Hits: 14735

Dokumentácia odchovu rôznych druhov rýb. Nachádzajú sa tu aj známych chovateľov. Čiže je tu vidieť aj práca iných chovateľov.

Poznámky z vlastného chovu

  • Istá samica vrhla 90 mladých – boli krásne, životaschopné, veľké. Bola normálnej veľkosti, cca 10 cm. Ostatné samice majú zväčša po 25-35 mladých. sp. „Fire Fish“ majú zväčša priemerne 15 mladých. saulosi 20 a cyaneorhabdos 25-30. Najčastejšie mám mladé od cyaneorhabdos.
  • Aspoň raz do mesiaca má jedna z dvojice samičiek v papuli mladé. Nedá sa to veľmi ustriehnuť koľko a kedy, výsledok je ten, že pri dne sa pohybujú malinké rybičky P. johannii rôznych veľkostí a veku. Asi po 2 mesiacoch vyviedli mladé aj a red red.
  • Zhruba dva mesiace po zariadení som začal na rybách pozorovať dvorenie. Najprv na druhu , neskôr aj na ostatných. Prvá prestala prijímať potravu samička , nežrala 5 týždňov, avšak výsledok bol negatívny. Mal som podozrenie na nejaké ochorenie vnútorných orgánov, čo sa však ukázalo ako nepravdivé. Po svojom pôste sa samička doslova rozožrala – asi na 3-4 týždne, po tejto dobe začala opäť tmavnúť a byť trochu agresívnejšia a opäť prestala prijímať potravu.
  • Na konci obdobia počas ktorého vyššie uvedená samička neprijímala potravu, rovnako sa správali aj ďalšie dve samice: red red a . Pravdupovediac na M. auratus som si nič nevšimol, ale počas toho ako som pozoroval v papuli P. red red odrasteného poteru zbadal som dva „nové“ jedince M. auratus. Po jednom mesiaci M. auratus dosahuje 1.2 cm. Rovnako ako „nový“ P. zebra red red sa zatiaľ príliš neosmeľujú, najmä P. red red pláva v štrbinách travertínu.
  • Zhruba po 3 týždňoch mám dojem, že všetky dospelé samice sa opäť párili. Evidentne a red red. A čo bolo prekvapením, videl som evidentne v papuľke mladé, pričom sa mne zdala samička ešte primladá.
  • Všimol som si, že mladé jedince sa viac-menej zdržovali na jednom mieste. Vyhliadli si nejaké a neustále sú nablízku toho svojho domova. Čerstvo po vyliahnutí (asi týždeň) sa samička zdržovala zhruba v miestach svojho potomstva, naopak samec red red bol asi 2 – 3 týždne po vypustení mladých zrejme až natoľko stresovaný z prítomnosti svojho potomstva v niektoré dni, že nielenže neprijímal potravu, ale ani sa neukázal z úkrytu.
  • Po čase sa začali objavovať nové jedince , johannii
  • Živorodky sa odchovávajú samé v spoločnej nádrži a mladých potomkov zachraňujem pomocou dvojitého pletiva, ktoré je naprieč cez . Osadenstvo je ešte pomerne mladé, takže dosahujem len asi 50 odlovených mladých mesačne. Zatiaľ som pozoroval prevažne a občas .

Use Facebook to Comment on this Post

/" target="_blank">