Taliansko

Krajina v tvare , ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. Taliansko má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký , obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú Alpy, na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy Mont Blanc. Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné sopky , , (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % . A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: (), (Milan), , Turín, Palermo, (Genoa), Bologna, Florencia, Bari, , Benátky (), Verona, Messina, Padova () (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: , , Kalábria, , Emilia Romagna, Friuli Giulia, , , , , , , , Sardínia, , , Trentino – Alto Adige, , , (dovolenkataliansko.sk). je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky cesty vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol , ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: , , Caligula, , , , Vespasian, , , , , Antoninus Pius, Lucius Verus, , , , Septimus Severus, Valerian, , , , , , , , , Romulus Augustulus (List of Roman emperors). Známi hudobní skladatelia: , , , Antonio Vivaldi, Gioacchino Rossini, Nicolo Paganini, , . Známi maliari: , , , , , , , spisovatelia: Dante Alighieri, , , filozofovia: , , filmári: , , Pier Paolo Pasolini, , , Sergio Leone, vedci: , Galileo Galilei, , , , , Camillo Golgi, (Wikipedia ENG).

Čítaj príspevok  Orava - nádherný kraj na severe Slovenska

Svetoznáme sú módne značky , , , Valentino, (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: , , , : , , , (Delana Mikolášová), futbalové kluby: , AC , , Inter , AC Parma, .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post