Hits: 4774

Krajina v tvare , ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. Taliansko má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký , obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú , na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné , Etna, (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % . A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: (), (Milan), , Turín, , (Genoa), , , Bari, , Benátky (), Verona, Messina, Padova (Padua) (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: Abruzzo, , Kalábria, , , Friuli Giulia, Lazio, , Lombardia, , Molise, , , , , , – Alto Adige, , , (dovolenkataliansko.sk). je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol , ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. Spartakus bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: Augustus, , , , , , Vespasian, , , , , , Lucius Verus, , , Pertinax, , Valerian, Gallienus, Quintillus, , Florianus, , , , , (List of Roman emperors). Známi : , Claudio Monteverdi, , Antonio Vivaldi, , , Giuseppe Verdi, . Známi maliari: Michelangelo, , , , Caravaggio, , , spisovatelia: Dante Alighieri, , Torquato Tasso, filozofovia: , , filmári: , , , , , Sergio Leone, vedci: , , , , , , Camillo Golgi, Guglielmo Marconi (Wikipedia ENG).

Čítaj príspevok  Vyšné Hágy

Svetoznáme sú módne značky , , Versace, , (worldcat.org), (Delana Mikolášová), aperitívy: , , , : , gorgonzola, parmigiano, (Delana Mikolášová), futbalové kluby: , AC , , Inter , , SSC .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post

novypopular.eu