodobne dáme nižšiu vrstvu štrku ako do väčšieho. Vhodnosť závisí aj od druhov vodných rastlín, ktoré chceme pestovať. Mohutnejšie vyžadujú vyššiu vrstvu štrku. Dno môžeme tvarovať, v zásade vzadu je krajšie a praktickejšie mať vyššiu vrstvu ako vpredu. Štrk sa však časom začne „hýbať“, a preto môžeme vytvoriť terasy alebo použiť iné technické riešenia, ktoré zafixujú tvar dna. Piesok do v zásade nepatrí. Ak predsa len chceme, tak použime hrubozrnný. Jemný tvorí ťažké, zľahnuté, málo priepustné . Do určite chceme nasadiť a . Lenže na to, aby sa a mohli v akváriu cítiť dobre, a aby sa vám páčilo, je nutné použiť dekoráciu a potrebnú techniku. Založiť bez techniky, prípadne s minimom techniky možné je, začiatočníkom to však neodporúčam. Ak už máte v nádrži , osaďte techniku a dekoráciu. Technika sa dá zakryť dekoráciou, pravdaže aj rastlinami a je vhodné na to myslieť dopredu. Ako dekoráciou sa dá použiť skala, , keramická jaskynka apod. Viac o tom v samostatnom článku.

Čítaj príspevok  Správna výslovnosť latinčiny vo vedeckých pomenovaniach

Techniku tvorí napr. filter, ohrievač, , . V prípade ak použijete , je určite vhodnejšie ho inštalovať do nenapustenej . Tapeta na zadnú stenu sa rovnako ľahšie nalepuje na prázdne , aj keď ja som proti tapetám v bežnej akvaristickej praxi. Na celkom prázdne sa výborne nalepuje samolepiaca fólia, preferujem čiernu a lepím ju často aj na bočné steny. Samozrejme, patrí na zadnú stenu. Keď ste tieto kroky absolvovali, pristúpme ku napusteniu vodou. Viac sa hodí studená . Ak je k dispozícii, je vhodné použiť aj zabehnutú vodu z iného . Napr. od nejakého akvaristu, prípadne z ktoré už nejaký čas máme. Celý proces zabehnutia to uľahčí a urýchli. Po napustení vody zapnime filter a nechajme vodu filtrovať aspoň týždeň. Analogicky, ak máme možnosť, infikujme filtračnú hmotu vodou z iného akvária. Napr. tak, že starú vložku vyperme vo vode z akvária a novú vložku v tejto zakalanej vode „umyme“. Tým sa mikrooganizmy naočkujú do novej vložky a urýchli sa proces zavedenia filtra.

S rastlinami a rybami zatiaľ trpezlivo vyčkajme. Po týždni vypustime tretinu vody a nasaďme – ideálne rýchlorastúce druhy ako , Hygrophila polyspema a zapnime a . Vzduchovanie je veľmi účinný nástroj na potlačenie mnohých nepriaznivých situácií. Osvetlenie nechajme zapnuté po dobu 12 hodín denne. Tento stav ponechajme ďalších aspoň 5 dní. Cyklus dusíka trvá niečo vyše mesiaca. Po dvoch týždňoch od napustenia vody je koncentrácia amoniaku najvyššia. V prípade, že sme niečo zanedbali, môže sa nám stať, že zacítime . To ale znamená, že sme niekde spravili chybu. Ak sme dovtedy nenasadili , tak teraz je tá správna chvíľa. Navyše treba zapnúť . Po troch – štyroch týždňoch môžeme nasadiť . Starostlivo sledujme ich , prípadné znaky alebo nezanedbajme. V prípade veľkých problémov vymeňmne časť vody, pridajme , v extrémnom prípade vylovte do inej vody, trebárs aj čerstvej.

Čítaj príspevok  Zierfische und Aquarium, veľký akvaristický veľtrh v Duisburgu

Koľko rýb však vo svojom akváriu chovať? V prvom rade neodporúčam prerybňovať nádrž. Treba uvážiť, že časom vyrastú, pričom rastú celý život. Iné nároky vyžadujú väčšie ako menšie. Situácia závisí aj od techniky, od špecifických vlastností jednotlivých druhov. Veľmi zhruba sa dá povedať, že na tela by sme mali rátať s litrom vody. Povedzme, že máme 1 000 litrové . Mohlo by v ňom byť napr. 200 – 300 neóniek, alebo 50 väčších druhov rýb veľkosti 10 – 20 cm. V prípade, že nasadíte príliš malý počet rýb, vaše môžu vykazovať od normálu. Napr. veľkú . V takom prípade je dobré uvažovať o zvýšení počtu rýb s ohľadom na ich budúcu veľkosť. Pomôže aj vytvorenie viacerých úkrytov. Vaše , ryby, osadenstvo aj si bude vyžadovať váš čas a vedomosti, bez toho to nepôjde. Na druhej strane vám dokáže ukázať nádherné veci a vie byť pekným doplnkom vo vašej domácnosti. Kým sa zabehne, uplynie pol roka. Možno nastanú problémy, nenechajme sa však odradiť. Udržiavať nie je jednoduché, najmä pre začiatočníka. Akvárium závisí od mnohých faktorov. Treba sa im len snažiť porozumieť. Skúsme sa na to pozrieť tak, že eventuálne straty, ku ktorým sami neinformovanosťou alebo zľahčením môžeme dospieť, sa udejú z nášho vrecka. Častokrát počúvam postupy, ktoré sa snažia o . Zväčša sa to potom končí mojím konštatovaním: „Veď vy ste tie ryby otrávili“. Bonmoty „.“ nie sú pre ryby šťastné. Akvárium si vyžaduje, aby sa mu človek venoval a ono sa mu potom odvďačí. Želám všetkým akvaristom veľa úspechov s ich akváriami.

Use Facebook to Comment on this Post