Hits: 5192

Krajina v tvare , ktorá vychádza z kontinentu a z ostatných strán je obklopená Stredozemným morom. Taliansko má slávnu históriu, kto by nepoznal staroveký Rím, obdobie antiky, Nera, Marca Aurelia, Cézara?

V Taliansku žije viac ako 60 miliónov obyvateľov na ploche 301 230 km2. Má niekoľko ostrovov: Síciliu, Sardíniu, Elbu, , Tremiti a Ischiu (Wikipedia.sk). Väčšina Talianska je Apeninským poloostrovom. Na severe sa vypínajú Alpy, na hraniciach s Francúzskom je najvyšší vrch Európy . Cez poloostrov sa tiahnu Apeniny. Na ostrovoch sú činné , , Stromboli (Wikipedia.sk).

Pomerne veľké zastúpenie majú národnosti okrem domácej, ktorá tvorí takmer 93 % populácie. A to najmä rumuni, severoafričania, albánci, čínania, ukrajinci. Veľké Talianska: Rím (Rome), (Milan), , , , (Genoa), Bologna, , , , Benátky (), Verona, , Padova () (Wikipedia ENG). Regióny Talianska: , Basilicata, , , , , , , , , , , , , , , , , , (dovolenkataliansko.sk). Rím je sídlom pápeža. Veľmi známa je veta: „Všetky cesty vedú do Ríma„.

V staroveku na území Talianska existovali mestské štáty čiastočne založených na gréckej kolonizácii a etruské . V 8. storočí vznikol Rím, ktorý zažil veľkú slávu a tešil sa jej viac ako tisíc rokov. Zanikol v roku 476 (Wikipedia.cz). V staroveku (264 – 144 pred n. l.) počas púnskym vojen z Kartága bojovali proti Rimanom. V rokoch 73 – 71 pred n. l. prebehlo Spartakove povstanie. Spartakus bol gladiátor (Petra Surmová). 

Niektorí zo slávnych vládcov Ríma: , Tiberius, , , , , , , Nerva, , , Antoninus Pius, , Marcus Aurelius, , , , , Gallienus, , , , Diocletian, , Licinius, , (List of Roman emperors). Známi : Giacomo Puccini, , , Antonio Vivaldi, , Nicolo Paganini, , Gaeotano Donizetti. Známi maliari: , Leonardo da Vinci, Donatello, , Caravaggio, , , spisovatelia: , , , filozofovia: , , filmári: , , Pier Paolo Pasolini, , , , vedci: Leonardo da Vinci, , , Giovanni Domenico Cassini, Alessandro Volta, , Camillo Golgi, (Wikipedia ENG).

Čítaj podobný príspevok  Veľká noc v Piešťanoch

Svetoznáme sú módne značky , , Versace, , Armani (worldcat.org), Benetton (Delana Mikolášová), aperitívy: , , , : , gorgonzola, , (Delana Mikolášová), futbalové kluby: Juventus , AC , , Inter , , .

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post