Hits: 14437

Panciernik C. paleatus patrí medzi Južnej Ameriky, viaceré z čeľade pochádzajú z chladných potokov Argentíny, . Tam niektoré druhy panciernikov dosahujú 50 cm, čo je asi sami uznáte už úctyhodná dĺžka pre akvaristu. Paleatus je pomerne malý druh, dosahuje maximálne 6 cm. Patrí medzi dlhoveké v akváriu. Samička je väčšia, robustnejšia ako samček. Majú radšej studenšiu vodu 18 – 23°C, vydržia však aj v teplejšej vode. Tento druh je živý, neustále „pobehuje“ hlavne po dne , kde neustále hľadá. Je to veľký robotník. Avšak, pokiaľ by sme ho chovali samostatne, iba jedného jedinca, jeho by sa radikálne zmenilo – bol by smutný. Paleatusy robia dojem, že iné si veľmi nevšímajú, podobne ako iné . Pancierniky dokážu preskákať nejeden problém, čo však nemajú radi sú veľké, , ktoré ich dokážu tak otravovať, okusovať, až skapú. Okrem toho sú citlivé na – pôsobia na ne toxicky. Pancierniky disponujú črevným dýchaním – dokážu prijímať atmosférický . Prísavník ako som spomínal sa väčšinu dňa pohybuje na dne, ale keď sa potrebuje nadýchnuť, potrebuje voľnú hladinu, aby sa dostal ku vzdušnému kyslíku. Počas tohto procesu obyčajne rýchlo vyletí smerom k hladine a rovnako rýchlo sa ponáhľa naspäť. Ak sme iba v malom, môžeme tento zaujímavý fenomén sledovať napr. v akvaristickej predajni, kde je často viac panciernikov ako máme my.

Rozmnožovanie patrí medzi jednoduchšie. Veľmi dôležitou súčasťou úspešného rozmnoženia je predchádzajúca kvalitná . Vo veľkochovoch sa používa masívne , celý je ešte podporený veľkou hustotou jedincov na plochu. V takýchto podmienkach sa odchovávajú takpovediac v rojoch, vedľa seba sa tiesni aj 500 jedincov na jednom metri.

Čítaj príspevok  Kyslík v živote rýb – pozitíva a negatíva

Či už v malochove, alebo veľkochove, odporúča sa znížiť teplotu, prípadne teplotu znižovať napr. o 1°C denne. Okrem toho aj znižovanie hladiny stimuluje k reprodukcii. Samozrejme, sa často krát rozmnožia aj bez toho. Pri samotnom párení, samička s prsných plutiev vytvára tzv. taštičku – košík, smerujú k sebe a na nich sú lepkavé . Ikry lepí zvyčajne na pevný plochý materiál, pokoje aj na . Pár svoje obyčajne nežerie, ale ak chceme potomstvo odchovať, je lepšie od ikier izolovať.

Odkazy

Use Facebook to Comment on this Post