I wish you a wonderful day. Nice view photos. Landscapes, nature, still life, and many others.   Click to listen highlighted text! I wish you a wonderful day. Nice view photos. Landscapes, nature, still life, and many others. Powered By GSpeech

Spišský hrad – pýcha Slovenska

je úchvatný, to sa musí nechať. Obdivujem aj návštevnosť, ktorú má a páči sa mi, že asi niektorí vedia robiť svoju prácu dobre. Nachádza sa 634 metrov nad morom, patrí medzi najrozsiahlejšie v Európe. Praveké sídlisko je tu datované do 5 tisícročia pred Kristom. Na prelome letopočtov tu bolo najväčšie praveké , konkrétne ľudu Púchovskej kultúry, ktorá bola ovplyvnená Keltmi. V roku 1241 odolal hrad Tatárskemu útoku. Najrozsiahlejšie stavebné úpravy vykonal z Brandýsa v polovici 15. storočia, kedy vzniklo najväčšie dolné nádvorie. Vo svojej histórii patril hrad Zápoľským, Turzovcom, Čákyovcom. , ktorý sa stal uhorským kráľom, sa narodil na Spišskom hrade. V roku 1780 zničil hrad požiar, v tom čase už bol opustený. Areál hradu obsahuje Románsky palác, Kaplnku svätej Alžbety, Zápoľských, hradnú vežu, románske , , Barbakan, Jiskrovu pevnôstku (Zdroj: Informačná tabuľa).

Pre svoju rozlohu 4.15 ha je považovaný za najväčší hrad strednej Európy. V prvých dvoch storočiach nášho letopočtu bolo na jeho mieste masívne, valmi osídlené . tu pravdepodobne razili aj , biateky spišského typu (cestaunesco.sk).

Odkazy:

Use Facebook to Comment on this Post

Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech