Rozhodol som sa po dlhej úvahe, že budem na tejto stránke uvádzať výsledky ME Guppy. Ide o súťaž konanú pod hlavičkou medzinárodnej organizácie IKGH. Na tejto oficiálnej stránke sa objavujú nie vždy práve aktuálne informácie o prebehnutých súťažiach. Keďže sám som medzinárodným posudzovateľom a občasným vystavovateľom týchto rýb, tak sa zaujímam o dianie okolo súťaží ME Guppy. Na viacerých najmä nemeckých fórach sa vyskytujú podobné sumáre. Ja som sa rozhodol, že budem uvádzať aj akýsi sumár za viaceré roky s prihliadnutím na to, že mladšie výsledky majú vyššiu váhu. Vychádza z toho, že mladší výsledok je dvakrát hodnotnejší ako ten predchádzajúci – výsledkom je vážený priemer. Všetky formy sú aritmetickým priemerom jednotlivých kategórií. V tomto sumáre je uvedené aj poradie za jednotlivé kategórie. Niekedy sa stane, že súťažiaci súťažia vo dvojici, inokedy časom začnú súťažiť osve. Iný prípad je, keď sa vystavovateľka vydá, rozvedie, apod. – tieto okolnosti sa snažím zohľadniť. Samozrejme aj rôzne preklepy a prepisy mien. Ak by mal niekto z vás výsledky pred rokom 2005, potešili by ma.
Metodika
Príklad v zmysle princípov uvedených vyššie:
Chovateľ/Rok
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Novák, dlhoplutvé gupky
300
200
150
280
320
330
Výsledok zrátam ako (64*300+32*200+16*150+8*280+4*320+2*330)/(64+32+16+8+4+2)
259.52
Novák, krátkoplutvé gupky
100
0
300
200
150
330
Výsledok zrátam ako (64*100+32*0+16*300+8*200+4*150+2*330)/(64+32+16+8+4+2)
113.39
Novák, mečíkaté gupky
330
300
0
0
0
0
Výsledok zrátam ako (64*330+32*300+16*0+8*0+4*0+2*0)/(64+32+16+8+4+2)
Na akvaristickej autobusovej výprave, ktorú spáchali banskobystričania sme sa cestou z Krakova, Žermanickej priehrady a Třánovic zastavili v jednom akvaristickom obchode v Třinci. Bol to pekný obchod.
Rok 2008 – Autori textu: Peter Kaclík, Marián Stieranka
Cez druhý marcový víkend (8. 3. – 9. 3. 2008) usporiadal Slovenský zväz chovateľov školenie posudzovateľov akváriových rýb. Organizačne školenie pripravil Klub chovateľov živorodých rýb. Školenie malo aj medzinárodné zastúpenie. Okrem slovenských posudzovateľov sa ho zúčastnili aj posudzovatelia z Poľska a Čiech. O program sa staral predovšetkým Marián Stieranka a Milan Vetrák – domáci Banskobystričania. Celkový počet účastníkov bol 21. Prítomní boli aj dvaja noví adepti z Bratislavy – Miloslav Pešek a Pavol Sedlák. Český klub Guppy zastupoval Jiří Hřivňák a Jaroslav Baleja. Za poľskú organizáciu KPR prišli Boguslaw Micinski a za PTAT Janusz Oziomek, Jozef Kania, Artur Zawadowski a Alfred Górny. Na začiatku sme sa oboznámili s niektorými novinkami v IKGH. Ocenili sme jednotlivých chovateľov, ktorí sa umiestnili v minuloročných súťažiach. Môžem sa pochváliť, že najúspešnejší chovateľ cestoval v rovnakom aute na školenie ako ja ;-). Čo znalejší, nemusíte dlho váhať, stal sa ním aj v roku 2007 Ivan Vyslúžil . Vari chvalabohu, že nechová aj Xiphophorus variatus, potom by pobral asi aj ceny pre variatusky ;-).
Prvá prednáška, resp. skôr cvičenie bolo venované bodovým hodnoteniam v kategórii Guppy. Tendencia, ku ktorej nás na školení viedol Marián bola taká, aby sme si dávali väčší pozor pri bodovaní veľkostných parametrov kolekcií (dĺžka tela, chrbtovej a chvostovej plutvy), ktoré sa nemerajú, ale odhadujú. Uviedol, že oko chovateľa je veľmi špecifické. Mali sme k dispozícii prehľad individuálnych hodnotení jednotlivých posudzovateľov z dvoch výstav zorganizovaných v minulých rokoch. V druhej prezentácii sme sa venovali možným problémom pri posudzovaní kategórie Guppy párov z pohľadu farebnej jednotnosti kolekcie. Na jednotlivých slajdoch sme videli najprv samičku a snažili sme sa uhádnuť sfarbenie samca. Občas to viedlo k polemike, či samec vôbec patrí ku samičke. V poobedňajších hodinách sme po skupinách posudzovali dve kolekcie Xiphophorus helleri, dva páry Poecilia reticulata a jednu kolekciu Guppy triá. Posudzovanie bolo skúšobné a v konečnom dôsledku malo viesť k porovnaniu individuálnych posúdení jednotlivých posudzovateľov. Miestami bolo veľmi rušné, viedli sa dlhé, niekedy aj hlučnejšie rozpravy, ktoré som zachytil fotoaparátom. V nedeľu sme mohli vďaka Martinovi Fodorovi jednotlivé hodnotenia porovnať. Martin jednotlivé bodovacie lístky zapísal do počítača. Možnosť takéhoto veľkého porovnania je možná iba na podobnom stretnutí posudzovateľov. Poznamenávam, že pre mňa je samotný akt posudzovania veľmi zaujímavý. Posudzovali sme anonymne, ale za seba môžem povedať, že som zo sebou celkom spokojný :-). Odovzdal som šesť bodovacích lístkov a uletel som do krajných hodnotení iba raz. Jednému páru mečoviek som nadelil 96 bodov zo 100 možných. Určite prospešná bola v závere školenia aj široká diskusia k problematike posudzovania bojovníc a k prípadnej možnosti vytvorenia jednotného štandardu pre ich posudzovanie v Európe. Najmä poľská strana prejavila veľký záujem o stretnutie širšieho počtu účastníkov na jednom mieste v tejto otázke. Organizátori sa o nás dobre postarali, dostali sme najesť, napiť, mali sme kde spať. Vzájomne sme sa obohatili, nálada na školení bola výborná. Keďže spomedzi nás sú dvaja posudzovatelia majitelia miestnych akvaristík, tak sme ich viackrát navštívili. V sobotu večer sme sa spolu vybrali trochu zabaviť. V nedeľu na obed školenie skončilo a my sme sa pobrali domov. Ryby sa nám nezunovali, tak sme sa cestou späť zastavili u dvoch chovateľov.
Školenie posudzovateľov
Počas diskusie. Marián Stieranka
Školenie posudzovateľov
Alfred Gorny počas rozpravy o bojovniciach
Školenie posudzovateľov
Vedľa Alfreda Jozef Kania
Školenie posudzovateľov
Školenie posudzovateľov
Boguslaw Micinski
Jura Hřivňák
Školenie posudzovateľov
Janusz Oziomek pri diskusii o betách
Milovi Peškovi sa iste páčia bojovnice
Marián a Janusz, dvaja kamaráti
Niektoré ryby, ktoré sme posudzovali
Niektoré ryby, ktoré sme posudzovali
Niektoré ryby, ktoré sme posudzovali
Slovensko-české zloženie: Palo Sedlák, Braňo Barčin, Janko Budai, Jaro Baleja
Tu je aj Jura Hřivňák a Tóno Domin
Ostraváci bodujú
Ryby, aj štandard je dobré poriadne prezrieť
Rišo Cirák pri hodnotení
Školenie posudzovateľov
Barky
Ivan v „pokoji“
Začala diskusia o bonifikácii a iných faktoroch pri hodnotení
Školenie posudzovateľov
Školenie posudzovateľov
Školenie posudzovateľov
Názory sa miešali vo vzduchu
Konfrontovali sa, ujednocovali, prípadne trieštili
Školenie posudzovateľov
Tóno pozerá do štandardu
Palo sa asi čudoval, iný bol sklamaný. Barky asi čakal čo bude
Rišo sa tentokrát skoro nazapájal. Zato ryby si riadne prezrel
Napokon sa zapojil aj Rišo. Janov pohľad asi netreba vysvetľovať. Diskusia priniesla výmenu názorov, čo bolo určite prospešné
Venovali sme sa predovšetkým pripraveným vstupom Mariána Stieranku
Ivan Vyslúžil
Ján Budai
Milan Vetrák
Boris Burger
Tóno Domin
Rišo Tokušev
Zhodnotenie minuloročnej súťažnej sezóny. Barky preberá ocenenie
Školenie posudzovateľov
Školenie posudzovateľov
Školenie posudzovateľov
Martin Fodor a Braňo Barčin
Hodnotenie farby chrbtovej plutvy
Ľudo Fujko
Xiphophorus helleri
Ryby, ktoré sme posudzovali. Betta splendens
Ryby, ktoré sme posudzovali. Betta splendens
Miro Konôpka a Marián Stieranka. Školenia poriada SZCH, Klub živorodých rýb v Banskej Bystrici. Ide o vcelku unikátne čo do európskych pomerov stretnutie skúsených aj menej skúsených posudzovateľov rýb. Stretnú sa mladí aj starší a vymenia si svoje skúsenosti, vedomosti, diskutujú, učia sa, prijímajú nové poznatky. Zúčastnil som sa ho aj ja. U nás sa posudzujú Guppy, Xipho-Molly a Betty. Dobrá nálada nás neobchádzala ani po vášnivých diskusiách. Pozorne sa načúvalo :-). Každý mal čo povedať.
Rok 2007
Od 31.marca do 1.4.2007 sa konalo v Sielnici školenie posudzovateľov rýb pod hlavičkou SZCH a Klubu živorodých rýb. Klub živorodých rýb združuje chovateľov z rôznych klubov Slovenského zväzu chovateľov (SZCH) a okrem iného pre nich pripravuje školenia. V praxi sa posudzuje u nás kategória Guppy a Xipho-Molly, čiže druhy Poecilia reticulata, Xiphophorus helleri, X. maculatus, X. variatus, Poecilia sphenops, P. velifera a P. latipinna. V týchto kategóriách sa aj konajú školenia. Školeniami v kategórii Betta splendens sa klub len začína zaoberať. Každopádne sa ale členovia klubu ako vystavovatelia zúčastňujú aj súťaží bojovníc. Súťaže sa konajú na národnej aj medzinárodnej úrovni, nič však nebráni ani tomu, aby sa niekde konala lokálna súťaž, resp. výstava, na ktorej by Klub živorodých rýb participoval. Súťaží sa predsa kvôli radosti. Na školenie som sa vybral spolu s Ivanom Vyslúžilom a Braňom Barčinom. Do Sielnice sme dorazili na miesto činu šťastne a už hodinu pred začiatkom školenia. Tak sme jemne zburcovali telefonátmi ostatných účastníkov a organizátorov. Úvodom sme si povedali novinky z IKGH – čo je medzinárodná organizácia pre chovateľov gupiek, a ktorá zastrešuje napr. aj ME. V priebehu víkendu sme sa aj čiastočne oboznámili s novými iniciatívami v štandarde Betta splendens. Keďže väčšina z nás ryby nielen posudzuje, ale aj vystavuje, v rámci školenia sme si pochválili výsledky jednotlivcov aj celého klubu. Úspechy zbierali viacerí, ale zdalo sa mi trochu, že Ivan Vyslúžil zbiera iba zlato ;-). Nie, samozrejme nie je to celkom tak, ale treba povedať, že v rámci Slovenska ide o najúspešnejšieho chovateľa v kategóriách Xipho-Molly aj Guppy. Tento rok sme sa traja členovia stali posudzovateľmi, a tým sme rozšírili rady starších posudzovateľov. Tri roky sme čakali na túto chvíľu. Okrem mňa ešte Braňo Barčin a Martin Fodor. Tento rok sme sa venovali predovšetkým gupkám. Hlavná duša Marián Stieranka si pripravil viacero, povedal by som, seminárnych vstupov a niektoré z nich sme si „odcvičili„. Hovorili sme o tvare plutiev, o farbe tela, plutiev, o hodnotení apod. Zaujímavá bola úvaha o tom, prečo v kategórii Guppy špičkové kolekcie dostávajú len 80 bodov, pričom kolekcie Xipho-Molly nad 90 bodov. Predstavili sme si tohtoročné výstavy a dohadovali sme sa, kto kam pôjde posudzovať. Tohto roku nás čaká viacero výstav aj na Slovensku, takže sme sa živo zaujímali o výstavy v Martine, v Hrabušiciach aj v Bratislave.
Školenie sa nieslo v priateľskom duchu. Viacerí z nás využili príležitosť a vymenili sme si skúsenosti, dojmy. Spoločne sme sa dvakrát naobedovali, raz navečerali. Cez deň sme boli pozrieť dve akvaristiky dvoch aktérov školenia. Ľutujem, ale ja som sa jednej nezúčastnil, ale po večeri som si to vynahradil u Riša Tokuševa svojou druhou návštevou. Zopár fotografií z toho sa nachádza vo fotoreportáži. Po spoločnej večeri nám niektorým bolo málo a tak sme ešte posedeli aj v podniku. O všetko bolo výborne postarané, takže sme sa na ubytovni vyspali a ráno sme sa pobrali opäť na školenie. Na druhý deň – v nedeľu sme sa venovali praktickému posúdeniu rýb. K dispozícii sme mali ryby molinézie, xipho, guppy a dokonca aj betty. Bojovnice, ktoré sme mali, sme sa pokúsili spoločne podrobne zhodnotiť. Na obed sme sa rozlúčili a pobrali sme sa domov.