Hits: 9631

Meranie teploty, , vodivosti – leto 2008

Nádrž30063 st.63 ml.3016Vodovod
t [°C]23.522.923.423.523.623.2
8.368.258.508.258.487.58
µS1 2301 3101 2281 3441 0741 180
 • 20.4.2004 V jednej nádrži mám 3 jedince brichardi. Veľmi nečakané bolo, že jedna z nich zrazu začala byť nežiaduca a neskutočne ju dobili. V tento deň som ju odlovil, ale na ďalší napriek mojej snahe zdochla.
 • 15.4.2004 Zadovážil som si 5 kusov williamsi a 4 mladé kusy kingsizei.
 • 09.02.2004 mi nesú neustále potomstvo. Avšak, sú hodné svojej povesti – v neznášanlivosti voči sebe. Dlhý čas som mal 3 dospelé jedince v 300 l nádrži a 4 jedince v 63 litrovej. Po istom čase vo veľkej nádrži tieto sa prestali vytierať. Jedince v 63 boli o dosť menšie. Pôvodne ich tam bolo 9, no postupne sa zlikvidovali. Doslova. Dva jedince z 300 litrového som posunul inému chovateľovi, a ostávajúceho posledného člena som si nechal. Chcel som ho neskôr pridať ku 4 do 63 litrovej . Nechcel som tak spraviť hneď, pretože som sa bál o celkom malé potomstvo, ktoré práve vtedy tieto 4 vychovávali. Neskôr sa situácia zmenila, predal som nejaké už väčšie kusy, a to čo sa mi z malých pochytať, som premiestnil do inej . Nepodarilo sa však všetko. Počas tejto operácie samozrejme museli von, čo malo bohužiaľ za následok porušenie ikier, ktoré zospodu už boli na niektorých kameňoch. No i tak sa mi vhodný čas podarilo celkom vystihnúť – pristúpil som teda ku pridaniu o niečo väčšej princeznej ku ostatným – bolo ich tam celkom päť. Ešte raz podotýkam, že sa dovtedy už asi rok celkom pokojne znášali. V nádrži boli ešte zbytky nepochytaných maličkých rybiek. Nový prišelec im však evidentne nechcel ublížiť. No musel sa veľmi vehementne brániť voči útokom dospelých 4 rýb. Myslím, že to vydržal len vďaka o dosť väčším rozmerom. Keďže mám v tejto nádrži jávsky mach, využil ho a vykutal si jamu pod ním a pod ostatnými rastlinami a tam čušal po troch dňoch aspoň týždeň. Postupne sa začal osmeľovať, až ho zhruba po dvoch týždňoch celkom prijali. Po troch mesiacoch však došlo k novému vyostreniu, kedy sa jedna z týchto menších princezien dostala to nemilosti ostatných. Do tej miery, že sa už chovala rezignovane, preto som ju odlovil a premiestnil do inej . Tým by som chcel poukázať na pomerne prepletené v správaní rýb, ktoré sa v priebehu času môže meniť aj po dlho zaužívaných zvykoch. V mojom prípade došlo ku tejto zmene prienikom nového jedinca do spoločenstva, ktorý spôsobil zmenu sympatií celkom radikálne.
 • 05.02.2004 Nedávno od svojho prvého odchovaného potomstva čaká svoje ďalšie potomstvo.
 • 20.12.2003 Na jeseň som zakúpil niekoľko jedincov a prenášal som ich pomerne zďaleka – Labeotropheus rosa, , . Od známeho chovateľa som mal 5 jedincov zebra red red. Dnešný stav hovorí o tom, že zostala jediná P. z. red red, ktorá ale takmer nerástla, a jeden jedinec . Pritom až na , čo bola nerozvážna kúpa, to boli druhy vhodné.
 • 15.10.2003 Zakúpil som si ďalšiu samičku elongatus mpanga, čiže pre jedného samca mám k dispozícii dve. Po čase (február 2004) konštatujem, že to bol dobrý nápad.
 • 11.8.2003 obsadili časť, kde som umiestnil . Samica zebra red red, ktorá je konečne sama samička, je oveľa pokojnejšia a smelšia. Veselo si pláva v celom objeme .
 • 29.6.2003 síce sa začala o niečo lepšie pohybovať v nádrži, avšak zebra red red jej veľa pokoja nedopraje.
 • 25.3.2003 Boje medzi auratus a zebra red red a crabro naberajú na intenzite. Až do takej miery, že som také ešte nevidel ani u svojich rýb, ani u iných chovateľov. Za strojcu by som označil samca zebra red red, ale z najsilnejšími zbraňami vyrukoval crabro
 • 20.3.2003 Neustále sa bijú väčšie samice Pseudotropheus zebra red red
 • 5.6.2003 Cyphotilapiu gibberosu začali viac biť ostatné druhy, najmä samec red red.
 • 23.2.2003. Zbavil som sa živorodiek. Dôvod bol jednoduchý – chcel som v 60 l nádrži chovať a živorodkám sa príliš nedarilo. Nechal som si len jedného samca a všetky . Tieto som odniesol do Bratislavy, kde mám také pluvátko. Do spomínaného 60 l som umiestnil mladé . Nechal som im tam len pancierničky a prísavníkov. Preto som tam nechal dve novodurové trubice, ktoré som obložil travertínom. Aj v tejto nádrži aj vo všetkých ostatných som odstránil a nahradil ho pieskom. Ryby na to zareagovali tak, že sa ďaleko viac „obtierajú“ o , a že oveľa radšej na dne oddychujú – akoby ležali nepohnute.
 • 22.2.2003. Mladé auratus celkom dobre rastú. Úhyn som nezaznamenal žiadny.
 • 19.1.2003 Kúpil som dospelú samicu auratus a tá ma ešte počas transportu potešila mladými jedincami, ktoré opatrovala v tlamke.
 • 10.11.2002. Samca mi na dobili. Musel som ho vybrať, ale aj tak som neveril, že to prežije. Na moje počudovanie sa z toho vystrábil.
 • 20.10.2002. Jav popísaný nižšie ako priam rodinná súdržnosť cicavcov sa prehlbuje. Dochádza ku komickým situáciám, kedy sa zastrašujú dospelé brichardi a na pomoc im prichádzajú najväčšie jedince mlade. Je to dosť komické, keď centimetrové dorážajú na 10 cm, keď pomáhajú matke. Nedovolia si isť ako matka na dotyk, zastavia sa už 5 cm predtým, ale správajú sa obranne. Ako som neskôr zistil, toto je uvádzané aj v literatúre.
 • 1.10.2002. Je veľmi zaujímavé v akej súdržnosti žijú brichardi. Oni totiž mali znovu mladé a vyzerá to tak, že žijú ako jedna rodina. Bránia sa ako celok voči ostatným, odrastenejšia mlaď toleruje svojich mladších „súrodencov“
 • 15.9.2002. Nič netušiac, zrazu som objavil mladé brichardi. Predtým som si nevšimol žiadnu výraznejšiu aktivitu, akurát sa mi zdalo, že ich najmä voči menším obyvateľom je zo dňa na deň menšia, a to že všetky tri začali aktívne obsadzovať teritórium a zdržujú sa v drvivej prevahe iba tam. Ako sa neskôr ukázalo, mám 2 samičky a jedného samca.
 • 3.9.2002. Samca začali mnohé veľmi biť, pričom sa prestal brániť. Pripadalo mi to akoby sa prestal brániť, pretože mu samica nikdy nepomohla. Trvalo to asi 3 dni, bohužiaľ zo zlým koncom.
 • 15.8.2002. Dve samičky lombardoi, pričom obe sa mi už vytierali sa veľmi začali biť. Bili sa aj predtým, ale teraz bola jedna samička spolu s ostatnými a tá druhá bola len 2 týždne v spoločnom, pretože čakala potomstvo v menšej nádrži. Napokon to dopadlo tragicky, pričom tú silnejšiu samičku, ktorá bola lepšia matka, ubila na . Nepomohlo ani odlovenie.
 • 2.6.2002. Samička red red má čoraz viac čiernych bodiek. Začínajú sa objavovať aj u ešte staršieho samca. V tomto období po prvý krát. Toto niekedy naberá na intenzite, inokedy naopak ustupuje. Samotný výskyt malých čiernych škvŕn je zrejme spôsobený geneticky. Pravdepodobne ide o pozostatky z kríženia pôvodných prírodných druhov, ktorých výsledkom bola varieta red red. Niektoré zrejme mali tieto škvrny, iné nie.
 • To, že na samcovi, ktorého už mám oveľa dlhšie, sa zrazu začali tieto malé škvrnky objavovať dávam za príčinu práve samičke. Asi sa jej chcel viac podobať. Neskôr začali tieto znaky obom postupne miznúť.
 • Samička sa začala viac zapájať do spoločenského života v akváriu.
 • Trenie v priamom prenose som mal možnosť pozorovať pri druhu lombardoi. Ostatné sa medzi nich veľmi nemiešali, napokon samec bol veľmi agresívny. Samička si chodila oddychovať mimo trecie teritórium, medzi ostatné , samček odbiehal prudkými pohybmi do svojho revíru. Trenie prebiehalo asi okolo 16 hodiny a ja som ho pozoroval asi 10 minút. Aktéri ma museli evidentne vidieť, ale bolo im to jedno.
 • Kaprozúbky , ktoré som pokusne mal postupne vyskákali von, doslova sa zasamovraždili. Prišiel zrejme koniec ich dvojročného životného cyklu, a preto s tým 3 jedince skoncovali. Jedna z týchto afrických šťučiek vydržala do 29.10.2002
 • 26.5.2002. Mám 6 samíc s mladými.
 • 20.5.2002. Kamene v akváriu staviam už z väčšími otvormi. Nechávam aj menšie otvory, ale preferujem už väčšie otvory.
 • Samička red red adoptoval mladého jedinca Astatotilapia latifasciata. Možno omylom, ale každopádne mu neublížila ani keď ho aj ostatné už svoje vypustila.
 • Samec sa snaží dvoriť samičke Pseudotropheus zebra red red, ale žiadny úspech neslávil. Zaujímavé je však to, že nie som svedkom súbojov samcom oboch foriem.
 • Niekedy sa bijú tak, že otvoria čo najviac papuľku doslova sa pretláčajú ústnymi otvormi. K druhom, u ktorých som to nevidel je Labidochromis yellow. Raz som bol toho svedkom aj u . Muselo to byť veľmi pôsobivé nielen na mňa, ale aj na vtedy dotknutú Pseudotropheus zebra red red, pretože dovtedy si verila, ale tento spôsob boja jej bol zrejme krajne nepríjemný. Ja som mal dojem, že jej odkusne hlavu.
 • Veľmi hrozivo sa k sebe asi jeden týždeň a brichardi. Nikdy predtým ani neskôr sa to neopakovalo.
 • Veľmi pekne sú vyfarbené . Intenzívne sa snažia rozmnožovať. Príčinou je zrejme neustály prísun živých cyklopov. Darí sa aj blackmollám. Samce gupiek majú rozoklané chvosty na 2 – 4 časti.
 • Medzi mladými jedincami, medzi ktorými je aj sú badateľné dospelé samce. Sú síce ešte malé, rovnako ako samičky, ale ani prítomnosť v totálne prerybnenej malej nádrži im nezabránila vytrieť sa. Niektoré mladé samičky držia v papuli.
 • 15.5.2002. Nedávno som bol svedkom zaujímavého správania jedinca samičky red red. Mal som tri samičky s mladými v papuli. Dve, spomínanú redku a Astatotilapia som umiestňoval do jedného menšieho predeleného nie celkom priliehajúcim sklom. Pri presune A. latifasciata nevydržala a pustila mladé okamžite. Celkom mi to vyhovovalo. Pretože celkom nepriliehalo, cca. 10 jedincov sa ocitlo na druhej strane, kde však už bola samica P. zebra red red. Registrovala ich, ale vôbec jej nevadili. Ale o to nejde. Po čase, keď som odchytal všetky mladé A. latifasciata aj dospelú samicu. Neskôr som P. zebra red red premiestňoval znovu. No a ona snáď po týždni vypustila len 6, ale predsa rybičiek. Asi predčasne, lebo asi ešte aspoň ďalší týždeň trávili žĺtkový vak. Čo však bolo zaujímavé, že medzi mladými sa objavil aj jeden jedinec A. latifasciata. Časovo to vychádza, že strávil v papuli „cudzej matky“ asi 10 dní. V tom čase som nebol doma, takže matka P. zebra red red tolerovala svoje potomstvo aj prišelca.
 • 13.5.2002. Mladého jedinca auratus som umiestnil do 300 l , Spočiatku bol veľmi stresovaný, vôbec sa nesprával ako cichlida, plával na hladine a bol terčom útokov. Po 3 hodinách dostal rozum a ukryl sa do kameňov. Neskôr sa aklimatizoval. Bohužiaľ neskôr sa začal vyfarbovať na samca a dospelý dominantný samec ho zabil.
 • 8.5.2002. Zaznamenal som dvorenie medzi . Hádam po prvý krát. Ako sa neskôr ukázalo, viedlo to k úspešnému odchovu. Rovnako sa správal aj pár avšak ten ani po ďalších 5 mesiacoch nevyviedol žiadne mladé.
 • 5.5.2002 Dostal som – 4 kusy monroviae. Len pokusne.
 • 1.5.2002. Samička sa totálne stiahla. Neustále sa zdržiava na konci tesne pod hladinou, pričom jej chrbtová plutva je takmer neustále nad hladinou. Evidentne vyhľadáva výtok filtra.
 • 20.4.2002. Veľmi sa mi bili . Agresivita klesla ako sa neskôr ukázalo, dospelo to do nenápadnej likvidácie. Podobne sa začali k sebe správať po roku pokojného spolunažívania aj Pseudotropheus demasoni. Ako najmierumilovnejšia ryba sa ukazuje samička auratus a maleri.
 • 15.4.2002. Prvý úspešný odchov . Hneď na prvý pokus asi 30 mladých. V tom čase vypustila 80 mladých.
 • 1.4.2002. Správanie, ktoré ma fascinuje na druhoch rodu Pseudotropheus je fakt, že pri premiestňovaní, ak ich dobre v sieťke chytím, upokoja sa a akoby čakajú, kým ich prenesiem.
 • 25.10.2001. Pozoroval som nové jedince a auratus. Zdá sa, že druhá – mladšia samička P. red red už onedlho bude tiež plodná. Samec modrej formy P. red red sa správa podobne. Samec normálnej formy mu občas dáva príučku. Avšak samička modrej formy zdá sa, zatiaľ nemá záujem.
 • 20.10.2001 Starší jedinec Pseudotropheus demasoni sa dvorí mladšiemu jedincovi. Neskôr sa začína viac-menej zdržiavať len na niektorých miestach v akváriu. Vypadá to tak, že je to samička a začína akceptovať dospievajúceho samca.
 • 15.10.2001 Malý jedinec auratus sa dosť neštandardne oddeľuje od spoločenského života v akváriu. Nespráva sa ani bojazlivo, ani depresívne, len jednoducho trochu bočí.
 • 10.9.2001. má znovu plnú papuľku a objavil som novú auratus – ide o nového jedinca narodeného cca pred 3 týždňami.
 • 25.8.2001. Samička vypustila mladé z tlamky. Malé rybičky sa zdržiavali viac-menej na hladine a najmä Pseudotropheus demasoni si nimi občas spestril menu. Okrem nich si ich väčšmi všímali len , ostatné druhy si ich nevšímali. Ja som ich radšej odlovil. Nepodarilo sa mi premiestniť všetky, ale odhadoval som to na 40  jedincov. Cez víkend ich kŕmim cyklopmi a prachom a cez týždeň majú pripravenú nadrvenú zmes granúl pre .
 • 1.8.2001. Počas toho ako samička auratus čakala mladé, chránil ju . Správal sa veľmi agresívne a teritoriálne. Zhruba v dobe, kedy samička M. auratus vypustila mladé, jeho sa zmenilo – ostal celkom pokojný. Istý čas si „rozumel“ so samcom .
 • 28.7.2001. Celkovo nemôžem zatiaľ po 3 mesiacoch po zariadení identifikovať nejaké . Občas si ten ktorý jedinec nárokuje určitý priestor, ale je to len na krátku dobu

Use Facebook to Comment on this Post

/" target="_blank">