Hits: 3305

17.-19.10.2008 sa konalo stretnutie „kryptokorynárov“ – Európskej kryptokorynárskej spoločnosti – vo Viedni. Keďže sme sa o tom dozvedeli a je z Bratislavy na skok, rozhodli sme sa, že sa pôjdeme na takéto podujatie pozrieť. Medzi akvaristami, resp. botanikmi sú aj naši známi, ktorí boli v minulosti ochotní vycestovať trebárs aj do Švajčiarska na podobné podujatie. usporadúva totiž tieto v rôznych krajinách. Keď to zhrniem, ja, Milo Pešek, Palo Sedlák a Jožko Kutálek sme si pozreli v piatok. Jožko Somogyi a Štefan Matuška absolvovali kompletný program, Jožko dokonca aj prednášal.

Nebol mi celkom známy kompletný program, navyše šlo aj o spoločenskú udalosť. Na programe víkendu boli vždy večer od 20:00 do polnoci . Cez deň sa chodí na takýchto akciách na nejakú exkurziu. Napr. do nejakej rastlín, do rýb, nejakému akvaristovi, pestovateľovi vodných rastlín apod. Prípadne je plánovaná návšteva Botanickej záhrady alebo . Spoločne sa chodí na obed, na večeru apod. Účastníci majú zabezpečené ubytovanie. Tento rok sa podujatia zúčastnilo 35-40 záujemcov z celej Európy, dokonca sme videli exotické tváre snáď indického a filipínskeho, možno thajského pôvodu.

Prednášalo sa po nemecky, možná bola angličtina. V piatok a v sobotu sa mali prezentovať Kai Erik Witte, Stephan Karlick, Heinz Schöpfel, Alfred Waser, Peter Babics, Jozef Somogyi, Niels Jacobsen, Romeo Herr, Josef Bogner, Claus Kettner, Jan Bastmeijer. Témy prednášok sa venovali napr. Sarawaku, Thajským kryptokorynám, evolúcii, hnojeniu kryptokorýn, retrospiralis, C. nevilii, C. crudasiana, C. crispatula. Jozef Somogyi, ktorý mal prednášku na Akvaristickej zime 2007, prednášal o pestovaní kryptokorýn. Na konci piatkového programu sme sa rozlúčili, predovšetkým so Stephanom Karlickom a dostali sme pekné . Dozvedeli sme sa, že veľmi rada videla nové tváre. V prípade, že vás zaujímajú viac, určite by ste svojim zájmom Európsku kryptokorynársku spoločnosť potešili. Z Viedne sme odchádzali neskoro v noci spokojní. Ja som bol veľmi zvedavý na špecialistov, ktorí sú schopní a ochotní sa dať dokopy a niečo zmysluplné zorganizovať. Vzhľadom na to, že náš klub. 29.-30.11.2008 poriada akciu venovanú vodným rastlinám, pozvali sme členov na naše podujatie.

Čítaj príspevok  História akvaristiky

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post

/" target="_blank">